Scenariusz zajęć obserwowanych
przeprowadzonych w grupie dzieci 5- 6 letnich przez mgr Monikę Kuźmicz – P. 15 w Bielsku- Białej nauczyciel kontraktowy
Temat zajęć: „W wiosce indiańskiej”- zapoznanie dzieci z życiem dzieci w innych krajach, ich zabawami, odmienną kulturą, warunkami życia na podstawie plemion indiańskich.
Cele: - wdrażanie i nazywanie w naturalnych sytuacjach wychowawczych objawów życzliwości, dobroci, koleżeństwa- rozumienie tych pojęć
- kształcenie zasad tolerancji i akceptowanie odmienności innych ludzi, poszanowanie ich godności osobistej i oczekiwanie tego samego w stosunku do siebie
- kształcenie u dzieci w zabawach i w codziennym postępowaniu postaw pozytywnych
Metody: - podające: pogadanka, rozmowa
- eksponujące: ilustracje
- heurystyczne: działalność dzieci w różnych zadaniach
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: bajka, fajka pokoju, ilustracje, obrazki, kartony, nagrania CD, dzwonki
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające:
1. „Five spirits”- wysłuchanie pieśń Apaczów, wyjaśnienie znaczenia plemię- rodzina, przywódca. Nazwy plemion- Irokezi, Apacze, Cherokee. Nauka w formie echa. Instrumentalizacja utworu na dzwonkach. Włączenie do śpiewu indiańskich kroków prezentowanych przez nauczyciela.
2. „Indiańskie atrybuty” – prezentacja ilustracji dotyczących ubioru, narzędzi, wyglądu, wigwamu indiańskiego. Przekazywanie fajki pokoju jako symbolu ważnych spotkań przywódców indiańskich.
3. „Indiańskie imiona”- prezentacja wybranych imion: Byk Przewodnik, Byk nie Upada, Ona Ma Małe Oczy, Ten CO Spaceruje W Deszczu, Ptak Grzmot- ukazanie ich gestem. Tworzenie 2- członowych imion- prezentacja i powtarzanie w formie echa ( kroki, gesty, dźwięki)
II. Zajęcia główne:
1. „Prezent Pustelnika„- słuchanie bajki o Pustelniku. Omówienie znaczenie niektórych atrybutów indiańskich, ich zwyczajów. Śpiew kołysanki z gestami indiańskimi, którą śpiewa się indiańskim dzieciom do snu.
2. „A kua tuta”- słuchanie utworu Robbie Robertson, ustawienie dzieci w 5osobowych grupach, gęsiego, naśladowanie za osobą prowadzącą indiańskich kroków. Zmiana prowadzącego.
III. Zajęcia końcowe:
1.„Cherokee Morning song”- pieśń poranna irokezów –plemię indiańskie. Nauka melodii w formie echa. Pokaz wybranych gestów indiańskich: pokój, strzała, serce, koń, jeść, pić.
2. „Zabawa z kartonami”- zabawa z przerwą w muzyce. Na przerwę dotykają kartonem 1-głowy, 2- brzucha, 3- stopy, 4- karton kolegi.