Scenariusz spotkania z rodzicami w grupie dzieci 3-letnich
Temat:
Wspomaganie rozwoju mowy na poziomie dziecka 3-letniego, poprzez różne zabawy
Cel:
- rozwijanie mowy u dzieci 3-letnich
Formy pracy:
- warsztatowa
Metoda:
- zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
- ilustracje, obrazki przecięte na połowę, obrazki do klasyfikacji, zestaw materiałów dla rodziców.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie rodziców.
2. Zabawa integracyjna
3. Przedstawienie wyników obserwacji za I półrocze.
4. Zapoznanie rodziców z kierunkami wyznaczonymi do pracy na drugie półrocze.
5. Wprowadzenie do tematu warsztatów:
- krótkie streszczenie rozwoju mowy.
6. Przedstawienie rodzicom różnych zabaw pozwalających na rozwijanie mowy dziecka – omówienie i przeprowadzenie.
7. Ewaluacja warsztatów – wypełnienie prze rodziców „ankiety ewaluacyjnej”.
8. Rozdanie rodzicom materiałów do wykorzystania w pracy z dzieckiem.
Zabawy i ćwiczenia rozwijające mowę na poziomie dziecka 3-letniego.
1.Zabawa „Brakująca część”
Pomoce: Obrazki pocięte na połowę.
Przebieg zabawy: Dzieci losują karteczki, po chwili jedno dziecko opowiada, co znajduje się na jego obrazku a pozostałe dzieci słuchają i analizują swoje połowy. Dziecko posiadające brakującą część dostrzega, że to o jego połowę chodzi.
2.Zabawa „Skojarzenia”
Pomoce: obrazki, dwa brystole, 2 tablice, kredki.
Przebieg zabawy: Prezentujemy dowolny obrazek pytając dzieci, z czym im się kojarzy. Dzieci podają swoje skojarzenia lub tworzą rysunki np., Co kojarzy mi się z latem? Dzieci swoje skojarzenia mogą rysować w formie małych piktogramów dookoła obrazka wyjściowego.
3. Zabawa „Snuj się, snuj bajeczko”
Pomoce: obrazki, różne desygnaty.
Przebieg zabawy: Wybieramy ilustracje lub przedmioty reprezentujące różne desygnaty. Nauczyciel wprowadza nastrój i zaczyna opowiadać wymyśloną bajkę np. dawno, dawno temu, za górami za lasami, w maleńkiej chatce mieszkała dziewczynka...i zawiesza głos. Kolejne dziecko opowiada dalej dodając jedno swoje zdanie.
4.Zabawa „Co to jest?”
Przebieg zabawy: Opowiadamy o czymś, określając jego cechy bez podania nazwy, np.: jest żółte, okrągłe, daje nam ciepło (słońce); miękkie, białe, zimne (śnieg). (piłka, pierścionek, kredki, itp.)
5.Odgrywanie scenek
Przebieg zabawy: dzieci wcielają się w różne role i przedstawiają scenki:
- Żona i mąż , rozmawiają o tym że zachorowało im dziecko,
- Sklepowa obsługuje klientkę.
- Chcesz zaprosić koleżankę do siebie, ale mama właśnie ma inne plany.
- Dzwonisz do cioci, że chcesz ją odwiedzić.
6.Wymień 5 przedmiotów
Pomoce: muzyka, piłka
Przebieg zabawy: Dzieci ustawione w kole, przy dźwiękach muzyki podają sobie piłkę. Gdy muzyka umilknie dziecko, które jest w posiadaniu piłki losuje z czarodziejskiej kuli jeden obrazek. Ma wymienić 3-5 rzeczy kojarzących się z nim, a piłka krąży dalej po kole. Gdy piłka wróci do dziecka, a ono nie wymieni 5 przedmiotów odpada.
7.Zabawa „Zdrobnienia”
Przebieg zabawy: Tworzenie zdrobnień od różnych słów: misiek, kwiat, pies, słońce, lampka, krzak itp.
8.Zabawa „I co dalej”
Przebieg zabawy: Opowiadamy wybraną bajkę, w pewnym momencie przerywamy i mówimy „i co dalej”. Dziecko ma za zadanie opowiadać bajkę dalej. Następnie my znowu możemy mówić, jeśli dziecko ma problemy.
9.Zabawa „Co by było gdyby”
Pomoce: maskotka
Przebieg zabawy: Wymyślanie „co by było gdyby?”:
- nie było nocy
- ludzie chodzili wspak
- auta jeździły na kwadratowych kołach
- ludzie byli mniejsi od roślin
10.Zabawa „Historyjki”
Pomoce: różne obrazki
Przebieg zabawy: Wybieramy po 3-5 obrazków i na ich podstawie tworzymy opowieść (zdania). Np. pies, słońce, las – Gdy świeciło słońce piesek poszedł sobie do lasu
11.Zabawa, „Co to jest?”
Pomoce: fragment ilustracji naklejony na kartę;
Przebieg zabawy: Na środku kartki przyklejamy fragment ilustracji. Zadaniem dziecka jest wykonanie pełnej ilustracji poprzez dorysowywanie do obrazka i opowiedzenie, co znajduje się na jego obrazku lub, co się dzieje.
12.W krainie fantazji;
Pomoce: muzyka, kartki, kredki;
Przebieg zabawy: Dzieci zastanawiają się, gdzie chciałyby się przenieść: w przeszłość lub w przyszłość. Nauczyciel podpowiada, że aby się tam przenieść, należy użyć swojej wyobraźni. Tam każde dziecko zobaczy siebie, co robi, kto tam jest, jak wygląda kraina, jak się tam czuje itp. Dzieci opowiadają o swojej krainie fantazji, mogą też przedstawić ją w formie plastycznej.
13.Opowiadanie obrazka
Pomoce: ilustracje
Przebieg zabawy: Nauczyciel pokazuje ilustracje, a zadaniem dzieci jest wymienienie jak największej liczby elementów, następnie za pomocą pytania, Co robią, co się dzieje - wymienienie czynności.
14.„Wyrazy przeciwstawne”
Przebieg zabawy: Nauczyciel mówi gorący – zimny, jasny – ciemny, słodki – kwaśny, białe – czarne, miękki - ..., gruby -..., duży -..., prosty -...