X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5453
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W królestwie grzeczności - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 4 - 5 letnich

CELE:
-potrafi odróżnić dobro od zła
-wie, kiedy należy używać słów grzecznościowych
-wie jak należy zachować się w kontaktach z osobami obcymi
-wypowiada się na podany temat
-dziecko czerpie radość z pobytu rodzica w przedszkolu i wspólnego działania

Pomoce: gazety, taśma przezroczysta, kolorowa włóczka, ilustracje do opowiadania, obrazki przedstawiające niebezpieczne sytuacje, opowiadanie z programu „Domowe przedszkole”, inscenizacja Królewna Gburka

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Przywitanie przybyłych gości.

2.Zabawa „Witam ciebie”- dzieci tańczą po sali na przerwę w muzyce zatrzymują się i witają się : Witam ciebie cześć hej!

3.Zapraszam was do wysłuchania opowiadania pt: „Królewicz Jaś”

W dalekim kraju wśród łąk i pól mieszkał na zamku królewicz Jaś.
Mówi mu mama: Jasiu mój złoty podnieś mi wachlarz -nie mam ochoty.
Mówi doń ojciec –podaj mi berło, przynieś mi pierścień królewski z perłą – a Jasiu na to odpowie tacie: Wiecznie mnie tylko gdzieś posyłacie.
Mówi doń siostra –zerwij mi różę, widziałam w parku, o takie duże – Ach daj mi spokój!- Jasiu odpowie. Ja mam ważniejsze sprawy na głowie.
Cała rodzina tonie w żalach, płacze siostrzyczka, królewna Lala, martwi się tato i cały dwór, że z królewicza tak wielki gbur.
Pewnego razu widziano z góry królewicz Jasiu pojechał w góry.
No i powiedzieć chyba wam mogę, że tam natychmiast pomylił drogę.
Pyta więc sroczki, sroczko ptaszyno jaką do zamku jechać drożyną.
A sroczka na to , tak mu odpowie: Ja mam ważniejsze sprawy na głowie.
Prosi więc liska: Lisku mój złoty pokaż mi drogę – Nie mam ochoty.
Więc prosi zajączka. Biegnij do króla. Powiedz, że drogę zgubiłem w górach. A zając na to: Nie po to rosłem by twoim Jasiu być posłem.
W końcu zaćwierkał przemądry szpak: To tyś ich mówić nauczył tak.
I powiedz teraz czy to wesoło, gdy pełno gburów żyje wokoło? Zapłakał Jasiu. Przyrzekł poprawę, a gdy do domu niebawem wrócił, grzecznością cały zadziwił dwór. I dziś możemy brać z niego wzór.

3. Zabawa przy piosence „Proszę i przepraszam to magiczne słowa”.

4. Pytania do opowiadania:
• Kto występował w opowiadaniu?
• Jak zachowywał się królewicz Jasiu?
• Co spotkało królewicza podczas wycieczki w góry?
• Kogo prosił o pomoc i czy ją uzyskał?
• Czego nauczyły się zwierzęta od Jasia?
• Dlaczego królewicz się zmienił?

5.Wiecie że są sytuacje kiedy trzeba powiedzieć nie. Np.
- Może się zdarzyć , że idziecie do piaskownicy pobawić się, pochodzić na drabinkach. Są tam inne osoby. Czy rozmawiamy z obcymi? Czy bierzemy od nich słodycze?
- Może się zdarzyć ,że podjedzie ktoś samochodem. Czy wsiadamy do niego?
- A co zrobimy w sytuacjach, kiedy zostajemy sami w domu? Czy otwieramy drzwi ,gdy usłyszymy pukanie?
Już wiecie że są sytuacje kiedy należy powiedzieć nie, ale gdy ktoś prosi was do tańca odpowiadamy : TAK
„Dzień dobry” na melodię „Grozika”
o Po kole
o Kłaniają się dziewczynki
o Kłaniają się chłopcy
o Grożą palcem
o Obracają
6.Co oznaczają światła na skrzyżowaniu? Kiedy pokażę światło czerwone stoimy, zielone –skaczą piłeczki, pajacyki, latają samoloty.

7.Wiecie już że czerwone światło oznacza że czegoś nie wolno robić, a zielone że możemy.
Przyjrzyjcie się teraz ilustracjom i zastanówcie się: Jakiego koloru koła pasują do tych ilustracji./4 ilustracje przedstawiające niebezpieczne sytuacje/

8. Jest taki wiersz pt. Wszyscy mnie lubią
To rzecz wspaniała
Chyba się jednak dobrze starałam.
Chciałam by każdy lubił mnie wciąż
Więc byłam miła mówiłam wciąż:
proszę przepraszam bardzo dziękuję
i uśmiechałam się i w ogóle.
Najlepszym sposobem na to by być lubianym jest uśmiech, trzeba być miłym i używać czarodziejskich słów.
Chciałabym, żeby każde z was odszukało swoje imię na dywanie i podeszło do rodziców i użyło czarodziejskich słów oraz uśmiechu i zrobiło wspólnie z rodzicami dla was strój z gazet przedstawiający jakąś postać, która jest napisana z tyłu waszej wizytówki. Np.: gdy będzie napisane: rycerz, to w kogo się przebierzemy?

9. Wykonanie stroju z gazet przez rodziców i dzieci.
10. Zaproszenie rodziców do obejrzenia przedstawienia w wykonaniu dzieci :
Królewna Gburka”
Występują:Damy dworu, rycerze, książę, król, królowa, królewna Gburka, dobre wróżki

Piosenki wykorzystane :
Dobre zwyczaje –Cz.Janczarski, W.Szpilman
Grzeczne słówka-A.Galica, T.Pabisiak

SCENA I
Dama I
Dziś na królewskim dworze wybuchła awanturka...

Dama II
Znów obraziła gości królewska córka Gburka

Dama III
Przyjechał do niej książę co szuka sobie żony

Dama IV
Lecz była tak niemiła, że uciekł obrażony !
Zabawa taneczna ze śpiewem ,,Dwóm tańczyć się zachciało”

SCENA II

Na scenę wbiega książę, za nim rycerze
Książę
To nie do wytrzymania, natychmiast się wynoszę !
Królewna nie potrafi powiedzieć nawet ,,proszę”!!!

Rycerz I
Nie umie podziękować ! Nie wita się ! Nie żegna!

Rycerz II (oburzony)
Maniery ma okropne


Rycerz III
Jak praczka – nie królewna !!!

Rycerz IV
To słońce co wysoko nad nami dzisiaj świeci
Zwyczaje ma wzorowe- posłuchajcie dzieci

Piosenka ,,Dobre zwyczaje”

Książę (z żalem)
Królewna jest tak śliczna
Tak piękna jak kwiatuszek, jak motyl daję słowo.

Rycerz V
Lecz taka nie uprzejma... Jak może być królową ?

Rycerz VI
Nie możesz się z nią żenić, bo źle jest wychowana

Książę
Wyjadę jak najprędzej. Najlepiej jutro z rana

Wszyscy odchodzą smutni

SCENA III
Wchodzi król i królowa–z drugiej strony wchodzi królewna

Król
Co widzę ? Czemu płacze córeczka moja mała ?

Królowa
Mów zaraz -co się stało ?

Gburka ( płacze, smarka w chustkę)
Ja się zakochałam !

Królewna rzuca się na ziemię, wymachuje rękami i nogami , płacze, krzyczy

Król
Momencik ... Nie tak prędko. Jesteście zaręczeni ?

Gburka
Mój książę mi powiedział, że ze mną się ożeni, gdy będę uprzejmiejsza...

Król
O!!! dziecko nie zaprzeczysz, że wszystkich wciąż obrażasz i mówisz straszne rzeczy!

Królowa
To prawda moje dziecko...


Gburka ( lamentuje)
Pęka mi serduszko!!!

Królowa (podnosi palec)
Już wiem! Sprowadzę pomoc! Zawołam dobre wróżki

Król i królowa wychodzą

SCENA IV
Na scenę wchodzą tanecznym krokiem wróżki

Wróżka I (głaszcze królewnę)
No ... nie płacz, moja mała. I otrzyj oczka śliczne!

Wróżka II (z księgą)
Mam czarodziejską księgę, w niej słowa są magiczne...
Dziękuję, proszę bardzo, dobranoc, do widzenia, poproszę i przepraszam. A to do zobaczenia

Wróżka III
No widzisz? Nic trudnego!
Dzień ślubu jest już blisko...

Wróżka IV
Ty ucz się , ja tymczasem zgotuję weselisko!

Wróżki wychodzą.
Gburka uczy się słów- powtarza magiczne słowa- również wychodzi.

Piosenka ,, Grzeczne słówka” aut.A Galica


SCENA V
Na scenę wbiegają weselnicy, tworząc półkole i trzymają się za ręce.

Wróżka
Tak łatwo być uprzejmym, gdy tylko ktoś się stara

Wszyscy chórem:
Niech żyją miłe słowa !
Niech żyje młoda para !!!

11. Podziękowanie Dzieciom i Rodzicom za wspólną zabawę.
Opracowała Jolanta Dzik
Nauczycielka z Przedszkola nr2 w Bartoszycach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.