X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5451
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia inspirowany utworami M. Konopnickiej

Temat : Przybywaj wiosenko na ciebie czekamy -poznajemy nowa porę roku w oparciu o literaturę , doświadczenia własne.

Cele operacyjne: dziecko :
-wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie wczesną wiosną,
-zna wiosenne kwiaty ( krokus, zawilec, sasanki, przebiśnieg),
-rozumie potrzebę ochrony roślin,
-potrafi rozwiązywać zagadki,
-aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach,
-samodzielnie i dokładnie wykonuje pracę plastyczną.

Metody pracy : rozmowa, pokaz, działań praktycznych, burza mózgów,integracyjne.

Środki dydaktyczne : kartki z imionami, pudełka, zagadki , krzyżówka,ilustracje wiosennych kwiatów, podpisy do ilustracji kwiatów, sylwety kwiatów, odtwarzacz CD, płyty ,materiały plastyczne(kulki bibuły, klej, kredki świecowe świeczka, kolorowe koła), instrumenty muzyczne.

Literatura :

Urszula Bissinger- Ćwierz „ Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą”
Bożena Forma „ Rok w wierszu i piosence”
Maria Konopnicka „ Nasze kwiaty”
Maria Konopnicka „ O czym ptaszek śpiewa”

Przebieg zajęcia :

1. Powitanie – zabawa integracyjna „Taniec na dzień dobry ”:

2. Wizytówki – na dywanie rozłożone są wizytówki z imionami dzieci. Dzieci spacerują gdy gra muzyka, na przerwę odszukują wizytówkę ze swoim imieniem i wkładają do pojemnika z napisem obecni, pozostałe do pojemnika nieobecni.

3. Wiosenna krzyżówka – dzieci odgadują zagadki , rozwiązania zagadek tworzą hasła do krzyżówki, jej rozwiązanie brzmi WIOSNA.

4. „ Burza mózgów” –zabawa uaktywniająca, pobudzająca wyobraźnię . Dzieci wymyślają skojarzenia do wyrażenia „ Lubię wiosnę...”

5. Prezentacja utworu Marii Konopnickiej „ O czym ptaszek śpiewa”

6. Rozmawiamy na temat wysłuchanego utworu oraz omówienie pierwszych oznak wiosny ( topnieją śniegi , słońce mocniej grzeje, przylatują ptaki-bocian, jaskółka, skowronek, pojawiają się pąki na drzewach i krzewach).

7. Improwizacja ruchowa do piosenki „ Powitanie wiosny”.

8. Wysłuchanie i omówienie utworu Marii Konopnickiej „ Nasze kwiaty”.

9. Oglądanie ilustracji wiosennych kwiatów:
wymieniamy nazwy wiosennych kwiatów,
dobieramy podpisy do ilustracji,
zwracamy uwagę dzieci na rośliny chronione, uświadomienie dlaczego są pod ochroną.

10. Zabawa ruchowa „ Taniec kwiatów”.
Dzieci – „kwiaty” dobierają się w grupy według oznaczeń kwiatów (krokusy, sasanki, przebiśniegi).Wykonują siad klęczny, głowy nisko pochylone, na dzwięk trójkąta powoli wstają unoszą ręce w górę i delikatnie kołyszą się. Na umówiony sygnał ( gra na wybranym instrumencie) wskazana grupa kwiatów tańczy.

11. Ćwiczenie oddechowe „ Wąchamy kwiaty”.
Dzieci nabierają powietrze nosem( naśladują wąchanie kwiatów),wypuszczają ustami.

12. Zaproszenie do stolików.
Dzieci siadają do stolików według oznaczeń kwiatowych i wykonują :
-wiosenne kwiaty:
-wyklejanka kulkami z bibuły,
-kapiące kredki,
-orgiami .
Pracy towarzyszy muzyka relaksacyjna.

13. Zakończenie zajęcia , zorganizowanie wystawy prac.

Opracowanie : mgr Liliana Pieprzyk

Zagadki :
1.Kolorowe, pachnące, w ogrodzie , na łące, chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy... (kwiaty).
2.Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale, chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć... (bocian).
3.Nim się przystroją góry zielenią, liliową barwą, hale się mienią. Na białym śniegu liliowe kwiaty stoją w szeregu... ( krokusy).
4.Ma złote serduszko i ciepły kożuszek, rośnie na polanach liliowa... (sasanka).
5.Jeszcze wszystko uśpione, jeszcze nic nie rośnie, a on śnieg przebija i mówi o wiośnie... ( przebiśnieg).
6.Czarne ma skrzydełka, biały brzuszek, odlatuje gdy zimno się robi na dworze, a gdy słonko przygrzeje wnet do nas powróci... ( jaskółka).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.