KONSPEKT
ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
DLA DZIECI I RODZICÓW
pt. „RAZEM BAWIMY SIĘ I ĆWICZYMY”
TERMIN: 19. XI.2008 r.
MIEJSCE: sala gimnastyczna
PROWADZĄCA: Urszula Czerwińska
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 35 min.
GŁÓWNE CELE ZAJĘĆ:
- kształtowanie wzorów zdrowego stylu życia i spędzania czasu wolnego,
- rozwijanie podstawowych cech motorycznych poprzez ćwiczenia, gry i zabawy,
- kształtowanie prawidłowej postawy ciała,
- przeżywanie radości i zadowolenia ze wspólnego spędzania czasu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Rodzice i dzieci:
- prawidłowo wykonują ćwiczenia kształtujące postawę,
- ćwiczą i bawią się w atmosferze życzliwości, akceptacji, bezpieczeństwa i współpracy,
- czerpią radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy,
- integrują się z otoczeniem,
- kulturalnie zachowują się wobec siebie,
- w pełni angażują się we współpracę z grupą i wychowawcą.
METODY: praktycznego działania, zabawowo- naśladowcze.
FORMY: zbiorowa, grupowa, indywidualna. PRZYBORY: piłki siatkowe i nożne, skakanki, szarfy, woreczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA.
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
Zbiórka w kole, przywitanie się- „iskierka”, przedstawienie celu zajęć, zachęcenie do ćwiczeń.
2. Zabawa ożywiająca.
Zabawa ze śpiewem „chłopcy, dziewczęta”, bieg po obwodzie koła, zabawa w „drobną kaszkę”.
3. Ćwiczenia kształtujące.
Ćwiczenia kończyn górnych: pozycja stojąca na obwodzie koła, dłonie spoczywają na barkach – krążenia ramion, ramiona wzdłuż tułowia – zginanie i prostowanie stawów łokciowych, kończyny górne wzdłuż tułowia – zginanie i prostowanie palców.
Ćwiczenia tułowia: pozycja stojąca na obwodzie koła w rozkroku – skłony tułowia do przodu, do tyłu, na boki.
Ćwiczenia kończyn dolnych: naprzemienne wymachy kończyn w przód, próby dotknięcia wysuniętych do przodu kończyn górnych.
Ćwiczenia głowy: pozycja stojąca w rozkroku, dłonie na biodrach – skręty głowy w prawo, w lewo, do przodu i do tyłu.
CZĘŚĆ GŁÓWNA.
Gry i zabawy ruchowe ze współzawodnictwem.
1. Rodzice i dzieci podzieleni są na dwie odrębne grupy. Na sygnał nauczyciela pary rodzic – dziecko maszerują w stronę wcześniej ustalonej mety, rzucając do siebie piłkę.
2. Pary rodzic – dziecko maszerują w stronę mety przetaczając piłkę do siebie po podłodze.
3. Na sygnał nauczyciela rodzice i dzieci dobierają się parami i trzymając się za ręce biegną do rozłożonych szarf. Dziecko wkłada szarfę na rodzica (zaczynając od nóg). Pary (koniki i woźnice) biegną do mety. Zmiana pozycji – dziecko jest konikiem, rodzic woźnicą.
4. Rodzice i dzieci tworzą koło – zabawa „kot i mysz”. Dziecko jest myszką i znajduje się w środku koła, rodzic – kot próbuje dostać się do środka koła i złapać dziecko.
5. Rodzice i dzieci dobierają się parami, tworzą dwie odrębne drużyny. Zawodnicy obu drużyn pokonują tor przeszkód – na jednej nodze i przekładają szarfę przez siebie ; dobiegają do skakanki i wykonują 5 przeskoków przez nią ; biegną w stronę mety z piłką między kolanami.
CZĘŚĆ KOŃCOWA.
Ćwiczenia uspokajające.
1. Marsz po obwodzie koła , wdech - wznos przodem ramion w górę i wspięcie na palce , wydech – opust ramion , przejście na całe stopy. Marsz po obwodzie koła , wdech – wznos bokiem ramion w górę i wspięcie na palce , wydech – opust ramion , przejście na całe stopy.
2.Rodzice i dzieci leżą tyłem na obwodzie koła, dotykając się stopami – zabawa „rowerek”.
3. Rodzice i dzieci siedzą naprzeciwko siebie – łapią się za ręce i wykonują głębokie skłony tułowia.
Podsumowanie.
Zbiórka w szeregu, przypomnienie celów zajęć, ocena aktywności dzieci i ich rodziców.