X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5443
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konspekt zajęcia w grupie 0

Czas zajęcia: 35 min.
ermin: 05.06.2009r.

TEMAT ZAJĘCIA: Zapoznanie z kształtem i nazwą kuli jak figury przestrzennej.

CELE OGÓLNE:
• kształtowanie pojęć geometrycznych,
• wyrabianie zdolności wypowiadania się na temat treści utworów literackich,
• wdrażanie do aktywności i sumiennego wypełniania zadań podczas zajęć.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
• wie, jak wygląda kula,
• potrafi przeczytać krótkie wyrazy,
• uważnie słucha wiersza i wypowiada się na temat jego treści,
• odróżnia koło od kuli,
• rysuje przedmioty w kształcie kul i kół,
• powtarza słowa rymowanki,
• zgodnie bawi się i pracuje w grupie.

METODY PRACY:
• podające,
• eksponujące,
• programowe.

FORMY:
• zbiorowa,
• indywidualna jednolita.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz D. Gellner „Piłka Oli”, „Szkoła sześciolatka”, cz.3, s.81-83, obrazki z figurami geometrycznymi i kulistymi przedmiotami, kosz z przedmiotami o kształcie kolistym i kulistym, ruchomy alfabet, magnetofon, płyta z nagraniem piosenki „Piłka Oli”.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Na tablicy nauczyciel przypina obrazki przedstawiające kuliste przedmioty, np.: układ planet, piłki, pomidory, bombki, korale...Obrazki są zasłonięte.
1. Oglądanie przedmiotów o kształcie kulistym i kolistym zgromadzonych w koszu(np.: piłek różnego rodzaju i wielkości, koralików, pomarańczy, okrągłego lizaka, monet guzików, płyty kompaktowej).
2. Wyodrębnienie wśród oglądanych przedmiotów tych, które są w kształcie kół; wyjęcie ich z kosza.
3. Nazywanie przedmiotów pozostałych w koszu, określenie wspólnych cech tych przedmiotów:
- w czym są podobne do siebie?(można je turlać, z każdej strony są wypukłe, zaokrąglone),
- czym różnią się od kół?( koła są płaskie, można je przyłożyć do powierzchni stołu).
4. Poznanie cech kuli:
- przecięcie pomarańczy przez środek; określenie, jaki kształt powstał na przecięciu owocu,
- wyjaśnienie, że środek każdej kuli po przecięciu ma kształt koła.
5. Oglądanie i nazywanie kulistych przedmiotów przedstawionych na obrazkach przypiętych wcześniej na tablicy.
6. Ułożenie nad nimi napisu kule z liter ruchomego alfabetu.
7. Słuchanie fragmentu wiersza D.Gellner ,,Piłka Oli”.
Duża piłka w kropki złote
ciągle skakać ma ochotę.
Raz jest w górze, raz na dole,
do zabawy prosi Olę.
Duża piłka z grubym brzuszkiem
czasem chowa się pod łóżkiem,
czasem toczy się po stole-
do zabawy prosi Olę.
Duża piłka figle płata,
goni mamę, goni brata,
ale z Olą skakać woli,
bo to przecież piłka Oli!
8. Krótka rozmowa o wierszu:
- o jakiej kuli opowiadał wiersz?,
- jak ona wyglądała?,
- co robiła piłka?
9. Zabawa ruchowa przy piosence ,,Piłka Oli”.
10. Ćwiczenia w książce ,,Szkoła sześciolatka”, cz.3, s. 82:
- czytanie zdań o kulach i kołach,
- rysowanie po 3 przedmioty w kształcie kół i kul.
11. Nauka rymowanki o kołach.
Dzieci kreślą w powietrzu określone kształty, mówiąc rymowankę.
Koło małe, koło duże,
głowa prosto, ręce w górze.
Ręka prawa, ręka lewa
tak kołyszą się nam drzewa.
12. Podsumowanie zajęć i ocena aktywności dzieci.

Opracowała: mgr Urszula Czerwińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.