X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5438
Przesłano:

Powtórzenie i utrwalenie wiadomości i umiejętności o polach figur płaskich. Scenariusz lekcji matematyki w klasie VI

Cel ogólny: - utrwalenie wiadomości dotyczących obliczania pól figur płaskich,
- kształcenie umiejętności pracy w grupie.

Czas trwania – 45 minut

Cele szczegółowe: Uczeń:
• Rozumie czytany tekst
• Wykorzystuje wiedzę w praktyce
• Zna wzory na pola figur płaskich
• Stosuje wzory do obliczeń w sytuacjach typowych i problemowych
• Potrafi przekształcać wzory
• Potrafi zamieniać jednostki
• Współpracuje w grupie

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody pracy: elementy dramy, ćwiczeń praktycznych, problemowa
Środki: plansze z figurami i wzorami, karty z tekstami zadań, zeszyt ćwiczeń, podręcznik, karty samooceny, ew. plansze ,,Geometria”.
Kompetencje kluczowe: Umiejętność praktycznego stosowania zdobytej wiedzy, integrowanie się z grupą, samoocena i ocena innych.
Przewidywany przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
- Powitanie,
- Sprawdzenie pracy domowej
- Przedstawienie celów lekcji
- Przypomnienie zasad pracy grupowej

II. Część podstawowa.
1. Uczniowie otrzymują kartki z figurami lub polami – po jednej dla każdego ucznia. Ich zadaniem jest połączenie odpowiednich figur z ich polami. Następnie każdy wielokąt określa swoją nazwę. Uczeń, który otrzymał pole uzasadnia, dlaczego wybrał daną figurę.
Uczniowie siadają parami i obliczają pola otrzymanych figur.

2. Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem wzorów na pola figur płaskich – praca w grupach
Grupa I Oblicz pole równoległoboku o boku 2,6 dm i wysokości opuszczonej na ten bok równej 11 cm.
Grupa II Oblicz pole trójkąta ABC o podstawie AB równej 1,5 dm i wysokości CD równej 0,2 m.
Grupa III Oblicz pole trapezu o podstawach równych 2,3 dm i 0,45 m i wysokości równej 12 cm.
Grupa IV Przekątne rombu mają długość 2,5 dm i 6 cm. Oblicz pole powierzchni tego rombu.
Przedstawienie rozwiązań zadań przez przedstawicieli grup. Wspólna analiza poprawności zastosowania wzorów. Korekta błędów, wyjaśnienie przyczyny popełnionych błędów.

3. Wykorzystanie wzorów na pola figur płaskich do rozwiązywania zadań problemowych – praca zbiorowa. Przedstawienie rozwiązania zadania przez chętnego ucznia.
Zad.1. Oblicz pole trapezu, w którym wysokość ma 1,2 dm, a suma podstaw jest dwa razy dłuższa od wysokości.
Zad.2. Ile kosztuje wykładzina o wymiarach 350 cm x 420 cm, jeśli 1 m2 tej wykładziny kosztuje 65 zł ?
4. Zadania podsumowujące: uczniowie otrzymują kartki z figurami i błędnie obliczonymi polami. Ich zadaniem jest poprawienie błędów (załącznik)

III. Część końcowa
- Zadanie pracy domowej
Dla wszystkich zad.3 pkt. a do f, dla chętnych pkt. g, h, i.
- Podsumowanie pracy na lekcji.. Wypełnienie przez uczniów kart samooceny. Ocena pracy przez nauczyciela


Załącznik
Marcin, uczeń klasy VI obliczał pola figur przedstawionych na rysunku. Popełnił jednak błędy. Twoim zadaniem jest odnalezienie i poprawienie błędów.

P = a • b
P = 20 mm • 4 cm = 80 mm2
-----------------------------------------------------------------
P = a • h
P= 3cm • 7cm=21 cm2
------------------------------------------------------------------

P = (a + b) • h
P = (5+ 3) • 2= • 8 • 2 = 8
........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.