X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5355
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna, lato, jesień, zima... to się nigdy nie zatrzyma. Konspekt zajęcia o tematyce przyrodniczej w grupie dzieci 6-letnich

Konspekt zajęcia w grupie dz. 6-letnich

Temat kompleksowy: Wiosna, lato, jesień, zima... to się nigdy nie zatrzyma.

Temat zajęcia: Wiosna, lato, jesień, zima...to się nigdy nie zatrzyma – dobieranie eksponatów w kącikach „Co ze sobą przynoszą pory roku”, omówienie ilustracji „ Cztery pory roku”, odczytywanie wyrazów, zdań, zabawa dydaktyczna „Prawda czy fałsz”, relaksacja oparta na treningu autogennym, kolorowanie 4 pór roku- praca w grupach.

Cele ogólne:
• rozpoznawanie pór roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie,
• stwarzanie sytuacji do rozwijania postawy twórczej z uwzględnieniem dzieci o specyficznych potrzebach.

Cele operacyjne: dziecko
• rozpoznaje i nazywa we właściwej kolejności pory roku,
• rozwija wyobraźnię i aktywność twórczą poprzez aktywny udział w zabawach,
• rozwija umiejętność współpracy w zespole,
• podejmuje próby czytania zdań ze rozumieniem ich treści,
• relaksuje się i odpręża w zabawie relaksacyjnej,
• wykonuje ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej.

Formy pracy:
- zespołowa, indywidualna,

Metody: wg. Kwiatkowskiej
- percepcyjna: obserwacji, pokazu, ilustracje,
- słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa, wiersz, opowiadanie,
- czynna: zadania stawiane dzieciom.

Metody aktywne:
- technika twórczego myślenia, burza mózgów, bricollag, relaksacja oparta na treningu autogennym opracowana przez Schulza, kinezjologia edukacyjna.

Pomoce:
-oznaczenia w kształcie figur w 4 kolorach (żółty, pomarańcz, zielony, biały), wiersz „Znów minął rok”, eksponaty do kącików, 4 materiały, ilustracja „Cztery pory roku”, napisy, rozsypanka literowa, zagadka muzyczna, wyrazy (zapasy, parasol, owoce, kolorowe listki), sylwety zwierząt z dialogami, kaseta z piosenką „Pory roku”, napisy dla każdego dz. NIE, TAK, muzyka relaksacyjna, opowiadanie o misiu.

Przebieg zajęcia

1. Powitanie w kręgu
Dzieci oznaczone 4 kolorami ( żółty, pomarańczowy, zielony, biały)
Nauczyciel mówi wiersz:
Wiosna niesie kwiaty,
Za nią idzie lato,
Jesień sypie kasztanami,
Zima biegnie z bałwankami.
Czas nam nie chce się zatrzymać
Wiosna, lato, jesień, zima
Znów minął rok,
Kolejny rok.

Dzieci (pory roku) wstają po kolei, tworzą krąg, wyciągają ręce do przodu i ruszają do środka koła. Splatają ręce i potrząsają nimi. Następnie puszczają dłonie kolegów i wracają do koła.

2. „Skojarzenia” – trening twórczego myślenia – burza mózgów
Nauczyciel - Co by było, gdyby nie było pór roku?
Dzieci przedstawiają swoje myśli.

3. „Co ze sobą przynoszą pory roku” – wybieranie eksponatów do kącików z porami roku.
Nauczyciel- Co przedstawiają nasze kąciki? Czy im czegoś brakuje? Jak można je rozweselić?
Dzieci w grupach podchodzą do stolika i wybierają eksponaty do kącików., np.
Biały kącik (zima) – bałwan, płatek śniegu, choinka, szalik, czapka, bombka, napis, obrazek.
Zielony ( wiosna) – bocian, żaba, bazie, motyle.
Żółty ( lato) – okulary, pływaczki, muszelki, łopatka, wiaderko.
Pomarańczowy (jesień) – kasztany, parasol, liście.
Dzieci sprawdzają czy położyły wszystko w odpowiednim miejscu.

4. „Cztery pory roku” – omówienie ilustracji.
Ilustracja pierwsza
Nauczyciel - O jakiej porze roku mówię? „Od rana padał śnieg. Dzieci wybiegły na podwórko i ulepiły bałwana...”
Nauczyciel- Odszukaj fragment koła i opowiedz co się tam dzieje? Odszukaj napis.
Ilustracja druga
Układanie wyrazu z rozsypanki literowej (lato) – odszukaj fragment koła i napis.
Ilustracja trzecia
Zagadka muzyczna: Z jaką porą roku kojarzy się wam ta muzyka? (wiosna) – odszukaj fragment koła i napis.
Ilustracja czwarta
Zabawa w „ Skojarzenia”. Dzieci odczytują wyrazy (zapasy, parasol, owoce, kolorowe listki). Nauczyciel - Z jaką porą roku kojarzą się wam te wyrazy? – odszukaj fragm.. koła napis.
Nauczyciel - Co utworzyły pory roku? (koło). Ile jest pór roku? (4) Wymień, zaczynając od obecnej.

Ćwiczenie z kinezjologii edukacyjnej – ćwiczenie na przekroczenie linii środkowej ciała.
Ruchy naprzemienne – dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie.

Nauczyciel - A teraz spróbujemy podporządkować zwierzęta do tych pór roku (na dywanie rozłożone są sylwety zwierząt z dialogami).
Zima – sroka, borsuk, lis,
Wiosna – jeż , jaskółka, wróbel,
Lato – bocian – zając, jeż, wiewiórka.
6. Ilustrowanie piosenki ruchem „ Pory roku”
Inwencja twórcza dzieci.

7. Zabawa dydaktyczna „Prawda, czy fałsz?” – „Tak, nie”
Dzieci podnoszą napisy (TAK, NIE)
W lecie jemy lody, bo jest bardzo gorąco.
Na wiosnę przylatują bociany z ciepłych krajów.
Zimą jedziemy na wakacje i kąpiemy się w morzu.
Zimą lepimy bałwana.
Jesienią dokarmiamy ptaki.
Wiosną kolorowe liście spadają z drzew.
W jesieni zbieramy kasztany.
Na sankach jeździmy latem, bo jest dużo śniegu.

8. Opowiadanie wprowadzające dzieci w stan relaksu – relaksacja oparta na treningu autogennym.

9. Kolorowanie 4 pór roku.
Dzieci szukają obrazek z porą roku wg swojego oznaczenia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.