Scenariusz zajęć koleżeńskich przeprowadzonych w grupie dzieci 4-5 letnich w dniu 17. 01. 07r.
Temat kompleksowy: Bal w przedszkolu.
Temat zajęć: Ala zaprasza nas na bal karnawałowy.
Cel ogólny:
Stwarzanie okazji do porządkowania, klasyfikowania i liczenia;
Pomaganie w poznawaniu różnych postaw bohaterów literackich, filmowych, próby ich oceny i uzasadnienia stanowiska;
Cele szczegółowe:
Dokonywanie wyboru wartości i czerpanie radości z dobrego wyboru, społecznie akceptowanego, omawiając błędne wybory;
Dokonywanie ocen postaw bohaterów, uzasadnianie swoich ocen;
Wyzwalanie pozytywnej motywacji do czytania poprzez czytanie globalne wyrazów;
Kształtowanie pojęcia zbioru i liczby elementów w zbiorze;
Cele operacyjne:
Dziecko:
• swobodnie wypowie się na temat utworów literackich, zachowań bohaterów, posługując się przymiotnikami, czasownikami, rzeczownikami i przysłówkami;
• oceni bohaterów książek, uzasadniając swoją ocenę;
• odczyta komunikaty przekazywane za pomocą ruchu, mimiki, gestu;
• spróbuje odczytać globalnie wyraz: bal;
• dokona analizy i syntezy fonemowej wyrazu;
• podejmie działania polegające na segregowaniu, układaniu;
• porówna liczebność zbioru;
• odwzoruje liczbę elementów;
• wspólnie z kolegami zrealizuje zadania w grupach;
• dostosuje ruch do muzyki;
Środki dydaktyczne: lalka Ala i stroje dla niej; ilustracja balu karnawałowego; ilustracje postaci z różnych bajek; sylwety lalek, krasnoludków; pianino; karty pracy z laleczkami i patyczkami; wyraz do czytania globalnego; muzyka magnetofonowa; fragmenty znanych dzieciom bajek;
Metody: - czynne: metoda zadań stawianych, metoda ćwiczeń;
- słowne: metoda żywego słowa, rozmowa, zagadki, objaśnienia;
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Przebieg:
1. Powitanie lalki o imieniu Ala. Zastanawianie się, gdzie Ala chce się wybrać.
2. Oglądanie ilustracji z balem karnawałowym. Wypowiedzi na temat: "Co to jest bal karnawałowy?"
3. Czytanie globalne wyrazu: bal.
4. Zabawa "Z jakiej bajki jest ta postać?". Słuchanie krótkich fragmentów bajek i oglądanie ilustracji. Dokonywanie ocen bohaterów.
5. Zabawa przy muzyce "Zgadnij jaką postać bajkową naśladuję?" - na przerwie w muzyce naśladowanie ruchem, mimiką wybranej postaci bajkowej.
6. Zastanawianie się co Ala musi zrobić, aby mogła iść na bal. Wybieranie stroju dla Ali. Zwrócenie uwagi na to, aby strój należał do pozytywnego bohatera.
7. Przedstawienie koleżanek Ali na tablicy flanelowej. Przeliczanie lal.
8. Przyporządkowanie lalom krasnoludków. Porównywanie ilości, czy każda lala będzie miała z kim zatańczyć.
9. Zaproszenie do tańca walczyka. Chłopcy proszą dziewczynki. Wykorzystanie melodii "Bibułkowy walczyk"
10. Praca w grupach:
- Dorysowywanie kotylionów dla laleczek;
- Rysowanie tyle laleczek i krasnoludków ile jest narysowanych stołeczków. Przeliczanie kogo dzieci narysowały więcej lal czy krasnoludków.
11. Dokonanie ewaluacji zajęć. Dzieci pokazują buzie uśmiechnięte lub smutne.