Scenariusz do zajęć przeprowadzonych z dziećmi 5- letnimi.
Temat: Takie dziwne słowa.
Cel ogólny:
Tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie reprezentatywnej i komunikacyjnej funkcji języka.
Cele szczegółowe:
Posługiwanie się słownictwem związanym z bliższym i dalszym otoczeniem.
Wykonywanie zadań sformułowanych słownie.
Swobodne komunikowanie swoich myśli, przeżyć, dzielenie się przeżyciami w atmosferze poczucia emocjonalnego bezpieczeństwa.
Słuchanie poprawnej mowy potocznej innych.
Cele operacyjne:
Dziecko:
pozna słowa wieloznaczne;
potrafi opisać przedmioty i zjawiska używając przymiotników, czasowników;
posługuje się językiem w celu rozwiązania problemu;
układa dalszy ciąg opowiadania, posługując się zdaniami prostymi i złożonymi;
łączy poszczególne fakty w logiczną całość i wyciąga wnioski;
powtarza zgłoski i samogłoski;
ćwiczy narządy artykulacyjne;
potrafi wysłuchać kolegów i koleżanek;
Pomoce : opowiadania: "Takie dziwne słowa", "Kury" z książki I. Landau "Ania i mama"; obrazki przedstawiające przedmioty o tej samej nazwie ale różniące się wyglądem np. zamek dla królewny i zamek do drzwi;
gra planszowa na tablicę magnetyczną przedstawiająca różne zwierzęta; duża kostka do gry; kaseta z muzyką wg. Klanza; piłka;
Przebieg :
1. "Słuchanie opowiadania "Przygoda Anii" z wykorzystaniem opowiadań "Takie dziwne słowa" i "Kury".
2. Rozmowa na temat opowiadania między Anią i mamą.
3. Odwołanie się do doświadczeń dzieci odnośnie uczestnictwa przez nie w sytuacji, w której ludzie nie mogli się zrozumieć. Wspólne ustalanie przyczyny niepowodzeń.
4. Zabawa ćwicząca narządy artykulacyjne "Śpiące kotki" - mruczenie, ziewanie, wysuwanie i chowanie języka, oblizywanie warg.
5. Oglądanie piór ptaka i piór do pisania, zamku dla królewny i zamku w drzwiach, gąski - ptaka i gąski - grzyba. Przyporządkowanie napisów przedmiotom. Czytanie globalne.
6. Zastanawianie się nad tym co trzeba zrobić, aby wszyscy nas rozumieli.
7. Zabawa "Opisz ten przedmiot" - podawanie nazwy przedmiotu i opisywanie jego wyglądu i przeznaczenia.
8. Zabawa ruchowa ćwicząca prawidłowe wymawianie głosek "Spacer po wsi" - wykorzystanie dużej tablicy ze zwierzętami i kostki do gry. Na dźwięk muzyki - spacer. Na przerwę w muzyce rzucanie kostką, przesuwanie się odpowiednią ilość pól. Naśladowanie głosem i ruchem zwierzęcia narysowanego na trafionym polu.
9. Zabawa "Nasza bajka" - układanie w kole opowiadania na temat dalszych losów Ani, kończenie wypowiedzi samogłoską "i", łączącą wypowiedź następnego dziecka w logiczną całość.