X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 5323
Przesłano:

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" - klasa III

Temat zajęć: Poznajemy głównych bohaterów książki „Słoń Birara”

Cele operacyjne
Uczeń potrafi:
uważnie słuchać czytanego tekstu;
krótko wypowiedzieć się na zadane pytania;
dobrze się bawić;
zgodnie współpracować w grupie;
w estetyczny sposób wykonać pracę plastyczną.

Środki dydaktyczne: książka „Słoń Birara”, pytania konkursowe (każde na oddzielnej kartce), kolorowe sylaby do ułożenia hasła CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM, dyplomy dla zwycięzców quizu, szary papier, bloki rysunkowe, artykuły piśmiennicze, nagrania CD melodii do zabaw integracyjnych

Przebieg zajęć:

1.Zabawa integracyjno - ruchowa "Hej kolego mój".
2.Zabawa integracyjna na powitanie i wzajemne poznanie "Podaj dłonie".
3.Odczytanie hasła z rozsypanki wyrazowej
(Klasa jest podzielona na trzy zespoły. Każdy zespół otrzymuje kolorowe sylaby, z których układa hasło. Następnie lider zespołu, który najszybciej rozwiązał zadanie, odczytuje głośno hasło „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Pozostałe zespoły sprawdzają poprawność wykonania zadania. Ułożone hasło, dzieci przyklejają na arkuszu szarego papieru, który nauczyciel zawiesza na tablicy).
4.Poinformowanie dzieci o celu spotkania.
5.Prezentacja książki „Słoń Birara” - Ferdynand Antoni Ossendowski.
6.Umieszczenie karty z wydrukowanym tytułem i nazwiskiem autora książki na arkuszu z przyklejonym wcześniej hasłem: CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
7.Zajęcie wygodnej pozycji. Czytanie fragmentu książki przez zaproszonego gościa.
8.Quiz sprawdzający znajomość książki.
(Uczniowie podzieleni są na trzy zespoły. Każdy zespół wybiera lidera, który udziela odpowiedzi na pytanie. Członkowie zespołu konsultują się przed udzieleniem odpowiedzi. Pytania losują i odczytują członkowie poszczególnych zespołów. Odpowiedzi udziela zespół, który pierwszy podniesie czerwoną kartkę. Za odpowiedź jury przyznaje od 0 do 3 punktów. Członkowie zespołu, który uzyskał największą liczbę punktów otrzymują pamiątkowe dyplomy).

Pytania konkursowe
1)Jak nazywa się główny bohater rozdziału? (Amra)
2)Ile lat ma Amra? (10)
3)Jaką pracę wykonywał Amra?(wyplatał bambusowe koszyki)
4)Czym zajmował się ojciec chłopca?(wykuwał z mosiądzu zapinki, sprzączki i małe naczyńka, trudnił się snycerstwem, rzeźbił w drewnie, miękkim kamieniu i kości słoniowej)
5)Jak miała na imię matka Amry? (Soncza)
6)Jakie imiona nosiły siostry Amry? (Hubla, Radżora).
7)Ilu członków liczyła rodzina Amry?(5)
8)Jak miał na imię dziadek Amry? (Bauli)
9)Kto to był Birara? (słoń)
10)Kim został Amra po śmierci dziadka? ( kornakiem)
11)Kto to jest kornak? (dozorca i przewodnik kierujący słoniem)
12)Jak myślicie, w jakim kraju rozgrywa się akcja opowiadania? ( w Indiach)
13)Na jakim kontynencie leżą Indie? (Azja)

8.Wręczenie dyplomów zwycięzcom quizu.
9.Wykonanie pracy plastycznej związanej z treścią czytanej lektury.
10.Urządzenie wystawy prac na korytarzu szkolnym.
11.Taniec integracyjny „Na pożegnanie".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.