Numer: 53189
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz zajęć logopedycznych dla uczniów klasy 3

Temat: Różnicowanie głosek sz – s
Cel: Doskonalenia percepcji słuchowej i różnicowania głosek sz i s
Cele szczegółowe:
- usprawnianie narządów artykulacyjnych
- słuchowe różnicowanie głosek sz –s
- poprawna artykulacja głoski sz na poziomie sylab, wyrazów i zdań
- poprawna artykulacja głoski s na poziomie sylab, wyrazów i zdań
Metody:
- słowna: wysłuchanie instrukcji logopedy
- czynna: ćwiczenia artykulacyjne, ćwiczenia rozwijające percepcję ruchowo -słuchową
Forma pracy: grupowa
Pomoce dydaktyczne: lustro, kartki w kolorze zielonym i czerwonym, rysunki drzewa i węża

Przebieg zajęć:
1. Powitanie i rozgrzewka artykulacyjna:
- wykonanie rysunków węża i drzewa, które symbolizować będą odpowiednio głoskę s oraz sz
- logopeda wskazuje obrazki, dzieci naśladują odgłosy
- logopeda naśladuje dźwięki węża i drzewa, dzieci wskazują który dźwięk słyszą
- ćwiczenia języka (kląskanie, mlaskanie, oblizywanie zębów, wypychanie językiem policzków, dotykanie językiem zębów dolnych i górnych)
- wypowiadanie sylab z głoską s i sz w nagłosie, śródgłosie i wygłosie:
sa- sza, Se-sze, so-szo, su-szu,sy-szy
asa-asza, ese-esze, oso-oszo, usu-uszu, ysy-yszy
wspomaganie się rysunkami pomocniczymi węza i drzewa podczas wypowiadania sylab.
2. Zabawa słuchowa:
Logopeda wypowiada słowa zawierające głoskę s lub sz (szafa, Sylwia, szalik, mysz, kosz, sałata, lis, maszyna) Jeśli dzieci usłyszą głoskę sz podnoszą ręce do góry, gdy usłyszą głoskę s – kucają.
Logopeda wypowiada poprawnie lub błędnie słowa z głoskami sz i s (obrazki leżą przed uczniami), jeśli uczeń usłyszy słowo wypowiedziane błędnie podnosi czerwoną kartkę (i wypowiada je prawidłowo). Gdy usłyszy słowo wypowiedziane prawidłowo podnosi kartkę zieloną.
3. Ćwiczenia słuchowo – artykulacyjne:
Dzieci otrzymują obrazki których nazwie występują głoski s lub sz. Przyporządkowują je do obrazka węża (jeśli słyszą s) lub do drzewa (jeśli słyszą sz). Dzielą słowa na sylaby.
Losują po jednym obrazku z grupy „drzewa” i po jednym z grupy „węża” i układają z nimi śmieszne zdania.
4. Podsumowanie zajęć (metodą „zdań niedokończonych”) i pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.