Numer: 53119
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wierzę w siebie, jestem pomysłowy - Międzynarodowy Dzień Kropki

Scenariusz zajęć

Prowadzący:
Temat: Wierzę w siebie, jestem pomysłowy- międzynarodowy Dzień Kropki.
Grupa wiekowa: 5/6 latki
Cele ogólne:
• budowanie u dzieci wiary we własne siły,
• budowanie pozytywnej samooceny,
• wzmacnianie wiary we własne możliwości,
• rozwijanie postawy twórczej.
Cele szczegółowe:
• zabiera głos na forum grupy,
• stara się działać razem z innymi dziećmi podczas zabaw plastycznych i ruchowych,
• dzielić się pomocami z innymi dziećmi,
• tworzy pracę plastyczną z dostępnych pomocy plastycznych według własnego pomysłu.
Metody pracy:
• słowne: instrukcje, objaśnienia,
• oglądowe: obserwacja, pokaz,
• czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania.
Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa,
• zbiorowa.
Pomoce: kropki w kolorze czerwonym, niebieskim, zielonym, żółtym, różowy film edukacyjny, czarny blok techniczny, biała farba, kolorowe kółka, klej, kartka z kropkami.

Przebieg:
1. Przedstawienie Dnia Kropki
N. opowiada dzieciom o Dniu Kropki i dlaczego to jest takie wyjątkowe święto. Podkreśla, że to czas, kiedy wszyscy mogą wyrażać siebie poprzez kropki.
2. „Nasze talenty” - rozmowa kierowana. Nauczycielka przypomina dzieciom postać Vashti ( film edukacyjny), a następnie pyta ich co potrafią robić, jaki mają talent. Wychowawczyni tłumaczy dzieciom, że każdy zarówno dorosły jak i dziecko ma jakiś talent, czyli rzecz, którą robi dobrze. Chętne dzieci zabierają głos na forum grupy, nauczycielka zachęca do wypowiedzi mniej śmiałe dzieci.

3. Hupaj-siupaj- zabawa ruchowa. N. układa kolorowe koła symetrycznie do siebie. Dwoje dzieci ustawia się za zielonymi kołami. Pierwsze z nich wykonuje 4 skoki mówiąc:
"Hupaj, siupaj, skok i hop!"
Każdy skok wykonuje na inne koło.
Zadaniem drugiego dziecka jest odtworzyć takie same skoki.
Przykład:
Dziecko 1 skacze: zielony - żółty - różowy - niebieski.
Dziecko 2 powtarza: zielony - żółty - różowy - niebieski.

4. Duże- małe - segregowanie szablonów kółek ze względu na jedną cechę - wielkość.

Ułóż tak jak ja- zabawa matematyczna- układanie rytmów według wzorów.

5. Zabawa w rzucanie kostką.
N. rozdaje dzieciom kostki do gier, na których narysowane są różne kolory kropek. Dla każdego koloru kropki przygotuj pytanie lub zadanie (np. „Na jakim tle widziałbyś żółtą kropkę?”). Dzieci rzucają kostką i odpowiadają na pytania lub wykonują zadania związane z kolorem kropki, na którym wylądowała kostka.

6. Takie kwiatki – zabawa techniczna.
Na środku każdego kwadratu nauczyciel nakleja kółko. Zadaniem dzieci jest wykonanie płatków kwiatka. W tym celu maczają palce w białej farbie i stemplują nimi dookoła kolorowego środka.

7. Zabawy aktywizujące- trening twórczości z K. Szmidtem
N. stawia pytanie, zadaniem dzieci jest dzielić się propozycjami odpowiedzi np.
 Co jest potrzebne do jesiennego spaceru?
 Co by było gdyby można było pić deszcz?
 Co byś zrobił gdybyś był większy, deszczem?
Kartka z kropkami- dzieci otrzymują kartę z dowolnie rozmieszczonymi kropkami. Ich zadaniem jest połączyć je tak, by powstał nowy jesienny wynalazek/dar natury.
8. Zakończenie:
N. dziękuje dzieciom za wspólną zabawę i pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.