Numer: 53117
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe cztery pory roku

Scenariusz zajęć w pierwszej klasie szkoły podstawowej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

Temat: "Kolorowe cztery pory roku"

Cele główne:
- kształtowanie / utrwalanie wiadomości na temat charakterystycznych cech poszczególnych pór roku,
- kształtowanie zdolności dobierania ubrania stosownie do aktualnej pory roku
- kształtowanie umiejętności segregowania elementów ze względu na jedną określoną cechę (porę roku)

Cele operacyjne (Dziecko):
- wymienia charakterystyczne cechy poszczególnych pór roku,
- próbuje dopasować elementy ubrania adekwatnie do określonej pory roku,
- stara się segregować elementy ze względu na określoną cechę - porę roku,

Metody:
• słowne: rozmowa, pogadanka, wyjaśnienie,
• czynne (zadaniowe): zadań stawianych do wykonania, ćwiczenia praktyczne,
• kierowane aktywnością dzieci,

Formy:
• grupowa,
• indywidualna,

Środki (pomoce) dydaktyczne: obrazki z porami roku i elementami ubrania, ilustracje symboli poszczególnych pór roku (kolorowych jesiennych liści, białych i niebieskich płatków śniegu, kolorowych wiosennych kwiatów, różnobarwnych letnich motyli ),

Przebieg zajęć:

1. Powitanie.
Nauczyciel wita się z dziećmi, które najbardziej lubią wiosnę / lato / jesień / zimę. Dzieci, które czują się powitane, wstają i machają do koleżanek i kolegów, a a następnie z powrotem siadają.

2. „W koszykach Pór Roku”– zabawa dydaktyczna (zapoznanie z porami roku).
Karta nr 27 cz 2 str . 57
Przed rozpoczęciem zajęć osoba prowadząca przyczepia magnesami na tablicy cztery obrazki przedstawiające poszczególne pory roku (kolejno: jesień, zimę, wiosnę, lato) oraz po jednym symbolu każdej z nich.
Rozpoczynając to zadanie osoba prowadząca rozkłada cztery obręcze gimnastyczne i kładzie przy każdej z nich obrazek przedstawiający jedną z pór roku., a następnie kładzie na środku dywanu koszyk z sylwetami symboli poszczególnych pór roku, później zwraca się do dzieci polecając im, aby posegregowały elementy ze względu na jedną cechę- pasującą porę roku.
W drugiej części zadania nauczycielka kładzie przed dziećmi dwa spośród czterech zbiorów symboli pór roku prosząc je o porównanie ich liczebności oraz określenie w którym ze zbiorów jest mniej bądź więcej elementów.

3. Taniec pór roku - zabawa muzyczno-ruchowa.
Nauczyciel rozdaje dzieciom szarfy gimnastyczne w czterech kolorach. Dzieci określają, z jakimi porami roku kojarzą się im kolory szarf. Osoba prowadząca dzieli zatem dzieci na cztery zespoły odpowiadające porom roku i wręcza im szarfy oznaczające kolejno: zielone – wiosna, żółte – lato, czerwone – jesień, niebieskie – zima. Dzieci poruszają się dowolnie po sali przy dźwiękach tamburynu. Podczas przerwy w grze ustawiają się w czteroosobowych kołach – każde dziecko w kole ma szarfę w innym kolorze (wiosna, lato, jesień, zima).

4. „Quiz tak czy nie” - zabawa dydaktyczna sprawdzająca wiedzę na temat ubioru adekwatnego do określonej pory roku.
Karta pracy 26 cz 2 str. 53-56
Nauczyciel w pierwszej części zadania pokazuje dzieciom obrazki przedstawiające różnorodne części garderoby i mówi jak się kolejno nazywają i w jakiej porze roku się je nosi
W dalszej części zadania informuje dzieci, że będą odpowiadały na pytania pokazując właściwą minę, przy czym smutne miny oznaczać będą zdanie fałszywe (nieprawdziwe) a z kolei miny uśmiechnięte – zdanie prawdziwe. Po powiedzeniu przez osobę prowadzącą każdego ze zdań dzieci pokazują właściwą ich zdaniem minę, a nauczyciel każdorazowo informuje dzieci czy odpowiedziały właściwie.

5. Zakończenie zajęć.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i nagrodzenie ich symbolicznymi medalami z obrazkami przedstawiającymi symbol ulubionej pory roku dziecka.
Scenariusz opracowała i zrealizowała: mgr Paulina Jarosińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.