X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 53113
Przesłano:
Dział: Logopedia

Konspekt zajęć do ćwiczenia słuchu fonemowego z wykorzystaniem logorytmiki

Temat : Ćwiczenie słuchu fonemowego z użyciem logorytmiki
Czas trwania zajęć : 30–40 minut

Cel główy:
⦁ Doskonalenie słuchu fonemowego.
⦁ Rozwijanie świadomości fonologicznej i percepcji słuchowej poprzez zabawy muzyczno-ruchowe.
Cele szczegółowe :
⦁ Rozpoznawanie i różnicowanie głosek na początku i na końcu wyrazów.
⦁ Ćwiczenie rytmizacji mowy.
⦁ Rozwijanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej.
⦁ Pobudzanie sprawności ruchowej i poczucia rytmu.
Metody :
⦁ Logorytmika – wykonanie ćwiczeń rytmicznych, ruchowych i słuchowych.
⦁ Metody: podająca, aktywizująca, praktycznego działania
Formy pracy : grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne : instrumenty perkusyjne (np. tamburyno, marakasy, bębenek), karty obrazkowe (przedmioty i zwierzęta na różne głoski), płyta z muzyką rytmiczną lub podkładem instrumentalnym, nagrania głosów - męski, kobiecy, dziecięcy, kolorowe wstążki lub chusty do tańca
Przebieg zajęć:
1. Powitanie i wprowadzenie do tematu (5 minut)
⦁ Powitanie dzieci, podanie tematu zajęć – krótkie przypomnienie, czym są dźwięki, głoski, rytm.
⦁ Rozgrzewka – dzieci ustawiają się w kole i wykonują proste ćwiczenia ruchowe: klaskanie, tupanie, podskakiwanie do rytmu (prowadzący nadające tempo).
2. Ćwiczenia rytmiczne – rozróżnianie dźwięków (5 minut)
⦁ Gra na instrumentach perkusyjnych : prowadzący podaje dźwięki z różnych urządzeń (np. bębenek, tamburyno), a dzieci odgadują instrumenty i naśladują dźwięki (np. klaskanie dla tamburynu, tupanie dla bębenka).
⦁ Zabawa „Echo” – dzieci powtarzają rytm zagrany przez nauczyciea, ćwicząc reagowanie na rytm.
3. Ćwiczenia słuchu fonemowego (10 minut)
⦁ Rozpoznawanie głosów : nauczyciel pokazuje obrazki (np. „kot”, „sowa”, „mysz”) i pyta, na jaką głoskę zaczyna się lub kończy dany wyraz. Dzieci odpowiadają, a następnie klaszczą tyle razy, ile jest głosek w wyrazie.
⦁ Sylabizowanie z klaskaniem : nauczyciel mówi wyrazy, a dzieci dzielą je na sylaby i każdą sylabę ilustrują klaskaniem lub uderzeniem w bębenek (np. „ko-tki”, „pa-pu-ga”).
4. Logorytmika – zabawy ruchowo-dźwiękowe (15 minut)
⦁ Zabawa rytmiczna „Poruszamy się jak...” : w rytm muzyki naśladujemy sposób poruszania się zwierzątek na obrazku pokazywanym przez nauczyciela: motyl – dziecko biega i macha rękami, konik polny – dziecko skacze obunóż, bocian – dziecko unosi zgięte w kolanach nogi wysoko do góry, żaba – dziecko podskakuje jak żaba (z przysiadu podpartego).
⦁ Zabawa ruchowa z wstążkami lub chustami : przy rytmicznej muzyce dzieci poruszają się, wyrażając rytm głoską (np. sss przy „syczących” dźwiękach lub mmm przy „mruczących”).
⦁ Zabawa „Kto mnie woła?” - dziecko nie widzi koleżanek lub kolegów, którzy je wołają. Można utrudnić zgadywanie i zmieniać barwę i natężenie głosu.
⦁ „Rozpoznawanie głosów: kobiety, mężczyzny, dziecka” - dziecko zamyka oczy i słucha nagranych głosów. Czy to był głos pani, pana, czy dziecka?
5. Zakończenie zajęć i wyciszenie:
⦁ Krótkie podsumowanie – nauczyciel pyta dzieci, które działania podobały się im najbardziej.
⦁ Wybranie przez dzieci ulubionego ruchu lub dźwięku i zaprezentowanie go w rytmie.
⦁ Pożegnanie przy pomocy rytmicznego klaskania lub delikatnych uderzeń w bębenek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.