SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Temat tygodnia: Moja babcia i mój dziadek
Temat dnia: Z babcią i dziadkiem wesoło spędzam czas
Grupa wiekowa: 3-latki
Autor: mgr Joanna Mańkowska
Cel ogólny: Wspieranie całościowego rozwoju dziecka poprzez rozwijanie kompetencji podstawowych w zakresie rozumienia i tworzenia informacji - zdolność skutecznego komunikowania i porozumiewania się z innymi osobami, rozwijanie mowy komunikatywnej oraz kształtowanie postawy szacunku wobec osób starszych
Cele operacyjne w obszarach rozwojowych:
a) w obszarze fizycznym:
- maszeruje, tupie, wykonuje zwinnie ruchy rękoma,
- naśladuje czynności zgodnie z treścią piosenek,
- zatrzymuje się na sygnał nauczyciela
b) w obszarze emocjonalnym:
- czerpie radość poprzez udział w proponowanych formach aktywności,
- odczuwa satysfakcję z efektów podejmowanych działań,
- wyraża ekspresję twórczą i emocjonalną aktywność podczas zabaw
c) w obszarze społecznym:
- potrafi ukazać szacunek i radość mówiąc o swoich dziadkach,
- czeka na swoją kolej,
- respektuje prawo do wypowiadania się innych osób,
- współpracuje w grupie,
- reaguje na prośby, polecenia nauczyciela
d) w obszarze poznawczym:
- poznaje znaczenie słowa „szacunek w odniesieniu do osób starszych,
- pogłębia więzi rodzinne i utrwala nazwy członków rodziny,
- wzbogaca wiedzę na temat form spędzania czasu z dziadkami,
- uważnie słucha tekst czytany przez nauczyciela i improwizuje gestami do jego treści,
- doskonali umiejętność wypowiadania się na określony temat oraz odpowiada na pytania
Metody: podające, problemowe, praktyczne
Formy : zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: pendrive z piosenkami, magnetofon, kolorowe chustki do tańca, kartka z treścią opowiadaniem, tablice demonstracyjne przedstawiające aktywności wnuków z dziadkami, tamburyn, kolorowe krążki, sylwety z serduszkami, naklejki
Przebieg zajęć
1. Powitanie piosenką „ Witaj”
“Witaj” autor: Magda Bogdanowicz
Witaj, .....(imię), witaj,..... (imię),
Jak się masz? Jak się masz?
Wszyscy cię witamy,
wszyscy cię kochamy.
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
(1,2) Uczestnicy zabawy patrzą na dziecko i machają do niego, zaglądają mu w oczy.
(3) Wyciągają ręce w geście powitania.
(4) Krzyżują ręce na piersiach.
(5) Wszyscy chwytają się za ręce.
2. „Droga Babciu, Drogi Dziadku” – inscenizacja ruchowa do piosenki z chusteczkami.
„Droga Babciu, Drogi Dziadku” autor: Muzykącik
Droga Babciu, drogi Dziadku! ( machamy chusteczkami najpierw jedną ręką, potem drugą)
Bardzo Was kochamy! ( krzyżujemy ręce na klatce piersiowej”
I w prezencie tylko dla Was – taniec wykonamy! (pokazujemy na dziadków, kołyszemy się)
Hopsa! Hopsa! Tup, tup, tup. ( wykonujemy gesty tak jak w słowach piosenki)
Dookoła obrót zrób.
Hopsa! Hopsa! Tup, tup, tup.
A na koniec ukłon siup!
3. Zabawa paluszkowa „ Rodzinka”
Ten pierwszy – to nasz dziadziuś (dłoń uniesiona, zaciśnięta w pieść, następnie wyprostowanie kciuka)
A obok – babunia. (wyprostowanie palca wskazującego)
Największy – to tatuś. (wyprostowanie palca środkowego)
A przy nim – mamunia. (wyprostowanie palca serdecznego)
A to jest – dziecinka mała! Tralalala, la, la... (wyprostowanie palca małego).
4. „ Jak spędzam czas z babcią i dziadkiem?”- rozmowa na temat różnych możliwości spędzania czasu z dziadkami w oparciu o tablice demonstracyjne oraz na podstawie doświadczeń dzieci.
5.” Spacer z babcią i dziadkiem”- opowieść ruchowa.
Nauczyciel prezentuje dzieciom opowieść, dzieci uważnie słuchają i wykonują ruchy zgodnie z instrukcją nauczyciela.
Dzisiaj jest ładna pogoda. Świeci słońce, a w parku wszystko pokrył puszysty śnieg. Babcia i dziadek razem z wnukami idą na spacer. Nagle spotykają wiewiórki. Dzieci dają im orzechy.
Po chwili słyszą dziwne stukanie. To dzięcioł szuka korników, uderzając dziobem w korę. W pobliżu widać cukiernię. Babcia i dziadek zapraszają wnuki na pyszne lody.
6. „Sto lat Babciu i Dziadku !” – zabawa muzyczno- ruchowa z serduszkami.
„Sto lat Babciu i Dziadku !” autor: Tralala dla smyka
1. Sto lat Babciu!
Sto lat Dziadku!
Zdrowia, szczęścia i radości.
Życzą wnusie ukochane,
Roześmiane, rozśpiewane.
(W pierwszej zwrotce kołyszemy się z serduszkami)
Ref. Tak! Tak! Tak!
Dzisiaj wielkie święto.
Tak! Tak ! Tak !
Babci, Dziadka dzień. x2
( Podczas refrenu za pomocą serca pokazujemy gest “ bicia serca” serduszko przykładamy do klatki piersiowej a następnie oburącz robimy wymach przed siebie)
2. Moja Babcia i mój Dziadziuś
Mają dzisiaj swoje święto.
A że bardzo ich kochamy
Więc piosenkę im śpiewamy.
( Kołyszemy się z serduszkami)
Ref. Tak! Tak ! Tak! .... x2
7. Zabawa orientacyjno-porządkowa „ Szukamy domku babci i dziadka”
Na dywanie rozłożone są kolorowe obręcze ( ilość obręczy = ilość dzieci). Dzieci przemieszczają się po sali. Na dźwięk tamburyna i hasło „ szukamy domku babci i dziadka” dzieci szukają pustej obręczy i wchodzą do niej. Nauczyciel sprawdza czy każde dziecko odnalazło “domek”. Zabawę powtarzamy kilka razy.
8. Ewaluacja
Podziękowanie za udział w zajęciach. Zapytanie dzieci czy podobały im się zajęcia, poproszenie o przypięcie klamerek na uśmiechniętej buźce jeśli się podobało lub smutnej. Wręczenie dzieciom emblematów uśmiechniętej buzi.
Bibliografia:
Magda Bogdanowicz, W co się bawić z dziećmi, Harmonia 2015
Mariola Malkiewicz, Chodźmy się bawić. 150 zabaw dla dzieci, Harmonia 2009
Materiały ze szkolenia Muzykącik “Gramy, tańczymy muzyką się bawimy. Edycja zimowa”
Materiały ze szkolenia Tralala dla smyka “ Tralala dla babci i dziadka”