Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta Augusta w Wasilkowie
SCENARIUSZ ŚWIETLICOWYCH ZAJĘĆ OTWARTYCH
Temat: Uroczyście obchodzimy „Dzień Marchewki w świetlicy”
Miejsce realizacji: świetlica Szkoły Podstawowej w Wasilkowie
Czas realizacji: maj
Osoby odpowiedzialne: mgr Ewa Stańska, mgr Eliza Wesołowska
Projekt zajęć powstał z myślą o uczniach klasy „0” Przedszkola w Wasilkowie.
Podczas zajęć zaplanowano prezentację nagrodzonych prac, wykonanych na świetlicowy konkurs plastyczny „Portret Marchewki”. W konkursie tym uczestniczyli uczniowie uczęszczający do świetlicy z klas I-VI oraz dojeżdżające dzieci z grupy”0”.
Cele:
Uczeń:
- rozumie konieczność zdrowego odżywiania;
- zna zastosowanie marchwi w kuchni;
- zna składniki odżywcze zawarte w marchwi;
- wie jak spożywa się marchew;
- rozpoznaje warzywa i owoce za pomocą różnych zmysłów;
- potrafi narysować potrawy z marchewki;
- wie, kiedy jest obchodzony Dzień Marchewki;
- rozwiązuje zagadki;
- potrafi wpisać rozwiązanie w odpowiednie rubryki krzyżówki;
- odczytuje hasło;
- zna zabawę na powitanie „Chodźcie wszyscy”;
- zna zabawę ruchową „Samolot”,
- bawi się wesoło;
Metody:
pogadanka, pokaz, obserwacja, zabawa,
Formy:
Indywidualna, zbiorowa,
Materiały:
Magnetofon, płyta z nagraniem piosenki, muzyka do pokazu, melodie do zabaw przy muzyce, przebrania marchewki, kreacje do pokazu, plansza z krzyżówką, zagadki , warzywa i owoce np. marchew, pietruszka, ogórek, seler, pomidor, cebula.... pudła z wyciętymi otworami na ręce, plansza z wizerunkiem marchewki, kartki, kredki, 3 marchewki do ewaluacji, listki do przyklejenia, przepis na ciasto marchwiowe, ciasto i świeczka, nagrodzone w konkursie prace, nagrody, dyplomy;
Przebieg zajęć:
1. Zaproszenie gości do zabawy na powitanie.
/dzieci bawią się w rytm muzyki powtarzając słowa za nauczycielem/
2. Rozwiązanie krzyżówki z hasłem „Dzień Marchewki”
/nauczyciel czyta zagadki, wyznaczone dziecko podaje rozwiązanie i zapisuje /
3. Zaprezentowanie ciekawostek na temat marchewki, jej wyglądu, zastosowania przez dziewczynki w przebraniu Marchewek ,
4. Zabawa dydaktyczna: „Powiedz co trzymasz w ręku?”
Dzieci zaproszone do zabawy przez Marchewkę:
- rozpoznają za pomocą zmysłu smaku warzywa / marchew, cebula, ogórek, papryka/
- rozpoznają dotykiem /oczy zawiązane chustką/ warzywa podawane przez nauczyciela;
- rozpoznają węchem i dotykiem warzywa i owoce,
5. Rysowanie potraw w skład których wchodzi marchew i przypinanie na dużej planszy z wizerunkiem marchewki.
Zaproszone do zabawy dzieci siedzą przy stolikach i rysują, w tym czasie nauczyciel
zadaje grupie pytania dotyczące zdrowego odżywiania, sposobu spożywania owoców i
warzyw itp.
6. Wysłuchanie piosenki „Marchewkowy song” w wykonaniu Marchewek.
7. Własnoręczne wykonanie portretu marchewki z zawiązanymi oczami.
/ wybrani uczniowie rysują przy stolikach, ręce trzymają w wyciętych otworach pudła, inni
na dużej tablicy z zawiązanymi oczami/
Zaprezentowanie portretów.
8. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, wręczenie nagród, dyplomów.
9. Wyruszamy na urodzinowe przyjęcie Marchewki.
Zabawa przy muzyce „Samolot” / naśladowanie w sposób zaprezentowany przez
nauczyciela uruchamiania samolotu, lot itp./
10. Kreacja na urodzinowe „Marchewkowe przyjęcie”- pokaz mody przygotowany przez
dziewczynki z klas I-III.
11. Poczęstunek /zapalenie świeczki na marchewkowym torcie , odśpiewanie „Sto lat”/
rozdanie dzieciom przepisu na „Ciasto marchewkowe”.
12. Zabawa przy muzyce.
13. Ewaluacja / każdy uczestnik zajęć otrzymuje listek i przykleja go na planszy z rysunkiem
marchewki, która odzwierciedla jego nastrój po zajęciach/
14. Pożegnanie gości.
„Ciasto marchwiowe”
/ proponuje mgr Ewa Stańska/
Dokładnie wymieszać:
2 szklanki mąki
1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody
1 łyżeczka cynamonu
½ łyżeczki soli;
W innym naczyniu zmiksować:
½ szklanki cukru
1 szklanka oleju
4 jajka / dodawać po jednym/
1 cukier waniliowy
4 szklanki startej marchwi / na koniec/;
Wszystko razem dokładnie wymieszać. Piec w dwóch keksówkach.
Smacznego
Zagadki do krzyżówki
1. Zimne, słodkie i pachnące jemy latem w dni gorące.
2. Nie trawa, a w trawie często przebywa, nie ogień, a parzy, bo to jest......
3. Choć nóg nie ma wcale , wędruje po świecie, gdy go dobrze zaadresujecie.
4. Ryczy bardzo głośno, długą grzywą kiwa. On jest królem zwierząt, a jak się nazywa?
5. Kiedy płonie w piecu, ciepło ludziom niesie. Bardzo niebezpieczny, gdy się pali w lesie.
6. Chociaż zwą go admirałem, na morzach nie pływa wcale. Nad skąpaną w słońcu łąką, lata sobie on z biedronką.
7. W środku perłowa, głos morza chowa. Przyłóż do ucha, morza posłuchasz.
8. Choć się zielonej trawy naje, to białe mleko daje.
9. Ma je jeż, róża też.
10. Chodzi znakomicie po ścianach i suficie. Dokucza nam w lecie. Czarna jest jak wiecie.
11. Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony.
12. Po podwórku sobie chodzi i kurczęta żółte wodzi.
13. Co to jest? Na pewno wszyscy wiedzą. Trzymają się uszu lecz na nosie siedzą.
14. Wonny słodki w smaku miły. Pszczółki latem go zrobiły.
/”Zagadki dla najmłodszych ”o prac. J. Stec/