Wielki Klincz 21.03.2024r.
KONSPEKT ZAJĘĆ
1. Data: 21.03.2024
2. Grupa: 5-latki
3. Temat: ,,W marcu jak w garncu”- gotujemy marcową pogodę
4. Cele ogólne:
Zapoznanie ze znaczeniem przysłowia - ,,W marcu jak w garncu”. Zainteresowanie dzieci różnymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w przyrodzie na wiosnę. Kształtowanie umiejętności komunikacyjnych.
5. Cele szczegółowe:
Dziecko: zna i potrafi wymienić zjawiska atmosferyczne występujące wczesną wiosną, rozwiązuje zagadki słowne, odpowiada na pytania związane z tematyką zajęć, poznaje symbole graficzne za pomocą których przedstawia się prognozę pogody, twórczo działa i współpracuje z grupą, próbuje wyjaśnić przysłowie - ,,W marcu jak w garncu”
6. Metody:
pokazowa, ruchowa, rozmowa
7. Formy pracy:
indywidualna, grupowa
8. Środki dydaktyczne:
Garnek, karty pracy, głośnik JBL, obrazki, zagadki, historyjka obrazkowa- audio
9. Tok zajęć:
- powitanie dzieci,
- wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel zaprasza dzieci do uważnego słuchania opowiadania ,,Kalejdoskop” A. Ascheenbach. ( Zapamiętajcie, proszę jak najwięcej informacji na temat usłyszanej historyjki),
- poznajemy marcową pogodę. Zabawa dydaktyczna na dywanie.
Nauczyciel rozdaje symbole związane z marcową pogodą. Dzieci opisują i wrzucają do garnka wybrane zjawiska atmosferyczne na polecenie nauczyciela.
- wytłumaczenie dzieciom przysłowia - ,,W marcu jak w garncu”,
- piosenka z gestami ,,Deszczyk pada”,
- zabawy przy stolikach, dzieci w zespołach kolorują obrazek, który połączą i utworzą plakat,
- marcowe zagadki.
10. Podsumowanie zajęć i podziękowanie dzieciom za pomoc.
11. Zabawy swobodne i konstrukcyjne w grupach.