Scenariusz zajęć w grupie 5 latków
Temat dnia: Kolorowy karnawał
Podstawa programowa: I9, II2, III1, III8, IV2, IV4, IV5
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z pojęciem „Karnawał” i cechami go charakteryzującymi
Cele operacyjne:
Dziecko:
- układa historyjkę obrazkową według chronologii wydarzeń
- buduje wypowiedz wielozdaniową poprawną gramatycznie na zadany temat
- rozwiązuje zagadki słowne dotyczące karnawału
- tworzy pracę plastyczną wg własnego pomysłu
- wspólnie tańczy przy piosence naśladując ruchy nauczyciela
Metody pracy:
- Zadaniowa
- Słowna
- Samodzielnych doświadczeń
- Twórcza
Forma pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa „Przebierańce”, płyta CD „Klanzowe hity”, wyrazy globalne, szablony masek karnawałowych, klej, mazaki, cekiny, piórka, tamburyn
Przebieg zajęć:
1.Zabawa ruchowa „Stajemy przy osobie, która...”
Dzieci biegają swobodnie po Sali przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce staja przy osobie, o której mówi nauczycielka.
2.Karnawał – odczytanie napisu globalnego przez dzieci, rozmowa na temat karnawału
3.Praca z historyjką obrazkową „Przebierańce”
- nauczyciel opowiada historyjkę obrazkową
- zadaniem dzieci jest ułożenie historyjki w odpowiedniej kolejności, opowiedzieć o czym jest historyjka co się na niej dzieje
- dzieci wymyślają tytuł dla w/w historyjki
4.„Burza mózgów” - swobodne wypowiedzi dzieci na temat propozycji
strojów karnawałowych/ przebrań
5.Zabawa ruchowa „Marmurki”
Dzieci swobodnie biegają przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce stają nieruchomo.
6.Rozwiązywanie zagadek słownych
Nauczyciel czyta zagadki, zadaniem dzieci jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na nie (bal, karnawał, maska, balon itp...)
7.Zabawa dydaktyczna „Symbole karnawału”
- odczytywanie wyrazów globalnych
- łączenie w pary nazwy globalnej z odpowiednią ilustracją
- dzielenie nazw na sylaby związanych z tematem
- wyróżnianie nagłosu w wyrazach kojarzących się z karnawałem
8.Praca plastyczna „Maska karnawałowa”
- ozdabianie maski gotowymi elementami (piórka, cekiny itp.)
- dbanie o estetykę pracy
9.Ewaluacja zajęć
- Omówienie prac
- taniec w kole „Ja gram na gitarze”
ZAŁĄCZNIK NR 1
1.Najbardziej znany jest sylwestrowy,
może być także karnawałowy.
Zawsze wesoły i roztańczony,
kopciuszek był nim zachwycony. BAL
2.Okres bardzo roztańczony,
w rytmie samby zanurzony,
obfituje w huczne bale,
nie czas to na smutki wcale. KARNAWAŁ
3.Rytmiczne ruchy ciała do muzyki. TANIEC
4.Gdy karnawał nadchodzi,
noszą ją starzy i młodzi,
by się nie poznać w tańcu
na balu przebierańców. MASKA
5.Jeśli go nadmuchasz,
będzie okrąglutki.
Wypuścisz powietrze,
zrobi się malutki.
Czy znacie zabawkę,
którą w karnawale
wszyscy kupują
i biorą na bale? BALON
6.Z pomocą dźwięków,
Z pomocą ucha,
Z radia lub z płyty
Człowiek jej słucha. MUZYKA