Scenariusz zajęć dydaktycznych
Prowadząca: Katarzyna Przybyła
Grupa wiekowa: 3 - 4 latki
Temat kompleksowy: Przygotowanie zwierząt do zimy
Temat zajęć: Gdzie zasypia jeż – poznanie miejsca zimowania jeża, układanie jesiennych rymów.
Czas zajęć: 30 minut
Cel główny: Wsparcie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających do nabywania doświadczeń w fizycznym emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- komunikuje potrzebę ruchu (4/1)
- uczestniczy w zabawach ruchowych w tym rytmicznych, ruchowych, naśladowczych
z przyborami (5/1)
- odpowiada na pytania, objaśnia kolejność wydarzeń w prostej historyjce obrazkowej (5/4)
- śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce (7/4)
- klasyfikuje przedmioty, układa według rytmu (12/4)
- posługuje się pojęciami dotyczącymi życia zwierząt (18/4)
Metody: podająca, programowa, praktyczna.
Formy: grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa „Jak Kolczatek szukał mieszkania”; emblematy: liści, grzybów, jagód, jeży, kartka, telewizor, odtwarzacz muzyki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie z piosenka „Hello, hello”.
2. Wysłuchanie fragmentu opowiadania „Jak Kolczatek szukał mieszkania” H. Bechlerowej. Rozmowa na temat treści:
- Dlaczego kolczatek szukał mieszkania?
– Gdzie udało znaleźć zimowe schronienie?
– Jakie inne zwierzęta zasypiają na zimę?
3. „Jesienne rymy”. Układanie rymów na tablicy w dwóch konfiguracjach.
Liść – grzyb, liść –grzyb oraz liść – liść – jeż –liść – liść – jeż.
4. „Leśna zabawa w podskokach” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem zasobów internetu. (youtube)
5. „Zbieramy liście” – ćwiczenia oddechowe. Zbieranie liści do koszyczka za pomocą słomek do napojów.
6. „ Idzie jeż” (Nutki dla smyka) – zabawa wyciszająca z pokazywaniem na dywanie. (youtube).