Numer: 53064
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wars i Sawa - zabawy dydaktyczne zainspirowane legendą warszawską

SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE III dnia 6.02.2025r.

Grupa wiekowa dzieci: 3,4 – latki
Nauczyciel prowadzący: Katarzyna Łukasik

Temat: „Wars i Sawa” – zabawy dydaktyczne zainspirowane legendą warszawską.

Cele:
Poznawcze:
- zapoznanie z legendą o Warsie i Sawie,
- poznanie stolicy Polski – Warszawy,
- przybliżenie słynnych obiektów, miejsc znajdujących się w Warszawie,

Kształcące:
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
- bogacenie słownika czynnego,
- rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi na określony temat,
- rozwijanie percepcji wzrokowej, koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- rozwijanie umiejętności skupienia uwagi,
- kształtowanie postawy badawczej,
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania,
- rozwijanie umiejętności prawidłowego liczenia,
- rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi,
- rozwijanie orientacji przestrzennej,
- rozwijanie inwencji twórczej,
- rozwijanie sprawności manualnej,
- kształtowanie umiejętności samokontroli,
- rozwijanie słuchu muzycznego, poczucia rytmu, umiejętności reagowania na zmiany zachodzące w muzyce.

Wychowawcze
- zachęcanie do zgodnego współdziałania i współpracy (w parach) podczas wykonywania wspólnych zadań,
- budzenie odpowiedzialności za rzetelne wykonanie powierzonego zadania.

Metody
1. Metody wg M. Kwiatkowskiej:
- czynne (kierowania aktywnością, zadań, ćwiczeń)
- oglądowe (obserwacja i pokaz)
- słowne (rozmowa, objaśnienie)
2. Koncepcja planu daltońskiego.
3. Koncepcja F. Froebla.

Formy pracy:
- zbiorowa
- w parach
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
płyta CD – utwór „Tygodniowa powitanka”, słuchowisko „Wars i Sawa”, slajdy ilustrujące legendę, obrazek przedstawiający pomnik syrenki warszawskiej pocięty na części (dla każdej pary jeden zestaw, karta kontroli), karta przedstawiająca Pałac Kultury i Nauki, niebieska folia, rybki z papieru w dwóch kolorach (żółtym i czerwonym), rzutnik, ekran, film przedstawiający warszawskie metro, Syrenka Warszawska (obrazek konturowy), farby, patyczki kosmetyczne, pojemnik z wodą, różnorodne przedmioty do zabawy badawczej (kamień, muszelka, kulka, papier, itp.), walizka, ubrania, dary nr 3,4,5,6, karty nr 8,9,60,119 („Wzory budowli z klocków froeblowskich”), głośnik.

Realizowane obszary z Podstawy programowej wychowania przedszkolnego:
I.4, II.2, III.1, 4, 5, 7, 8, 9, IV.2, 5, 7, 9, 10, 12,13,14, 15,19

Realizacji treści programowych z zakresu doradztwa zawodowego dla przedszkoli:
2.2, 2.3

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I. Zajęcia kierowane: „Spotkanie w kole”.

Przed rozpoczęciem zajęć dzieci zaznaczają na tablicy planu dnia odpowiednią aktywność –zajęcia.

1. Powitanie piosenką pt. „Tygodniowa powitanka - czwartek”.
Dzieci ustawiają się w kole. Ilustrują ruchem treść piosenki.

2. „Wars i Sawa” – słuchowisko - prezentacja legendy.
Dzieci słuchają legendę, nauczycielka jednocześnie pokazuje karty ilustrujące jej treść.
Pytanie kierunkowe: Skąd pochodzi nazwa stolicy Polski?

3. Rozmowa kierowana na temat zaprezentowanych treści.
- Jak na imię miał rybak?
- Kogo spotkał rybak, gdy wypłynął swoją łodzią?
- Jak na imię miała syrenka?
- Kto pojawił się na środku rzeki?
- Kto pomógł rybakowi?
- Jak nazywała się osada, w której zamieszkali Wars i Sawa?
- Jak nazywa się stolica Polski? (Jeśli dzieci nie wiedzą, nauczyciel podaje nazwę miasta, które jest stolicą Polski)

4. Zwiedzamy Warszawę – stolicę Polski.

a) Przystanek pierwszy - Pałac Kultury i Nauki.

Nauczycielka prezentuje dzieciom zdjęcia Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
„Pałac Kultury – nasze przedszkole” – zabawa ruchowa.
Zabawa rozwijająca koncentrację uwagi, szybkie reagowanie na sygnał nauczyciela. Na hasło „pałac kultury” – dzieci wspinają się wysoko na palcach, na hasło „nasze przedszkole” – robią przysiad.

b) Przystanek drugi – Syrenka Warszawska.
Dzieci dobierają się w pary wg ustalonej współpracy. Pomoce dydaktyczne pomaga rozdać dzieciom „asystent nauczyciela”. Po zakończeniu zadania dzieci sprawdzają poprawność jego wykonania z kartą samokontroli.

Zadaniem dzieci jest samodzielne odkrycie następnego symbolu Warszawy – Syrenki Warszawskiej. Każda para otrzymuje kopertę z zestawem puzzli (zróżnicowany poziom trudności) oraz kartę kontroli. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazka z części i odgadnięcie, co jest kolejnym symbolem stolicy Polski. Jeśli dzieci nie wiedzą, nauczyciel podaje tę nazwę.

c) Przystanek trzeci – Wisła

Na dywanie rozłożona jest niebieska folia malarska (rzeka), dzieci siedzą na dywanie po jednej stronie rzeki. Nauczycielka informuje dzieci, iż jest to Wisła – najdłuższa rzeka Polski, która przepływa przez Warszawę. Na folii rozłożone są rybki w dwóch kolorach: żółtym
i czerwonym. Zadaniem dzieci jest posegregowanie rybek: żółte rybki na górnym brzegu rzeki, a czerwone na dolnym. Dzieci przeliczają ile jest rybek żółtych, a ile czerwonych.

d) Przystanek czwarty – Metro

Nauczyciel prezentuje dzieciom film, przedstawiający warszawskie metro.
Rozmowa kierowana na temat obejrzanego filmu:
- Co to jest za środek transportu?
- Co to jest metro?
- Jak nazywa się osoba, która prowadzi metro?

II. Aktywność w grupach zabawowo – zadaniowych.

Kącik Darów:
„Pałac Kultury i Nauki” – wznoszenie budowli według wzoru lub pomysłów własnych dzieci.
Cel: Rozwijanie inwencji twórczej.
Pomoce: dary nr 3,4,5,6.

Kącik gospodarczy:
„Jedziemy na wycieczkę, bierzemy walizeczkę” – składanie poszczególnych części garderoby.
Cel: Rozwijanie sprawności samoobsługowych, składania ubrań. Wdrażanie dzieci do dbania o własne rzeczy, ubrania.
Pomoce: walizka, bluzki, spodnie, bluza, kurtka

Kącik twórczy:
„Syrenka Warszawska” – stemplowanie farbami przy użyciu patyczków kosmetycznych.
Cel: Rozwijanie sprawności manualnej, koordynacji wzrokowo – ruchowej.
Pomoce: farby plakatowe, patyczki kosmetyczne.

Kącik badawczy:
„Co pływa, co tonie?” – zabawy badawcze.
Cel: Rozwijanie umiejętności prowadzenia ukierunkowanej obserwacji.
Pomoce: pojemnik z wodą, różnorodne przedmioty np.: kamień, muszelka, piłeczka, papier, tektura, itp.
Po zakończeniu wykonywania zadań dzieci porządkują stanowiska pracy. Dyżurni finalizują prace porządkowe.

III. Ewaluacja.
Dzieci siedzą w kole. Otrzymują karteczki: zieloną i czerwoną. Jeśli dzieciom podobały się zajęcia podnoszą kartkę zieloną (mówią co im się podobało), jeśli nie - czerwoną kartkę
(mówią co im się nie podobało).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.