Scenariusz zajęć z dziećmi
prowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi
w Pabianicach
Temat tygodniowy: Ja i moje ciało.
Temat zajęć: Czy każdy lubi przytulanie?
Termin: 13.11.2024r.
Grupa: II, ,,Kangurki” Wiek dzieci: 6 lat
Miejsce: sala grupy II
Osoba prowadząca/e: Joanna Prądzyńska, Anna Frątczak
Cel ogólny:
rozwijanie poczucia komfortu podczas przytulania i nauka asertywności.
Przewidywane efekty:
Dziecko:
czuje się komfortowo podczas przytulania,
odmawia przytulenia kiedy nie ma na to ochoty,
rozumie, że ma prawo odmówić kontaktu fizycznego jeśli nie ma na to chęci,
współdziała z innymi rówieśnikami.
Metody:
metody aktywizujące (metody twórcze: swobodnej ekspresji plastycznej i ruchowej),
metody czynne (samodzielnych doświadczeń, kierowania działalnością dziecka, zadań stawianych do wykonania),
metody słowne (rozmowy, opowiadanie, sposoby społecznego porozumiewania się).
Formy:
działalność indywidualna,
działalność grupowa.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
III. 9, IV.7, IV.11, IV. 19- ,,Ja i moje ciało”- pląs na dzień dobry
I. 5, I. 7, III. 8, IV. 8- ,,Malowanie na kamieniach”
I. 1, I. 3, I. 5, I. 8- zestaw ćwiczeń porannych nr 11
I. 5, II. 1, II. 6, III. 7, IV. 2- opowiadanie ,,Nie każdy lubi przytulanie”, zabawa dydaktyczna- ,,Tak czy nie?”, zabawa ruchowa ,,Skok po uśmiech”
I. 9, II. 4, IV. 2, IV. 8, I.5, I. 7, II. 8, III. 5- karty pracy
Pomoce / środki dydaktyczne: opowiadanie ,,Nie każdy lubi przytulanie”, czerwone i zielone wskaźniki, lizak z emotikonem uśmiech, miarka, karty pracy, kamienie, mazaki, magnetofon, płyta, kasztany, liście.
PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
,,Ja i moje ciało”- pląs na dzień dobry, śpiewanie piosenki i pokazywanie części ciała.
Indywidualizacja Oliwia- usuwanie przeszkód wokół dziecka na dywanie, powtarzanie poleceń, prezentacja nauczyciela w celu powtórzenia przez dziecko zadania.
Indywidualizacja Kornelia- powtarzanie polecenia, próba śpiewu.
Indywidualizacja Igor- powtarzanie poleceń, zachęcanie do wykonania zadania, śpiewanie prostych wyrazów z tekstu piosenki.
Indywidualizacja Fabian- powtarzanie poleceń, zachęcanie do wykonania zadania, próba śpiewania piosenki.
Indywidualizacja Kuba- powtarzanie poleceń, poparcie ich gestem, prezentacja nauczyciela w celu powtórzenia przez dziecko zadania, śpiewanie krótkich wyrazów z piosenki.
,,Malowanie na kamieniach”- nauka ciszy i koncentracji, malowanie swojego stanu emocjonalnego na kamieniu mazakami i opowiadanie o nim po skończeniu malowania.
Indywidualizacja Oliwia- powtarzanie poleceń, przypominanie ich.
Indywidualizacja Kornelia- zadawanie pytania o aktualny stan emocjonalny dziecka.
Indywidualizacja Igor- zadawanie pytania o aktualny stan emocjonalny dziecka, przypominanie zadań do wykonania.
Indywidualizacja Fabian- zachęcanie do wykonania zadania, pytania pomocnicze.
Indywidualizacja Kuba- dodatkowe wskazówki poparte gestami.
Zestaw ćwiczeń porannych nr 11:
,,Skoki wiewiórki”- zabawa naśladowcza, naśladowanie skoków wiewiórki, na hasło orzech udawanie zjadania orzecha.
,,Celuj do kasztana”- zabawa z elementami rzutu i celowania, celowanie w kasztana, który leży już na podłodze, jak najbliżej.
,,Wysoko- nisko”- ćwiczenie dużych grup mięśniowych, stawanie na palcach kiedy nauczyciel mówi wysoko i przysiad kiedy nauczyciel mówi nisko.
Indywidualizacja Oliwia- usuwanie przeszkód z podłogi na torze poruszania się dziewczynki, prezentacja zadania, zamiast przysiadu przysiad podparty, zamiast stawania na palcach, stabilna pozycja na obu stopach.
Indywidualizacja Kornelia- przypominanie poleceń.
Indywidualizacja Igor- przypominanie poleceń.
Indywidualizacja Fabian- zachęcanie do wykonania zadania, prezentowanie zadania.
Indywidualizacja Kuba- prezentowanie zadania, poparcie go gestami, zamiast skoków obunóż do przodu to skoki na dwóch nogach w miejscu.
,,Nie każdy lubi przytulanie”- opowiadanie M. Pawlisz.
Rozmowa kierowana na temat opowiadania. Sformułowanie wspólnych wniosków dotyczących prawa do powiedzenia nie, kiedy nie chcemy się przytulać.
Indywidualizacja Oliwia- przypomnienie treści opowiadania, nakierowanie na wnioski,pomocnicze pytania, krótkie proste zdania o treści.
Indywidualizacja Kornelia- przypomnienie treści opowiadania, nakierowanie na wnioski,pomocnicze pytania, krótkie proste zdania o treści.
Indywidualizacja Igor- przypomnienie treści opowiadania, nakierowanie na wnioski,pomocnicze pytania, odpowiedzi jednowyrazowe lub proste krótkie zdanie.
Indywidualizacja Fabian- przypomnienie treści opowiadania, nakierowanie na wnioski,pomocnicze pytania, krótkie jednozdaniowe wypowiedzi.
Indywidualizacja Kuba- przypomnienie treści opowiadania, nakierowanie na wnioski,pomocnicze pytania, krótka odpowiedź- jednowyrazowa lub proste zdanie ewentualnie gest.
,,Tak czy nie?”- zabawa dydaktyczna, zadawanie pytań przez nauczyciela, dzieci odpowiadają tak podnosząc zielony lizak, odpowiadają nie podnosząc czerwony lizak.
Indywidualizacja Oliwia- pomocnicze pytania, przywoływanie uwagi.
Indywidualizacja Kornelia- powtarzanie polecenia.
Indywidualizacja Igor- powtarzanie polecenia, przywoływanie uwagi, zachęcanie do wykonania zadania.
Indywidualizacja Fabian- powtarzanie polecenia i pomocnicze pytania, przywoływanie uwagi.
Indywidualizacja Kuba- powtarzanie polecenia i pomocnicze pytania, przywoływanie uwagi.
,,Skok po uśmiech”- zabawa ruchowa, skakanie obunóż do przodu i mierzenie odległości.
Indywidualizacja Oliwia- kroki do przodu zamiast skoków w miarę możliwości.
Indywidualizacja Kornelia- przypominanie polecenia.
Indywidualizacja Igor- zachęcanie do wykonania działania.
Indywidualizacja Fabian- zachęcanie do wykonania zadania.
Indywidualizacja Kuba- zamiast skoków w przód, duże kroki do przodu.
Karty pracy- emocje i relacje, nalepianie naklejek- zielonych, kiedy dzieci wyrażają zgodę na przytulanie i czerwone kiedy nie zgadzają się no to; opowiadanie co znajduje się na obrazku oraz rysowanie sytuacji, w których dziecko lubi być przytulane.
Indywidualizacja Oliwia- pomoc w odnalezieniu strony w ćwiczeniu, przytrzymanie karty podczas odklejania naklejek, przywoływanie uwagi.
Indywidualizacja Kornelia- pomoc w odnalezieniu strony w ćwiczeniu, dodatkowe przypomnienie polecenia.
Indywidualizacja Igor- zachęcanie do wykonania zadania, pomoc w odnalezieniu strony w ćwiczeniu.
Indywidualizacja Fabian- zachęcanie do wykonania zadania, masaż rąk kiedy bolą, pomoc w odnalezieniu strony w ćwiczeniu, przytrzymanie strony w ćwiczeniu podczas odklejania naklejek.
Indywidualizacja Kuba- przywoływanie uwagi, przypominanie o niezbyt szybkim tempie pracy.
Ewaluacja- rozmowa z dziećmi dotycząca atrakcyjności zajęć.
O p r a c o w a n i e:
Anna Frątczak