Numer: 53048
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wesoły karnawał

Scenariusz zajęć z dziećmi prowadzonych
w Przedszkolu Miejskim Nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat tygodniowy: „Bale w karnawale”
Temat zajęć: „Wesoły Karnawał”
Termin: 27.01.2025r.
Grupa: II integracyjna (6-latki)
Miejsce: sala grupy Kangurki
Osoba prowadząca: Anna Łukasik-Frątczak oraz nauczyciel współorganizujący Anna Frątczak
Cel ogólny:
- Budzenie radości ze wspólnej zabawy z rówieśnikami w okresie karnawału.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
- doświadcza podczas zabawy badawczej;
- wyodrębnia wyrazy w zdaniu;
- przelicza w dostępnym dla siebie zakresie;
- właściwie reaguje na umówione sygnały.

Metody pracy:
- aktywizujące,
- zadań stawianych do wykonania.

Formy: z całą grupą, indywidualna.
Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
I.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
IV.7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
IV.15) przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;

Pomoce dydaktyczne: balony, taśma klejąca dwustronna, pisaki, bibuła, serpentyny, miski, woda, ilustracja, kredki, kartki.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci w kręgu słowami:
Dzień dobry, dzień dobry,
witam Was,
na wspólną zabawę,
nadszedł czas.
indywidualizacja Kornelia: powtarzanie słów powitanki
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie zachowań niepożądanych
indywidualizacja Kuba: j.w. oraz stanie naprzeciwko dziecka podczas wymawiania słów
indywidualizacja Oliwia: powtarzanie słów powitanki

2. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Wyjaśnienie pojęcia karnawał (czas zabawy, tańców, balów – maskowych i kostiumowych, radości).
indywidualizacja Kornelia: powtarzanie wyjaśnień
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie zachowań niepożądanych
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w.

3. Ćwiczenia oddechowe „Rośnij baloniku”.
Rozdanie wszystkim dzieciom balonów. Dzieci nabierają ustami dużo powietrza i z całej siły dmuchają balony (zawiązywanie balonów przy pomocy nauczyciela).
indywidualizacja Kornelia: pomoc w prezentowaniu nadmuchiwania balona, pomoc w nadmuchaniu go
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie zachowań niepożądanych
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w.

4. Zabawa badawcza „Co jest w balonie?”
a) Wypuszczanie powietrza z balonów.
− Co wdmuchiwaliście do balonów?
− Jak możemy sprawdzić, czy w balonach jest powietrze?
Nauczyciel przygotowuje miski z wodą. Dzieci przy pomocy nauczyciela rozwiązują balony, wkładają końcówki do wody i obserwują pojawiające się pęcherzyki powietrza.
indywidualizacja Kornelia: pomoc w przytrzymaniu balona
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie zachowań niepożądanych
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w.

b) Określanie właściwości powietrza:
− Czy powietrze ma zapach?
Dzieci wciągają mocno powietrze nosem.
− Czy powietrze ma smak?
Dzieci nabierają ustami powietrza.
− Czy powietrze ma określony kształt?
indywidualizacja Kornelia: powtarzanie poleceń
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie zachowań niepożądanych
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w.

5. Zabawy z balonami:
- na hasło „w górę” dzieci podrzucają balony i łapią je;
- wytwarzanie dźwięków poprzez szczypanie lub pocieranie balonów;
- uderzanie balonami o różne części ciała wskazane przez nauczyciela.
indywidualizacja Kornelia: powtarzanie poleceń, prezentowanie ruchu
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie niepożądanych zachowań
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: pomoc w poruszaniu się z balonem, przytrzymanie, podanie ręki, usuwanie przeszkód spod nóg oraz j.w.

6.”Bal” - nauczyciel pokazuje obrazek przedstawiający bal. Układa o nim proste zdania, a dzieci liczą w nich słowa, pokazując ich liczbę na palcach. Liczenie na obrazku masek, balonów, koron.
indywidualizacja Kornelia: pomoc w liczeniu, pokazywanie na palcach razem z dziećmi
indywidualizacja Fabian: j.w.
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie niepożądanych zachowań
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w.

7. „Pan Karnawał” – praca plastyczna.
Dzieci mają przygotowane balony, ich zadaniem jest wykonać z nich głowę postaci z wykorzystaniem dostępnych materiałów (pisaki, bibuła, serpentyny).
indywidualizacja Kornelia: powtarzanie polecenia, przytrzymanie balona, w razie trudności pomoc w wykonaniu pracy
indywidualizacja Fabian: j.w., korygowanie chwytu pisarskiego
indywidualizacja Igor: j.w., korygowanie niepożądanych zachowań
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w., korygowanie chwytu pisarskiego
8. Ewaluacja – dzieci rysują uśmiechniętą buźkę, jeśli zajęcia im się podobały lub smutną ziemią, jeśli zajęcia nie były interesujące.
indywidualizacja Kornelia: powtarzanie polecenia
indywidualizacja Fabian: j.w., korygowanie chwytu pisarskiego
indywidualizacja Igor: j.w.
indywidualizacja Kuba: j.w.
indywidualizacja Oliwia: j.w., korygowanie chwytu pisarskiego

9. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Opracowanie:
Anna Frątczak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.