Numer: 53038
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie muzyki

Sabina Kubiak

Scenariusz zajęć w grupie 5-6 latków
Temat: W krainie muzyki.

Cele ogólne:
• kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i spostrzegania,
• rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi na temat wysłuchanego tekstu,
• rozbudzenie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem,
• kształtowanie umiejętności grupowania,
• rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej,
• kształtowanie słuchu muzycznego,
• poszerzanie doświadczeń plastycznych,
• rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni,
• kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
• przełamywanie nieśmiałości.
• kształcenie wiedzy na temat wybranych instrumentów muzycznych

Cele operacyjne (dziecko):
• rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne,
• wygrywa na instrumentach muzycznych rytm słyszanej melodii,
• rozpoznaje dźwięk instrumentu muzycznego,
• rozróżnia ciche i głośne dźwięki,
• wie, jakie odgłosy wydają poszczególne instrumenty,
• zapoznaje się z graficznym zapisem klucza wiolinowego,
• rozwija swoją percepcję słuchową,
• dzieli wyraz na sylaby, rozróżniania i przelicza litery.
• potrafi grać na własnoręcznie zrobionym instrumencie perkusyjnym,
• potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas pracy plastycznej,
• współpracuje w grupie,
• czerpie radość ze wspólnej zabawy,
• wie, jak posegregować elementy.

Formy pracy:
• indywidualna i grupowa,
• zbiorowa.

Metody pracy:
• słowna – rozmowa,
• pokazu,
• praktycznego działania.

Pomoce dydaktyczne: dzwonki, tamburyn, bębenek, marakas, trójkąt..., płyta CD z muzyką klasyczną, znak graficzny klucza wiolinowego, plansza z instrumentami, karki z instrumentami muzycznymi do zawieszenia, taśma dwustronna, chustka na oczy, list od kolegów i koleżanek, plastikowe pojemniki, ryż, kasza, makaron, nożyczki, klej, papier kolorowy.

Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci w sali.
Nauczyciel gra na dzwonkach powitanie „Wszyscy pięknie się witamy i do kręgu zapraszamy”. Dzieci trzymają się za ręce i tworzą duże koło. Następnie siadają na dywanie.
2. Pogadanka na temat instrumentu.
Nauczyciel pyta dzieci:
Na jakim instrumencie grał? Prosi o opisanie go.
Każdy próbuje stworzyć krótką, własną melodię na dzwonkach.

3. Słuchanie utworu muzycznego z CD muzyka klasyczna.

4. Rozmowa kierowana dotycząca wysłuchanego utworu.
• Nauczyciel pyta dzieci, co usłyszały. (muzykę).
• O czym myślały podczas słuchania muzyki?
• Czy podobała się dzieciom muzyka?

Nauczyciel tłumaczy dzieciom jaka jest różnica pomiędzy muzyką a piosenką.

5. Analiza wyrazu „muzyka” – dzielenie na sylaby, rozróżnianie i przeliczanie liter.

6. Zaprezentowanie dzieciom graficznego zapisu klucza wiolinowego.
Nauczyciel opowiada dzieciom że ma przy sobie magiczny klucz, którym posługują się wszyscy muzycy. Ten klucz otwiera nam drzwi do świata muzyki. Jest to „klucz wiolinowy”. Każde dziecko, jedno paluszkiem przesuwa po śladzie znaku graficznego i rysuje klucz wiolinowy.

7. Kierowana rozmowa na temat instrumentów na podstawie planszy przedstawiającej wybrane instrumenty muzyczne. Nauczyciel wybiera osoby, które muszą wskazać wybrany instrument.

8. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa.
W sali w trzech różnych miejscach rozwieszone są ilustracje przedstawiające różne instrumenty muzyczne, nauczyciel dzieli dzieci na sześć grup, którym przydziela zawieszki z wyciętymi z papieru instrumentami. Dzieci tańczą w rytm usłyszanej melodii, gdy muzyka zamilknie dzieci muszą odszukać i stanąć przy odpowiedniej ilustracji przedstawiającej instrument taki jaki maja na zawieszce.
9. Zabawa „Głośne i ciche dźwięki”.
• Dzieci siedzą w kole. Wymieniają sytuacje, w których słyszą głośne lub ciche dźwięki.
• Następnie nauczyciel tworzy 2 zbiory: „głośne instrumenty” i „ciche instrumenty” oraz na środku sali rozkłada instrumenty, (tamburyn, bębenek, marakas, trójkąt...) na których kolejno gra, a dzieci dzielą je na „ciche” i „głośne” oraz wkładają do odpowiedniego zbioru.

10. Zabawa „Zgadnij, co to za instrument?”.
Nauczyciel wybiera chętne dziecko i zawiązuje mu chustą oczy tak, aby nie podglądało. Dziecko rozpoznaje przez dotyk, wybrany przez kolegów instrument.

11. Słuchanie opowiadania o instrumentach. Źródło: https://ps17.com.pl/uploads/Jestem%20muzykantem.pdf

Nauczyciel czyta dzieciom list od kolegów i koleżanek.

Koledzy i koleżanki z przedszkola.

Mieliśmy kiedyś w naszym przedszkolu magiczne instrumenty: talerze, tamburyn, dzwonki chromatyczne, kastaniety, marakasy, trójkąt, drewienka. Bardzo lubiliśmy na nich grać. Sprawiało nam to wiele radości. Lecz niestety, niektórzy nie dbali o nie w należyty sposób, uderzali w nie bardzo mocno, chcąc uzyskać jak najgłośniejsze dźwięki. Okazało się, że nasze instrumenty nie czuły się z nami dobrze, taka gra była dla nich bolesna. Pewnego wieczora, gdy nikogo nie było w przedszkolu, instrumenty namówiły się wspólnie, że przestaną dla nas grać za to że tak źle są przez niektórych traktowane. Wszyscy byliśmy bardzo smutni, kiedy okazało się, że nie możemy wydobyć z nich żadnej muzyki. Zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić by instrumenty grały? I wtedy, nasza koleżanka zaczęła delikatnie uderzać w trójkąt z którego wydostały się piękne dźwięki. Okazało się, że nasze instrumenty lubiły, gdy grano na nich delikatnie, lekko. Wydawały wtedy prześliczne, czyste dźwięki. Od tej pory gramy muzykę tak jak należy i dzięki temu staliśmy się małymi prawdziwymi muzykami. Życzymy Wam tego samego. Pozdrawiamy serdecznie koledzy i koleżanki z przedszkola.
Rozmowa z dziećmi na temat przeczytanego listu.
Nauczyciel pyta dzieci:
Co dzieci napisały w liście?

12. Wykonanie pracy plastycznej.
Nauczyciel prezentuje dzieciom jak wykonać własny instrument muzyczny
z plastikowego pojemnika, kaszy, ryżu, makaronu. Pojemniki są ozdabiane przez dzieci wyciętymi z kolorowego papieru znaczkami.

13. Nauczyciel dziękuje dzieciom za dobrze wykonaną pracę.

14. Zakończenie zajęć.
Nauczyciel puszcza muzykę klasyczną, dzieci chodzą po kole i grają na wykonanych przez siebie instrumentach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.