Numer: 53037
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Aktywne i bezpieczne zabawy zimą

Sabina Kubiak

Scenariusz zajęć w grupie 5-6 latków
Temat: Aktywne i bezpieczne zabawy zimą.

Cele ogólne:
• propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia,
• uświadomienie dzieciom znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia każdego człowieka,
• kształcenie sprawności fizycznej,
• zachęcanie do aktywnego spędzania czasu,
• rozbudzanie zainteresowania dzieci zimowymi dyscyplinami sportowymi,
• kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
• rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej,
• rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni.

Cele operacyjne (dziecko):
• umie wypowiadać się na temat listu,
• odróżnia bezpieczne od niebezpiecznych miejsc do zabaw zimowych,
• rozumie potrzebę ruchu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu,
• wie, co to jest piramida aktywności fizycznej,
• chętnie uczestniczy w zabawach i zajęciach ruchowych,
• współpracuje w grupie,
• przestrzega zasady sportowej rywalizacji,
• potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas pracy plastycznej.

Formy pracy:
• indywidualna i grupowa,
• zbiorowa.

Metody pracy:
• słowna – rozmowa,
• pokazu,
• praktycznego działania.

Pomoce dydaktyczne: list od Pani Zimy, piramida aktywności ruchowej, skakanki, tamburyn, płyta CD „Cztery pory roku - Zima” A. Vivaldi oraz z piosenką „Pada Śnieg”, obrazki puzzle, białe i niebieskie kartki A-4, kredki, farby, kleje, wata, bibuła, papier kolorowy, gazety.

Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci.

2. Nauczyciel czyta dzieciom list od Pani Zimy.

Drogie dzieci!

Dzień dobry. Piszę ten list do Was, ponieważ, często zaglądam do waszego przedszkola. Obserwuję zajęcia, w których uczestniczycie.
Wiem, że rozmawialiście też o zimie, zimowych zabawach, zimowych sportach to bardzo ciekawe tematy. Prosicie mnie o to, by na dworze było dużo śniegu i lodu. Cieszę mnie to, że lubicie się bawić na śniegu i korzystać z moich uroków. Pamiętajcie jednak, że taka zabawa może być niebezpieczna. Proszę Was, nie ślizgajcie się na zamarzniętych jeziorach i stawach. Nie rzucajcie twardymi śnieżkami w kolegów. Nie przyczepiajcie sanek do samochodów. Bawcie się bezpiecznie, z dala od ruchliwych dróg. Życzę Wam wielu wspaniałych wrażeń
i przygód.
Pani Zima

3. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczyciel pyta dzieci:

• Kto często zagląda do przedszkola?
• Kto obserwuje nasze zajęcia?
• O co proszą dzieci Panią Zimę?
• O co prosi Pani Zima?

4. Rozmowa przy plakacie przedstawiającym piramidę aktywności ruchowej – przypomnienie znaczenia aktywności ruchowej dla naszego zdrowia i sprawności fizycznej (zał.1).

5. „Zimowe dyscypliny sportowe”.
Nauczyciel pyta dzieci jakie sporty zimowe lubią najbardziej i dlaczego.

6. Zabawa ruchowa.
„Taniec figurowy na lodzie” – dzieci dobierają się w pary. Nauczyciel wyjaśnia, że będą tańczyły w parach na lodzie, a w czasie jazdy na lodzie stopa musi się ślizgać (demonstruje ruch stopy oraz kilka figur do wykorzystania w zabawie).
Przy muzyce dzieci naśladują taniec figurowy na lodzie.

„Wysportowane bałwanki” – dzieci zamieniają się w bałwanki
i wykonują ćwiczenia, które rozgrzewają podczas silnych mrozów
(pajacyki, skoki na skakance, przysiady).

„Narciarze” – nauczyciel gra na tamburynie, a dzieci naśladują ruchy jazdy na nartach. Kiedy nauczyciel przestaje grać, wszystkie dzieci stoją nieruchomo
w ostatniej pozycji.

„Saneczki” - zabawa ruchowa przy muzyce. Dzieci dobierają się w pary, jedna osoba to ciągnący sanki, druga osoba to jadący na sankach. Dziecko na saneczkach trzyma skakankę obiema rękami, a drugie za nią ciągnie saneczki.
Gdy muzyka gra dzieci swobodnie poruszają się w zaprzęgu, a na przerwę
w muzyce zamieniają się rolami.

Zabawa przy muzyce „ Pada śnieg ”. Dzieci są podzielone na 2 grupy, rzucają się „śnieżkami”, czyli kulkami zrobionymi z gazet. Starając się, aby jak najmniej śnieżek leżało na ich połowie sali - boiska, gdy ucichnie muzyka. Wygrywa, ta drużyna, która miała najmniejszą liczbę śnieżek na swoim boisku.

8. Układamy puzzle.
Pani dzieli dzieci na 6 grup. Każda losuje obrazek (zał.2) , który zostaje pocięty na części. Grupa, która jako pierwsza ułoży obrazek poprawnie, zwycięża. Następnie dzieci przyklejają układankę na kartkę. Na koniec, każda grupa opowiada o swoim obrazku.

9. Praca plastyczna „Moja ulubiona zabawa zimowa” - technika dowolna.

10. Wystawa wykonanych prac.

11. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.