Numer: 53032
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Praca górnika

Sabina Kubiak

Scenariusz zajęć w grupie 5-6 latków.

Temat: Praca górnika.

Cele ogólne:
• kształtowanie szacunku dla pracy górnika,
• uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw jakie są w kopani,
• doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się,
• rozwijanie umiejętności budowania dłuższych odpowiedzi na zadane pytanie,
• rozbudzenie zainteresowania otaczającym światem,
• kształtowanie umiejętności pracy w grupie,
• ćwiczenie ręki i umysłu dziecka,
• poszerzanie doświadczeń plastycznych,
• rozwijanie sprawności manualnej i wyobraźni,
• rozwijanie umiejętności łączenia różnych materiałów.

Cele operacyjne (dziecko):
• wzbogaca wiedzę na temat pracy górnika,
• wypowiada się na temat treści prezentowanego wiersza i filmu,
• zgodnie współpracuje w zespole,
• czerpie radość ze wspólnej zabawy,
• poszerza doświadczenia plastyczno – konstrukcyjne.

Formy pracy:
• indywidualna i grupowa,
• zbiorowa.
Metody pracy:
• słowna – rozmowa,
• pokazu,
• praktycznego działania.

Pomoce dydaktyczne: wiersz „Górnik”, Wł. Scisłowskiego, obręcze, płyta DVD - film edukacyjny „Górnik”, układanki z puzzli, ćwiczenie grafomotoryczne – „Droga górnika”, kolorowa krepina, papier kolorowy, klej, farby, piórka, zszywacz, niebieskie kartki A-4.

Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci.

2. Zapoznanie z wierszem „Górnik”, Wł. Scisłowskiego.
(Nauczyciel czyta dzieciom).

Zjeżdża co dzień pod ziemię,
gdzie najciemniej, najgłębiej,
czarny węgiel tam drzemie,
czas obudzić ten węgiel.

Skarbnik stary go strzeże
w najciemniejszej komorze,
górnik skarb mu zabierze,
górnik bać się nie może.

W krętych, niskich chodnikach,
mrok się ściele bezmierny,
tylko białka górnika
połyskują wśród czerni.
Oskard bywa za słaby,
lecz silniejszy dynamit,
kruszy węgla pokłady,
mrok rozświetla iskrami.

Płyną węgla znów bryły
taśmociągu strumieniem,
będą ludziom służyły
przemienione w płomienie.

3. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczyciel pyta dzieci:
• Jak wygląda praca górnika?
• Czy jest potrzebna?
• Czy jest bezpieczna?
• Czy w rodzinie u dzieci jest ktoś górnikiem?

4. Zabawa ruchowa „Tunel”.
• Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy.
• Uczniowie z pierwszej grupy otrzymują obręcze i siadają skrzyżnie w szeregu trzymając obręcze ustawione pionowo tak, aby brzeg obręczy stał na ziemi (tworząc w ten sposób tunel).
• Uczniowie z drugiej grupy ustawiają się w rzędzie przed tunelem, przechodzą przez tunel na czworakach i wracają na koniec rzędu.
• Zabawę należy powtórzyć zmieniając role.
5. Oglądanie filmu edukacyjnego DVD „Górnik” lub na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=6r6JEP7uBqo

6. Rozmowa z dziećmi na temat filmu.
• Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na niebezpieczeństwa w pracy górnika
i szkodliwe warunki pracy.
• Nauczyciel prosi dzieci o opisanie roboczego stroju górnika.

7. Praca zespołowa.
Nauczyciel dzieli dzieci na 5 zespołów. Każda grupa ma za zadanie ułożyć układankę z puzzli, przedstawiającą pracę górnika.
Po skończeniu zadania, dzieci przyklejają elementy układanki na kartkę.

8. Ćwiczenie grafomotoryczne – „Droga górnika”.
Nauczyciel prosi dzieci o narysowanie drogi górnika do złoża kopalni.

9. Praca plastyczna „Czako”.
Konstruowanie czapki górniczej z kolorowej krepiny i papieru kolorowego.
Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na godło górnicze i pióropusze z kogucich piór.
• zielony – dla dyrektorów,
• biały – dla osób kierujących pracą w kopalni,
• czarny – dla górników,
• czerwony – dla orkiestry górniczej,
• biało-czerwony – dla kapelmistrza.

10. Wystawa wykonanych prac – zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.