Numer: 53028
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy dziadków naszej pani. Konspekt zajęć dydaktycznych w grupie 5-latków

KONSPEKT ZAJĘCIA

Grupa wiekowa: dzieci 5-letnie
Temat: ,,Poznajemy dziadków naszej Pani’’ – zagadki multimedialne wprowadzeniem do pracy plastycznej ,,Serduszko dla dziadków’’.
Cele główne:
Dzieci będą:
• Wyrażały zainteresowanie dziadkami, odpowiadały na pytania związane z ich życiem.
• Rozwiązywały zagadki multimedialne.
• Wyrażały szacunek do osób starszych.
Cele szczegółowe:
Dzieci będą:
• Poznawały wygląd i cechy charakterystyczne dla dziadków Pani.
• Odpowiadały na pytania związane z życiem dziadków.
• Kształtowały uczucie przywiązania i szacunku do dziadków.
• Rozwiązywały zagadki obrazkowe.
• Rozwijały sprawność ruchową.
• Uważnie słuchały poleceń.
• Czerpały radość ze wspólnej aktywności.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Metody pracy:
• czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń;
• słowna: rozmowa, zagadka, objaśnienia i instrukcje;
• oglądowa: zdjęcia, prezentacja multimedialna.
Środki dydaktyczne: kartki a4 z bloku technicznego, kleje, czerwona włóczka, odtwarzacz CD, piosenka o Babci i Dziadku, zdjęcia, rzutnik, komputer.
Literatura:
1. ,,Radość odkrywania, pasja tworzenia’’ Program wychowania przedszkolnego M. Czekała, D. Szadkowska, Toruń 2017.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci i przybyłych gości.
2. ,,Krążący uśmiech’’ - zabawa porządkowa na powitanie – dzieci siedzą w kole. Nauczycielka mówi: ,,Przesyłam uśmiech dziecku i macham do tego, które ma dziś ubraną niebieską bluzkę’’. Macha do tego dziecka i się szeroko uśmiecha. Dzieci kolejno przekazują sobie w ten sposób uśmiech bez słów.
3. ,,Poznajemy dziadków naszej Pani'’ – rozwiązywanie zagadek multimedialnych i obrazkowych – Nauczycielka nawiązuję do opowieści o swoich dziadkach oraz do zbliżającej się uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wywiesza na pustej tablicy za sobą zdjęcie swoich dziadków, lecz dzieci o tym nie widzą. Prosi ich o odgadnięcie, kto znajduję się na nich, po czym, gdy dzieci zgadną mówi: ,,Chciałabym, abyście się czegoś dowiedzieli o moich dziadkach. Mam dla Was przygotowane elektroniczne zagadki’’. Następnie włącza jedną z nich i po każdym odczytanym jednym zdaniu z każdej poniższej zagadki odkrywa jeden kafelek odkrywający część zdjęcia dającego odpowiedź. Pyta: ,,Gdzie mieszkają moi dziadkowie?’’ i mówi zagadkę:
Zwierząt domowych spotkasz tam bez liku.
Znajdziesz tam również świeże jajka w kurniku.
Zobaczysz domy, pastwiska i łąki,
a w ogrodach przy domu
zielonego groszku strąki. (wieś)
Nauczycielka zwraca uwagę, że na zdjęciu wsi znajduje się jakieś zwierzę. Gdy dzieci podają jego nazwę (pies) Nauczycielka prosi je, aby na uderzanie w tamburyno zaczęły go naśladować zarówno ruchem, jak i głosem. Następnie Nauczycielka pyta: ,,Gdzie mieszkają wasi dziadkowie?’’.
• Nauczycielka zadaje kolejne pytanie: ,,Co lubi jeść moja babcia?'’ i mówi zagadkę:
Podłużne białe ziarna,
rosną głównie w Chinach.
Babcia w wodzie je gotuje,
dzieciom najlepiej z jabłkiem smakuje. (ryż)
Dzieci siedząc w kole uderzają językiem o poliki od środka, naśladując dzięki temu gotujący się i wrzący ryż. Następnie Nauczycielka pyta: ,,Co najbardziej lubią jeść wasze babcie?’’.
• Nauczycielka zadaje pytanie: ,,Kim chciał zostać dziadek Olka i Ady, kiedy był dzieckiem?’’ i mówi trzecią zagadkę:
Lekarz to nie byle jaki.
Leczy krowy, konie, ptaki...
Ręce pełne ma roboty,
kiedy zwierzę ma kłopoty. (weterynarz)
Dzieci w kole odwracają się tyłem do siebie i naśladują badanie słuchawką lekarską przez lekarza – dotykają palcami pleców dziecka siedzącego przed sobą. Nauczycielka pyta: ,,Kim chcieli zostać wasi dziadkowie, kiedy byli dziećmi?’’.
• Nauczycielka pyta: ,,Jaką porę roku najbardziej lubią moi dziakowie?’’ Mówi zagadkę:
Bociany z podróży wracają,
wokół kwiaty rozkwitają.
Motyle pojawiły się na łące,
ale dni nie są jeszcze gorące. (wiosna)
Dzieci poruszają się po sali, naśladując chód bociana – podczas powolnego marszu podnoszą wysoko kolana. Po zakończeniu zabawy dzieci siadają w kole. Nauczycielka pyta: ,,Jaką porę roku najbardziej lubią wasi dziadkowie?’’.
4. ,,Serduszko dla dziadków’’ – praca plastyczna – dzieci smarują klejem kształt i obramówkę serca, a następnie przyklejają na niego paski czerwonej włóczki. Po zakończeniu prac dzieci pozostawiają je na stoliku do wyschnięcia. Sprzątają swoje miejsce pracy.
5. Ewaluacja i podsumowanie zajęć – dzieci ponownie zbierają się w kole. Nauczycielka pyta: ,, ,,Jakie uczucie towarzyszyło Wam, gdy robiliście serduszka dla dziadków?’’, ,,Wiecie czego oznaką jest to serduszko?’’. Tłumaczy dzieciom, że bardzo kocha swoich dziadków i dodaje, że dzieci na pewno swoich również. Następnie wysyła dzieciom serce stworzone z palców w geście podziękowania im za zajęcia, za ładną pracę oraz za to, że wszystkich bardzo lubi (nawiązanie do szacunku do dziadków i drugiej osoby). Prosi również dzieci o odesłanie serduszek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.