SCENARIUSZ ZAJĘĆ – „LISTOPADOWA POGODA”
Data: 28.10.2024r.
Opracowanie i prowadzenie: Sabina Kubiak
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy,
-rozwijanie słuchu fonematycznego,
- poszerzanie wiedzy na temat LISTOPADA,
- rozpoznawanie i nazywanie poznanych liter,
- odkrywanie litery „i,I” małej i wielkiej,
- rozwijanie umiejętności liczenia,
- rozwijanie sprawności fizycznej i koordynacji słuchowo-ruchowej.
Cele szczegółowe – dziecko:
- wypowiada się na podstawie wysłuchanego tekstu,
- odpowiada pełnym zdaniem,
- dzieli słowa na sylaby, na głoski,
-dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów, określając jaką głoskę słyszy
w nagłosie i wygłosie,
- liczy głoski w słowach,
- układa z rozsypanki literowej wyraz,
- czyta wyrazy,
- rysuje szlaczki z kształtami liter,
- wykonuje ćwiczenia artykulacyjne,
- wie, jak nazywa się obecna pora roku, jaki jest miesiąc,
- rozwija pamięć,
- rozpoznaje i nazywa literę „i,I” - małą i wielką,
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej.
Metody:
• słowna – opowiadanie, wiersz, pogadanka,
• praktyczna – zajęć praktycznych,
• aktywizująca – burza mózgów.
Formy:
• zbiorowa,
• indywidualna,
• w małych grupach.
Środki dydaktyczne: Literki potrzebne do utworzenia wyrazu „LISTOPAD”, wiersz „Listopadowa pogoda” oraz wydrukowane do niego ilustracje, dary jesieni, talerzyki papierowe, klamerki do prania, grzechotka, mąka, podpisane obrazki zawierające w nazwie samogłoskę „I,i”, karty pracy M. Bogdanowicz (Metoda Dobrego Startu) dotyczące litery „I”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci przez nauczyciela.
Rozmowa na temat zbliżającego się nowego miesiąca, jakim jest LISTOPAD.
Swobodne wypowiedzi dzieci pełnym zdaniem.
2. Układanie wyrazu LISTOPAD.
Nauczyciel wskazuje dzieci, które prosi o odnalezienie w odpowiedniej kolejności liter, potrzebnych do utworzenia wyrazu LISTOPAD.
Następnie prosi o wskazanie samogłosek i spółgłosek w powstałym wyrazie.
Wskazuje także osobę, którą prosi o podzielenie wyrazu na sylaby, a także przeliczenie ilości sylab oraz wszystkich liter w wyrazie.
3. Słuchanie wiersza Agaty Widzowskiej „Listopadowa pogoda”.
Słońce schowało się za chmury -
trzeba założyć dziś kalosze,
ogród się zrobił szarobury,
a z nieba pada deszczu groszek.
Wiatr sypnął piaskiem z piaskownicy
i strącił czapkę z głowy Hani,
a wszyscy ludzie na ulicy
mijają się z parasolami.
Powiało chłodem, dni są krótsze
ostatni listek z drzewa opadł,
a niedźwiedzica w ciepłym futrze
westchnęła cicho: - nadchodzi listopad
4. Rytmizacja wiersza.
Nauczyciel prosi dzieci, aby powtarzały tekst na zasadzie echa, uderzając rytmicznie rączkami
o kolanka.
5. Poszukiwanie ilustracji.
Nauczyciel czyta fragmenty wiersza i wskazuje dzieci, które prosi o dopasowanie do tekstu, przygotowanych ilustracji.
Wskazuje również osobę, którą prosi o przeliczenie wszystkich wykorzystanych ilustracji.
6. Rozmowa na temat wiersza.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
- Jaki zrobił się ogród opisany w wierszu?
- Co oznacza, że z nieba spadł deszczu groszek?
- Co mają w rękach ludzie mijani na ulicy?
- Jakie są dni w listopadzie?
- Co powiedziała niedźwiedzica, wzdychając?
7. Zbieramy dary jesieni – zabawa ruchowa.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Każda grupa otrzymuje talerzyk do którego zbiera dary jesieni. Dzieci, zdobywają je niosąc na papierowym talerzyku, który podtrzymują klamerkami do prania. Poruszanie się w zabawie jest dozwolone, kiedy rozbrzmiewa się dźwięk grzechotki. Kiedy następuje cisza, dzieci się zamrażają.
8. Porównywanie zbiorów – zabawa matematyczna.
Nauczyciel prosi wybrane dzieci o przeliczenie zebranych darów jesieni, a także o wskazanie, który zbiór jest większy i o ile? Następnie nauczyciel w zebranych zbiorach dokonuje zmiany tzn. dodaje i odejmuje elementy, a następnie prosi dzieci o ponowne przeliczanie i porównanie. Zwracanie uwagi na odpowiedzi pełnym zdaniem.
9. Wprowadzenie samogłoski „i,I” małej i wielkiej.
Nauczyciel prosi dzieci o przypomnienie poznanych liter i pogrupowanie ich na samogłoski
i spółgłoski. Przedstawia kształt litery „i, I” małej i dużej oraz prosi każde dziecko o napisanie jej palcem po śladzie na dużej kartce. Nauczyciel przedstawia dzieciom podpisane obrazki i prosi wskazane dzieci o przeczytanie wyrazów oraz o odnalezienie na każdym obrazku litery „i,I”,
a także o określenie jej położenia.
10. Pisanie palcem – zabawa sensoryczna, trening koordynacji dłoni.
Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela talerzyk z mąką i utrwala pisownię poznanej literki „i I” oraz pozostałych samogłosek i spółgłosek poznanych wcześniej.
11. Praca z kartą pracy M. Bogdanowicz „Metoda Dobrego Startu”.
Dzieci otrzymują od nauczyciela kartę pracy, dotyczącą poznanej litery „I” (zał 1).
Nauczyciel objaśnia wszystkim dzieciom polecenia znajdujące się na karcie pracy, a następnie prosi o samodzielne wykonanie zadania. Na koniec zajęć, nauczyciel sprawdza poprawność wykonania.
12. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.