SCENARIUSZ DWUJĘZYCZNY
1. Temat cyklu:
(Wpisz ogólny temat cyklu edukacyjnego, który obejmie różne obszary tematyczne, np. "Zawody przyszłości", "Ekologiczni bohaterowie" itp.)
Weterynarz- lekarz zwierząt
2. Grupa wiekowa:
(Podaj wiek dzieci, dla których będzie realizowany cykl, np. 5-6 latki)
5 latki
3. Cele ogólne:
(Sprecyzuj główne cele cyklu, np. rozwój umiejętności językowych, wiedza na temat różnych zawodów, postawy ekologiczne)
• Cel 1: Zapoznanie dzieci z zawodem weterynarza
• Cel 2: Wie jak dbać i opiekować się zwierzętami
• Cel 3: Nazywa zwierzęta
4. Cele szczegółowe:
(Wymień konkretne umiejętności, które dzieci będą zdobywać, np. używanie słownictwa w języku angielskim, rozpoznawanie zawodów, rozumienie zasad ekologii, udział w aktywnościach teatralnych)
• Cel szczegółowy 1: Dziecko poznaje kilka nazw zwierząt w j. polskim i j. angielskim
• Cel szczegółowy 2: uświadomienie, że zwierzęta chorują i potrzebują leczenia i dbania o nie
• Cel szczegółowy 3: Dziecko poznaje specyfikę pracy lekarza weterynarza
5. Obszary edukacyjne:
(Wymień, jak poszczególne obszary będą zintegrowane z edukacją zawodową, ekologiczną, teatralną oraz metodyką CLIL i językiem angielskim)
Edukacja zawodowa:
(Jakie zawody zostaną wprowadzone i jak dzieci poznają ich specyfikę? Jakie aktywności zawodowe będą realizowane?)
Poznanie zawodu na podstawie ilustracji, filmu, zaproszenie rodzica o takim zawodzie, bądź połączenie się na kamerze z weterynarzem, zabawa w weterynarza
Edukacja ekologiczna:
(Jakie aspekty związane z ekologią zostaną omówione? Jakie praktyki ekologiczne zostaną wprowadzone w formie zabawy?)
Potrafi nazwać na podstawie ilustracji zwierzęta w j. polskim i j. angielskim. Omówienie ich wyglądu, co ich charakteryzuje, co jedzą, gdzie mieszkają. Jak się nimi opiekować.
Edukacja teatralna:
(Jakie elementy teatru zostaną wprowadzone? Czy dzieci będą przygotowywać inscenizację?)
Wykonanie teatru cieni, zrobienie sobie takich zwierzątek, wycięcie i przymocowanie na patyczkach.
CLIL (Content and Language Integrated Learning):
(Jak zostanie zintegrowana nauka języka angielskiego z innymi obszarami edukacyjnymi? Jakie ćwiczenia będą prowadzone w języku angielskim?)
Nazwa zawodu i zwierząt w języku angielskim, a także odgłosy
6. Przykładowe słownictwo i zwroty w języku angielskim:
(Zamieść listę słownictwa i zwrotów, które dzieci będą przyswajać w trakcie cyklu, np. nazwy zawodów, wyrażenia dotyczące ekologii, zwroty teatralne)
• Słownictwo związane z zawodami: vet
• Słownictwo związane z ekologią: cat, dog, rabbit, hamster, milk, carrot, lettuce
• Zwroty do wykorzystania w scenkach teatralnych: What’s your name?, My nam is...., Who are you? I’m a cat/dog/ hamster/ rabbit. I like eat....
7. Zasoby potrzebne do realizacji:
(Wymień materiały dydaktyczne, technologie oraz inne zasoby potrzebne do realizacji cyklu, np. karty obrazkowe, materiały plastyczne, kostiumy teatralne)
• Materiały dydaktyczne: ilustracje, film, ścieżka dźwiekowa z odgłosami
• Technologie: tablica interaktywna, głośnik, tablet
• Inne zasoby: zabawki- zwierzęta, kącik lekarza
8. Wymagania z podstawy programowej wychowania przedszkolnego
• uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych,
• używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania,
• wskazuje zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśnia, czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód;
• rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych; używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności; powtarza rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki w grupie;
• odpowiada na pytania, układa i rozwiązuje zagadki;
Założenia zajęć dwujęzycznych wg metodyki CLIL (5C):
• Content (treść):
Treść zajęć obejmuje zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami wykonywanymi przez weterynarza czy w gabinecie lekarskim oraz narzędziami używanymi przez weterynarza. Dzieci dowiadują się, na czym polega praca weterynarza, jakie są jego obowiązki. Zajęcia mają również na celu wprowadzenie i utrwalenie słownictwa związanego z weterynarzem, nazwami zwierząt w języku polskim i angielskim.
• Cognition (poznanie): Zajęcia rozwijają umiejętności poznawcze dzieci poprzez:
Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt.
Rozumienie i odgrywanie prostych scenek związanych z czynnościami wykonywanymi przez weterynarza.
Communication (komunikacja): Uczą się nazywać narzędzia i czynności związane ze zwierzętami z weterynarzem po polsku i po angielsku. Ćwiczą komunikację werbalną podczas zabawy w odgrywanie ról, wymieniając się prostymi dialogami typu „I am a vet – Jestem weterynarzem” lub „Who are you?” – kim jesteś?”, „I’m a cat”- Jestem kotem Ćwiczą słuchanie i rozumienie poleceń w obu językach.
• Culture (kultura):
Zajęcia umożliwiają dzieciom zrozumienie roli weterynarza w społeczeństwie i jak ważny zawód wykonuje.
• Community (społeczność) Zajęcia mają na celu interakcje społeczne, gdzie poprzez wspólną zabawę oraz pracę w grupach budowane są więzi. Uczą dzieci współpracy ze sobą. Dzieci uczą się dzielenia się przyborami czy narzędziami. Uczą pomagania sobie nawzajem, a także szanowania pracy innych
9. Przykładowe scenariusze zajęć:
Propozycja 1.
Propozycja dwujęzycznych zdarzeń edukacyjnych
Data: 04.10.2024
Przedział wiekowy: 5 latki
Temat zajęć: „Weterynarz- lekarz zwierząt”.
Cele zajęć:
1. Rozbudzenie zainteresowań dzieci zwierzętami, ich potrzebami, opieką nad nimi.
2. Poznanie zwierząt
3. Zapoznanie dzieci z zawodem weterynarza.
Cele dwujęzyczne:
1. Poznanie wybranych nazw zwierząt w języku angielskim (dog- pies, cat- kot, rabbit- królik, hamster- chomik)
2. Poznanie przez dzieci specyfiki posiadania zwierzątka, opieka nad nim.
3. Poznanie nazwy zawodu weterynarza w języku angielskim (veterinarian).
Materiały dydaktyczne:
• Tablica multimedialna, ścieżka dźwiękowa z odgłosami
• Ilustracje
• Materiały plastyczne
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: (np. 5 minut)
Zabawa ruchowa „Piesek z chorą łapką”.
Spróbujcie wejść w rolę piesków i pobawić się na podłodze.
Dzieci-pieski chodzą na czworakach.
Na sygnał nauczyciela: Piesek zranił się w łapkę i boli go! – dzieci podnoszą w górę jedną nogę i idą powoli na trzech kończynach.
Wstają, prostują się i znów idą na czworakach, ale chora jest druga łapka.
Burza mózgów „Kto to jest weterynarz?” (Who is the veterinarian?)
2. Główna część: (np. 30 minut)
Wykorzystanie Tablicy multimedialnej:
• Pokazanie ilustracji wybranych zwierząt (cat- kot, dog- pies, rabbit-królik, hamster- chomik) z wykorzystaniem class room - częściowe odsłanianie obrazka każdego zwierzątka. Omówienie wyglądu zwierząt co ich charakteryzuje, co jedzą oraz jak się nimi opiekować.
• Dzieci uczestniczą w zabawie klinika zwierząt. Dobierają się w pary. W każdym zespole jedno dziecko jest weterynarzem. Pozostałe dzieci przychodzą z chorymi zwierzątkami (maskotki) i opisują co im dolega. (Dzieci nazywają zwierzęta w języku angielsklim- This is a cat/This is a dog itd)
3. Podsumowanie: (np. 5 minut)
Podsumowanie zabawy:
• Co weterynarz zrobił, żeby pomóc zwierzętom?
• Co my możemy zrobić aby nasze zwierzątka zawsze były zdrowie?
Łączenie treści z językiem (CLIL):
1. Treści przedmiotowe:
Ekologia, doradztwo zawodowe, teatr.
2. Cele językowe:
Poznanie słownictwa w języku angielskim związanego z weterynarzem i zwierzętami.
Metody i strategie:
Pokaz plansz, ilustracji, burza mózgów, zadania stawiane dzieciom do wykonania.
Aktywności:
1. Językowe
2. Ruchowe
3. Plastyczne
Propozycja 2.
Propozycja dwujęzycznych zdarzeń edukacyjnych
Data: 04.10.2024
Przedział wiekowy: 5 latki
Temat zajęć: „Spotkanie z weterynarzem”.
Cele zajęć:
1. Rozbudzenie zainteresowań danym zawodem.
2. Poznanie jak należy opiekować się naszymi pupilami.
3. Wykonanie pracy plastyczno- technicznej- Nasi pupile Tworzenie form przestrzennych.
Dzieci otrzymują szablony kota i psa do wycięcia i złożenia, które wykonują według instrukcji nauczyciela. Każde dziecko daje imię swojemu pupilowi (The cat’s nam eis..../ The dog’s name is...). Na zakończenie jest organizowana wystawa prac z podaniem przez dzieci imion w j. angielski..
4. Cele dwujęzyczne:
Utrwalenie nazw zwierząt języku angielskim.
Poznanie wybranych czynności w języku angielskim (sit, stamp, jump, walk, sleep).
Materiały dydaktyczne:
• Tablica multimedialna, nagrania do zabawy ruchowej
• Film edukacyjny
• Materiały plastyczne
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: (np. 5 minut)
„Kocie zwyczaje”– zabawa naśladowcza. Dzieci zamieniają się w kotki: chodzą po sali na czworakach. Nauczyciel mówi co koty mają robić, a dzieci to wykonują: piją mleko (drink milk), spacerują (walk), podskakują (jump), tupią ( stamp), siedzą (sit) i zasypiają (sleep) itp.
• Główna część: (np. 30 minut)
„Czworonożni pacjenci”- opowiadanie
Uważne słuchanie utworu oraz rozmowa na jego temat połączona z pracą z obrazkiem „W gabinecie weterynaryjnym”. Zapoznanie z zawodem weterynarza – prezentacja ilustracji .Podanie nazwy w języku angielskim.
.„ Czworonożni pacjenci” Dziś w przedszkolu każdy opowiadał o tym, jaki zawód wykonują jego rodzice. Tata Hani jest chirurgiem, mama Oli – kosmetyczką, a mama Kornelki pracuje w sklepie. Rodzice Amelki prowadza własna firmę i robią piękne meble. Najbardziej jednak podobało mi się, jak o zawodzie swoich rodziców opowiadał Marcel. Rodzice Marcela pracują w lecznicy dla zwierząt. Są lekarzami weterynarii. Marcel mówi, że weterynarz to taki lekarz, którego odwiedzają czworonożni pacjenci: psy, koty, króliki, chomiki, świnki morskie, żółwie i szczury. Czworonożni i nie tylko, bo przychodzą do nich także papugi, które nie mają apetytu i kanarki z chrypką. Tata opowiadał Marcelowi, że bardzo często robi zwierzakom szczepionki, obcina zbyt długie pazury, sprawdza czy mają zdrowe zęby. Zdarza się także, że musi przeprowadzić operację lub nastawić zwichniętą nogę. To bardzo trudna praca, bo zwierzaki nie mogą powiedzieć, w którym miejscu je coś boli. Ale rodzice Marcela bardzo lubią swoją pracę. Lubią pomagać chorym zwierzętom, bo to przecież nasi przyjaciele.
Połączenie się przez kamerkę z gabinetem weterynarza, rozmowa z weterynarzem, poznanie wyglądu gabinetu, możliwość zadania pytań przez dzieci.
5. Praca plastyczno- techniczna- „Nasi pupile”. Tworzenie form przestrzennych.
Dzieci otrzymują szablony kota i psa do wycięcia i złożenia, które wykonują według instrukcji nauczyciela. Każde dziecko daje imię swojemu pupilowi (The cat’s nam eis..../ The dog’s name is...). Na zakończenie jest organizowana wystawa prac z podaniem przez dzieci imion w j. angielski..
• Podsumowanie: (np. 5 minut)
Quiz „Prawda – Fałsz” Podsumowanie zajęć i sprawdzenie wiadomości zdobytych przez dzieci. Nauczyciel pokazuje obrazek danego zwierzęta i pyta Who is this? Dzieci podają nazwę w języku angielskim np.: cat, dog, veterinarian itd.
Łączenie treści z językiem (CLIL):
1. Treści przedmiotowe:
Ekologia, doradztwo zawodowe, teatr.
2. Cele językowe:
Utrwalenie słownictwa w języku angielskim związanego z porą roku jesienią, miesiącami jesiennymi oraz zwierzętami mieszkającymi w lesie. Poznanie wybranych kolorów w języku angielskim.
3. Metody i strategie:
Pokaz plansz, ilustracji, obrazków, burza mózgów, zadania stawiane dzieciom do wykonania.
Aktywności:
1. Językowe
2. Ruchowe
3. Plastyczne