Scenariusz zajęć
Blok tematyczny: „Jesienny krajobraz”
Grupa: 4 -latki
Przeprowadzone zajęcia w dniu: 21.10.2022r.
Cele główne:
• rozwijanie zmysłu dotyku i wzroku
• wdrażanie do uważnego słuchania i wykonywania poleceń,
• rozwijanie sprawności manualnej,
• ćwiczenie pamięci i spostrzegawczości wzrokowej i słuchowej,
• utrwalenie informacji o skarbach jesieni
Cele operacyjne:
Dziecko:
• ćwiczy pamięć wzrokową,
• swobodnie wypowiada się na zadany temat,
• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
• wykonuje mozaikę według własnego pomysłu
• tworzy kompozycję z materiału przyrodniczego
• stosuje nowo poznaną technikę plastyczną – stemplowanie folią bąbelkową
• maluje palcami
Kompetencje kluczowe:
• Rozumienie i tworzenie informacji
• Zdolności matematyczne i wiedza w zakresie nauk przyrodniczych
• Umiejętność uczenia się
• Kompetencje cyfrowe
Metody i techniki:
• Podająca: pogadanka, wyjaśnienie, omówienie,
• . Problemowe: rozmowa w oparciu o wysłuchany wiersz, samodzielnych doświadczeń
• Eksponująca: pokaz, instruktaż, film
• Praktyczna: swobodna wypowiedź, aktywność ruchowa, stemplowanie obrazka
Formy pracy:
• Grupowa
• Indywidualna
Przebieg zajęć:
Słuchanie wiersza D. Gellner pt.: Złoty plecak. Próba wypowiadania się na temat odlatujących ptaków, zmian w przyrodzie jesienią. Oglądanie ilustracji i filmu ptaków odlatujących na zimę
(podstawa programowa: II 8, 10 III 8,11 IV 2,3,5)
Układanki ze skarbów jesieni- zabawa sensoryczna. Układanie mozaiki na planie koła z liści, kasztanów, żołędzi, orzechów i szyszek. Układanie rytmów z darów jesieni. Spacer po wykonanej przez dzieci ścieżce sensorycznej.
(podstawa programowa: I 5, 6, 7 III 5, IV 1, 7, 18)
Praca plastyczno-techniczna „Kolory jesieni-jarzębina”. Stemplowanie farbą owoców jarzębiny przy użyciu folii bąbelkowej, malowanie palcami liści jarzębiny.
(podstawa programowa: I 6,7 IV 1)
Środki dydaktyczne: film, ilustracje ptaków odlatujących na zimę, farby, folia bąbelkowa, wiersz D, Gellner pt. „Złoty plecak”, obręcze gimnastyczne, kasztany, szyszki, żołędzie, liście, orzechy.