Scenariusz zajęć
Temat: „Małe, czerwone jabłuszko ”-zabawy językowo-matematyczno-przyrodnicze z elementem eksperymentu.
Nauczyciel: mgr Daria Klimczak
Grupa wiekowa: 6-latki
Cele ogólne:
doskonalenie umiejętności konstruowania wypowiedzi
kształtowanie pojęć matematycznych;
doskonalenie umiejętności układania z liter;
doskonalenie umiejętności rozpoznawania rytmów;
rozwijanie logicznego myślenia i udzielania odpowiedzi na pytania;
doskonalenie umiejętności obdarzania uwagą dorosłych i dzieci.
Cele szczegółowe:
uczestniczą w zabawie ruchowo-muzycznej (I.5, IV.7) oraz ilustrują jej treść gestem;
słuchają treść opowiadania oraz udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela (IV.2).
rozwijają mowę i myślenie (IV.2);
przeliczają prawidłowo elementy w zakresie 10 na konkretach (IV.12);
poszerzają wiadomości przyrodnicze n/t budowy/wyglądu jabłka (IV.11, IV.18);
biorą udział w zabawie ruchowej (I.4, I.5);
obdarzają uwagą dorosłych oraz dzieci (III.8);
dopasowywują odpowiednio litery do swojego imienia (IV.2).
wykonują eksperyment pt.”Jabłkowy wulkan” (IV.8, IV.18).
Cele operacyjne:
Dziecko:
rytmizuje melodię „Cuckoo” klaszcząc;
słucha tekstu czytanego przez nauczyciela oraz udziela odpowiedzi na pytania do opowiadania;
przelicza elementy;
układa swoje imię z literek wg wzoru;
bierze udział w zabawie ruchowej;
wzbogaca swoją wiedzę o jabłku;
przeprowadza eksperyment zgodnie z instrukcją nauczyciela.
Metody:
czynne
słowne
percepcyjne
Formy aktywności:
muzyczna
ruchowa
językowa
badawcza
Środki aktywności: głośnik bluetooth, melodia „Cucoo”; opowiadanie pt.”Jabłko” W.Sutiejewa, plansze z obrazkami oraz imieniem dziecka, koperty z literkami, kartoniki w kształcie jabłuszek z literkami; sylwety jabłek na tablicy, obrazek pt. „Budowa jabłka”, obrazki do rytmizacji melodii, jabłka, obrazki z ilustracją jabłuszek z cyframi, kubeczki –kosz, kółeczka w kolorze czerwonym, tacki plastikowe dla każdego dziecka, wydrążone jabłka, ocet, soda, barwnik, woda, kubeczki, balony czerwone i zielone, plansze do ewaluacji.
Przebieg:
1.Powitanie:
Nauczyciel wita dzieci, informując o treści zajęć.
Dzieci siedzą przed tablicą, nauczyciel czyta opowiadanie pt.”Jabłko” W.Sutiejewa przy użyciu ilustracji. Następnie zadaje pytania do przeczytanego tekstu.
2. „Budowa jabłka”:
Dzieci siedzą w kole przed tablicą. Nauczyciel prezentuje wygląd i budowę jabłka. Pokazuje jabłko przecięte na pół, dzieci oglądają, przekazują sobie jabłko, dzieci sprawdzają zapach jabłka oraz jego smak.
3.Zabawa ruchowa:
Dzieci stoją w rozsypce i słuchają polecenia nauczyciela. Na podane hasło, dzieci wykonują zadanie ruchowe: zbieramy jabłka z drzewa, zbieramy opadnięte jabłka z ziemi, obieramy jabłka, kroimy jabłka.
4.Zadanie matematyczne:
Dzieci siedzą w kole. Każde dziecko otrzymuje kubeczek z przyklejonym koszem na jabłka i po jednym kartoniku z cyframi na jabłuszkach oraz małe, czerwone kółka z papieru. Zadaniem dzieci jest włożenie do kosza na jabłka takiej ilości kółek jaką wskazują kartoniki z jabłkami. Na koniec każde dziecko sumuje ilość kółek w koszu.
5.Rytmizacja melodii:
Na stoliku znajdują się rozłożone obrazki z rytmem do wyklaskania. Nauczyciel włącza melodię, dzieci kolejno podchodząc próbują rytmizować piosenkę.
6.Moje imię:
Dzieci siedzą na dywanie w kole. Nauczyciel rozdaje kartki z imionami dzieciom oraz koperty z literkami. Zadaniem dzieci jest ułożenie swojego imienia na planszy z literek, które znajdują się w kopercie.
7.Eksperyment „Jabłkowy wulkan”.
Na stolikach znajdują się tacki plastikowe dla każdego dziecka, a na nich wydrążone jabłka. Obok tacek w kubeczkach kolejno: barwnik, soda oraz ocet. Zadaniem dzieci jest wykonanie „Jabłkowego wulkanu”. Dzieci wsypują odrobinę sody do wnętrza jabłka, wkraplają barwnik a następnie szybkim ruchem wlewają ocet. Obserwują powstałe zjawisko.
8.Ewaluacja:
Dzieci siedzą w kole a w środku na dywanie nauczyciel rozkłada plansze do oceniania zajęć przez dzieci.
Podziękowanie za udział w zajęciach, zakończenie zajęć, każde dziecko otrzymuje balon w kolorze zielonym lub czerwonym.