-SCENARIUSZ ZAJĘĆ-
Temat lekcji: Masa atomowa, masa cząsteczkowa.
1. Cele lekcji w języku ucznia:
• poznam pojęcia: masa atomowa, masa cząsteczkowa,
• określę masę atomową pierwiastka chemicznego i obliczę masy cząsteczkowe pierwiastków
i związków chemicznych.
2. Kryteria sukcesu „NaCoBeZu”:
• podaję definicje pojęć: masa atomowa, masa cząsteczkowa,
• odczytuję z układu okresowego pierwiastków chemicznych masę atomową pierwiastka
chemicznego,
• obliczam masy cząsteczkowe wskazanych pierwiastków i związków chemicznych.
3. Pytanie kluczowe:
Ile wynosi masa cząsteczkowa wody [H2O]?
4. Metody pracy:
• wykład,
• pogadanka,
• praca w parach/grupach.
5. Materiały dydaktyczne:
• prezentacja multimedialna,
• układ okresowy pierwiastków,
• karty pracy.
6. Przebieg lekcji.
I Część wstępna
1. Czynności organizacyjne.
II Część nawiązująca
1. Przypomnienie informacji o pierwiastku i związku chemicznym. Wykorzystanie patyczków
z imionami uczniów w celu ich wyboru do luźnej odpowiedzi.
III Część właściwa
1. Sformułowanie tematu lekcji.
2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji i kryteriami sukcesu „NaCoBeZu”.
3. Zadanie pytania kluczowego.
4. Wyjaśnienie przez nauczyciela czym jest masa atomowa i skąd ją bierzemy?
5. Wykonanie dwóch przykładów przez nauczyciela na tablicy.
6. Prośba prowadzącego o podniesienie kółeczek zielonych lub kciuka w górę na znak zrozumienia materiału, czerwonych lub kciuka w dół, kiedy uczeń rozumie na mniej niż 50%, żółtych lub kciuka w bok, kiedy ktoś rozumie na ponad 50%.
7. Rozdanie kart pracy uczniom. Poinformowanie o ich treści i sposobie wypełniania
[karta pracy 1].
8. Zaproponowanie pracy w parach/grupach. Wybór osób następuje za pomocą losowania patyczków. Poinformowanie uczniów, że za zdobyte w czasie lekcji dwa kółeczka zielone przysługuje im plus.
9. Wykonanie zadania w parach/grupach [karta pracy 1] . Para/grupa, która skończy komunikuje
o tym kółeczkiem zielonym położonym na ławce. Wymienienie się pracami i dokonanie ich oceny przez uczniów poprzez zamalowanie kółeczka na odpowiedni kolor. Oddanie sprawdzonych zadań parom/grupom i rozmowa członków drużyn na temat wyników pracy według schematu zaproponowanego przez nauczyciela.
10. Prośba nauczyciela o podniesienie ręki w górę przez te pary/grupy, które zdobyły kółeczko zielone, później żółte a na końcu czerwone.
11. Wyjaśnienie przez nauczyciela co oznacza masa cząsteczkowa i wykonanie dwóch przykładów na tablicy.
12. Prośba prowadzącego o podniesienie kółeczek zielonych lub kciuka w górę na znak zrozumienia materiału, czerwonych lub kciuka w dół, kiedy uczeń rozumie na mniej niż 50%, żółtych lub kciuka w bok, kiedy ktoś rozumie na ponad 50%.
13. Przepisanie przykładów na karty pracy [karta pracy 1].
14. Wykonanie zadania w parach/grupach [karta pracy 2]. Para/grupa, która skończy komunikuje to kółeczkiem zielonym położonym na ławce. Wymienienie się pracami i dokonanie ich oceny przez uczniów poprzez zamalowanie kółeczka na odpowiedni kolor. Oddanie sprawdzonych zadań parom/grupom i rozmowa członków drużyn na temat wyników pracy według schematu zaproponowanego przez nauczyciela.
15. Prośba nauczyciela o podniesienie ręki w górę przez te pary/grupy, które zdobyły kółeczko zielone, później żółte a na końcu czerwone.
16. Zadanie domowe
Zastanowię się i spróbuję odpowiedzieć na pytanie kluczowe o treści: Ile wynosi masa cząsteczkowa wody [H2O]?
17. Podsumowanie
Wylosowani uczniowie odpowiadają na pytania zaproponowane przez nauczyciela.
Karta pracy nr 1
Wyszukaj w układzie okresowym masy atomowe pierwiastków chemicznych:
mO=
mC=
mFe=
Karta pracy nr 2
Oblicz masy cząsteczkowe związków chemicznych o wzorach:
mP4O10 =
mH2SO4 =