X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52984
Przesłano:

Budowa atomu - protony, neutrony i elektrony

-SCENARIUSZ ZAJĘĆ-

Temat lekcji: Budowa atomu-protony, neutrony i elektrony.

1. Cele lekcji w języku ucznia:
-opisuję skład atomu (jądro: protony i neutrony; elektrony),
-wiem, czym jest proton, neutron, elektron,
-ustalam liczbę protonów, elektronów i neutronów w atomie na podstawie liczb: atomowej oraz masowej,
-znam i stosuję zapis AZE;
2. Kryteria sukcesu „NaCoBeZu”:
-wiem z czego składa się atom (protony i neutrony w jądrze, elektrony),
-ustalam liczbę protonów, elektronów i neutronów w atomie na podstawie liczby atomowej oraz liczby masowej,
-stosuję zapis A ZE;
3. Pytanie kluczowe:
Dlaczego można by rzec, że neutron nie ma grosza przy duszy?
4. Metody pracy:
• wykład,
• pogadanka,
• praca indywidualna
• praca w parach
5. Materiały dydaktyczne:
• prezentacja multimedialna
• karta pracy [załącznik 1]
• kartki ze słowami: proton, elektron, neutron
• układ okresowy pierwiastków
• patyczki z numerami

6. Przebieg lekcji

I Część wstępna
1. Czynności organizacyjne

II Część nawiązująca
1. Nauczyciel wybiera ochotnika do zabawy w kalambury. Uczeń ma za zadanie narysować hasło pokazane przez nauczyciela. Odpowiedzią jest Dymitr Mendelejew. Następuje nawiązanie jego postacią, jako twórcy, do układu okresowego pierwiastków, tak aby zapowiedzieć tematykę zajęć.

III Część właściwa
1. Sformułowanie tematu lekcji.
2. Zapoznanie uczniów z celami lekcji i kryteriami sukcesu „NaCoBeZu”.
3. Zadanie pytania kluczowego.
4. Wyjaśnienie przez nauczyciela budowy atomu. Przyczepienie na tablicy kartek ze słowami: proton, elektron, neutron.
5. Wspólne uzupełnienie notatki, poprzez losowanie osób metodą patyczków z numerami z dziennika.
6. Prośba prowadzącego o podniesienie zielonej kredki lub kciuka w górę na znak zrozumienia materiału, czerwonej lub kciuka w dół, kiedy uczeń rozumie na mniej niż 50%, żółtej lub kciuka w bok, kiedy ktoś rozumie na ponad 50%.
7. Rozdanie kart pracy uczniom [załącznik 1].
8. Wylosowanie osoby [użycie patyczków] celem przeczytania pełnej notatki o budowie atomu.
9. Przejście do kolejnego etapu lekcji, czyli wyjaśnienie zapisu AZE oraz wytłumaczenie na konkretnym przykładzie sposobu ustalania liczby protonów, elektronów i neutronów.
10. Prośba prowadzącego o podniesienie zielonej kredki lub kciuka w górę na znak zrozumienia materiału, czerwonej lub kciuka w dół, kiedy uczeń rozumie na mniej niż 50%, żółtej lub kciuka w bok, kiedy ktoś rozumie na ponad 50%.
11. Poinformowanie uczniów, że kluczowe informacje o liczbie atomowej i masowej, protonach, elektronach i neutronach posiadają na karcie pracy, w punkcie 2. Poproszenie o przepisanie przykładów z tablicy pod nimi.
12. Zaproponowanie pracy w parach. Wykonanie przez uczniów, na kartach pracy, zadania wyświetlonego na prezentacji. Wymienienie się pracami i dokonanie ich oceny przez uczniów poprzez namalowanie kółeczka na odpowiedni kolor. Oddanie sprawdzonych zadań parom i rozmowa członków par na temat wyników pracy, według schematu zaproponowanego przez nauczyciela.
13. Prośba nauczyciela o podniesienie ręki w górę przez te pary, które zdobyły kółeczko zielone, później żółte. Osoby, którym udało się zdobyć zielone kółeczko, przysługuje plus.
14. Odpowiedzenie na pytanie kluczowe przez ochotnika. Prawidłowa odpowiedź nagrodzona jest plusem.

IV Podsumowanie
1. Podniesienie kredki zielonej na znak, że wszystko jest dla mnie jasne lub żółtej jako informacji zwrotnej dla nauczyciela, że rozumiem materiał na więcej niż 50%.
2. Wylosowani uczniowie (metoda z patyczkami) odpowiadają na pytania zaproponowane przez nauczyciela (jeśli czas na to pozwoli).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.