Scenariusz zajęć w grupie 4-latków Data 27.02.2024r.
Temat globalny: Instrumenty muzyczne
Podstawa programowa: I 9, II2, II11, III1, III2, III5, III6, III7, III8, III9, I5,
Cele ogólne:
• Utrwalenie poznanych wiadomości na temat instrumentów muzycznych,
• Bezpieczne korzystanie ze sprzętów multimedialnych.
Cele operacyjne:
dziecko:
• Rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne,
• W prawidłowy/bezpieczny sposób korzysta z narzędzi multimedialnych - tablicy interaktywnej,
• Rozwiązuje zagadki o instrumentach muzycznych,
• Bierze udział w quizach i grach edukacyjnych przestrzegając kolejności,
• Wykonuje według instrukcji nauczycielki instrument muzyczny,
• Ozdabia instrument muzyczny według własnego pomysłu.
Metody pracy:
• Słowna,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Objaśnienia i instrukcji,
• Samodzielnych doświadczeń.
Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające instrumenty muzyczne, tamburyn, laptop z podłączoną tablicą multimedialną (strona z grami edukacyjnymi:www.wordwall.net/pl), plastikowe pudełka, kasza, ryż, sól, groch, blok z samoprzylepnymi kolorowymi kartkami, nożyczki
Przebieg zajęć:.
1. Zabawa ruchowa „Ustawiamy się przy osobie ...”
o Reagowanie na sygnał muzyczny,
o Ustawianie się zgodnie z poleceniem nauczycielki np. „Ustawiamy się przy osobie, która...”
2. Zabawa dydaktyczna „Losowanie”
Dziecko losuje z „zaczarowanego woreczka” jedną ilustrację.
Zadaniem dziecka jest rozpoznanie i prawidłowe nazwanie instrumentu
3. Rozpoznawanie instrumentów po wydobywanych dźwiękach - praca z tablicą multimedialną
o Rozwijanie spostrzegawczości słuchowej.
4. Rozwiązywanie zagadek – praca z tablicą multimedialną
o Rozwijanie logicznego myślenia.
5. „Znajdź drugą połowę instrumentu” - praca z tablicą multimedialną
o Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
6. „Memory obrazkowe” - praca z tablicą multimedialną.
o Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej.
7. Zabawa ruchowa „Dobieramy się...”
o Reagowanie na sygnał muzyczny,
o Tworzenie zbiorów 2, 3, 4 – osobowych.
8. „Znam instrumenty strunowe i dęte” - quiz na tablicy multimedialnej.
9. „Mój własny instrument muzyczny” –
o Wykonanie instrumentu z wykorzystaniem kaszy, ryżu, grochu, soli oraz plastikowych pojemników (recykling),
o Ozdabiane plastikowego pojemnika kolorowym samoprzylepnym papierem według własnego pomysłu,
o Cięcie nożyczkami po liniach nieokreślonych.
10. Ewaluacja zajęć
o Omówienie prac,
o Wspólny taniec „Ciuciuła” - wykorzystując nagranie audiowizualne na tablicy multimedialnej.