Konspekt lekcji obserwowanej w technikum.
Przedmiot: Organizacja i techniki reklamy
Klasa: 4r technikum
Temat: lekcji: Mechanizmy oddziaływania reklamy na odbiorcę
Planowana realizacja efektów kształcenia po przeprowadzonej lekcji:
Uczeń:
A.27.5(4)1 ocenia efekty korzyści kampanii reklamowej;
A.27.5(4)3 ocenia skuteczność przekazu reklamowego na podstawie opracowanych wniosków z badania;
Cel ogólny:
Celem lekcji jest utrwalenie przez uczniów istoty przekazu reklamowego użytego w kampanii reklamowej oraz doskonalenie umiejętności rozróżniania modeli oddziaływania przekazu reklamowego na odbiorcę
Cele operacyjne:
Uczeń po przeprowadzonej lekcji potrafi:
• wymienić modele oddziaływania reklamy na odbiorcę;
• scharakteryzować modele oddziaływania reklamy na odbiorcę ze szczególnym uwzględnieniem modelu AIDA;
• ocenić efekty wpływu przekazu reklamowego, zastosowanego w kampanii reklamowej, na odbiorcę;
• wskazać różnice dotyczące mechanizmów oddziaływania reklamy;
Metody pracy: pogadanka, ćwiczenia;
Formy pracy: praca w grupach;
Środki i pomoce dydaktyczne: ćwiczenie – rozsypanka, przykładowy prasowy przekaz reklamowy, karta pracy, podręcznik;
Planowany przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Wprowadzenie do zajęć:
– podanie i zapisanie tematu zajęć,
– zapoznanie uczniów z zaplanowanymi efektami kształcenia bieżących zajęć,
– zapoznanie uczniów z metodami i formą pracy oraz przebiegiem zajęć,
– przypomnienie wiadomości z ostatnich zajęć.
3. Część zasadnicza zajęć.
Przypomnienie, przy udziale uczniów, znaczenia pojęcia psychologia reklamy, modeli oddziaływania reklamy oraz reakcji jakie może wywołać przekaz reklamowy u konsumenta.
Praca w grupach.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy, następnie rozdaje przygotowane ćwiczenie. Zadaniem uczniów jest właściwe przyporządkowanie charakterystyki modeli oddziaływania reklamy na odbiorcę do ich opisów. Nauczyciel udziela wskazówek i wyjaśnień, następnie wskazuje uczniów, którzy zaprezentują efekty pracy. Pozostali uczniowie wraz z nauczycielem sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia.
Uczniowie pozostają w grupach. Nauczyciel rozdaje przygotowane karty pracy i przykładowy, prasowy przekaz reklamowy. Zadaniem uczniów jest analiza ogłoszenia prasowego pod kątem mechanizmów oddziaływania reklamy, określenie do kogo skierowany jest przekaz reklamowy oraz jakie elementy modelu AIDA zostały w nim wykorzystane. Uczniowie zapisują swoje spostrzeżenia na karcie pracy.
Nauczyciel na bieżąco sprawdza sposób wykonywania ćwiczenia, udziela wyjaśnień, podpowiedzi. Przedstawiciele grup prezentują swoje rozwiązania. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonania ćwiczenia i ewentualnie uzupełnia wypowiedzi uczniów.
4. Część końcowa zajęć:
• Podsumowanie zajęć przez nauczyciela przy udziale uczniów, w formie rozmowy i pytań kontrolnych.
Pytania:
1. Jakie reakcje u konsumenta może wywołać przekaz reklamowy?
2. Wymień mechanizmy oddziaływania reklamy na konsumenta.
3. Czym różnią się poznane przez Was modele oddziaływania reklamy?
4. Z jakich etapów składa się najpopularniejszy model AIDA?
• Poinformowanie o zrealizowanych efektach kształcenia.
• Podanie i zapisanie pracy domowej:
Na podstawie wybranego przez Ciebie przykładu reklamy prasowej pasty do zębów wskaż i opisz w zeszycie elementy formuły AIDA. Przekaz reklamowy wklej do zeszytu.