Numer: 52967
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z bałwankami - scenariusz wprowadzania cyfry 7

Grupa 5-6-latki

Cele główne:
-odkrywanie zapisu cyfrowego liczby 7,
-rozwijanie umiejętności liczenia,
-uczestniczenie w zabawach zgodnie z instrukcją,
-rozwijanie świadomości własnego ciała,
-rozwijanie sprawności manualnej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozpoznaje cyfrę 7,
-liczy w dostępnym dla siebie zakresie,
-posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi,
-uczestniczy w zabawach ruchowych,
-poznaje możliwości swojego ciała,
-wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
-działalności praktycznej
-oglądowe
-słowne
-elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
Formy:
-indywidualna
-zbiorowa

Środki dydaktyczne: pacynka bałwanka, sylwety bałwanków z guzikami, nagranie piosenki „Magiczna liczba siedem” i „Gimnastyka bałwanków”, kartoniki z cyframi od 1 do 7, kartonik z 7 kropkami, pomoce przedstawiające bałwanki, cyfry od 1-7 dla każdego dziecka, sylwety przedstawiające czapki, szaliki, rękawiczki i śnieżynki dla każdego dziecka, plansza z ponumerowanymi guzikami dla każdego dziecka, bębenek, puzzle matematyczne dla każdego dziecka, kartony, klej.

Przebieg:
1.Wprowadzenie – rozwiązanie zagadki Wiesławy Żaby-Żabińskiej
Nauczyciel zachęca do wysłuchania zagadki i podania jej rozwiązania.
Biały brzuszek, głowa biała,
biała postać doskonała.
On nie biega, tylko stoi,
nawet mrozu się nie boi. (bałwan)

2.Rodzina bałwanków – zabawa z liczeniem
Nauczyciel prezentuje dzieciom sylwety 6 bałwanków. Pyta, z ilu członków składa się bałwankowa rodzina. Dzieci liczą bałwanki. Następnie przeliczają guziki znajdujące się na bałwankach. Nauczyciel pyta dzieci, który bałwanek ma najwięcej, a który najmniej guzików. Dzieci układają bałwanki, rozpoczynając od tego z najmniejszą ilością guzików i umieszczają pod każdym bałwankiem kartonik z odpowiednią liczbą. Nauczyciel mówi, że jeden mały bałwanek zagubił się podczas zimowej zabawy. Pokazuje sylwetę bałwanka i dokłada go do bałwankowej rodziny. Prosi dzieci, żeby policzyły wszystkie bałwanki oraz guziki znajdujące się na bałwanku i ułożyły kartonik z 7 kropkami.

3.Pokaz zapisu cyfrowego liczby 7
Nauczyciel omawia z dziećmi wygląd cyfry 7. Dzieci kreślą cyfrę palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi lub koleżanki, w pojemniczku z piaskiem. Zamieniają kartonik z 7 kropkami na kartoniki z cyfrą 7.

4.Magiczna liczba siedem – zabawa zuchowa przy piosence
Dzieci stoją w kręgu. Rytmiczne chodzą, śpiewając tekst i naśladując ruchy nauczyciela.
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę „siedem”?
Czy znasz, czy znasz magiczną liczbę „siedem”?
Tak jest jeden.- Tupnięcie nogą.
Tak jest dwa.- Tupnięcie drugą nogą.
Tak jest trzy.- Przyklęknięcie na jedno kolano.
Tak jest cztery.- Przyklęknięcie na dwa kolana.
Tak jest pięć.- Oparcie łokcia o podłogę.
Tak jest sześć.- Oparcie obu łokci o podłogę.
Tak jest siedem.- Oparcie brody o podłogę.

5.W bałwankowej rodzinie – zabawa z użyciem poznanych liczb
Nauczyciel rozdaje dzieciom pomoce przedstawiające bałwanki, cyfry od 1-7 dla każdego dziecka, sylwety przedstawiające czapkę, szalik, rękawiczki i śnieżynkę. Następnie czyta powoli wiersz, a dzieci układają sylwety i kartoniki z cyframi przy odpowiednich bałwankach.
„W bałwankowej rodzinie” (twórczość własna)
Pierwszy bałwanek mrozu się nie boi,
Założył czapkę, dumnie sobie stoi.
Drugi włożył rękawiczki,
Żeby nie zmarzły jego patyczki.
Trzeci bałwan miotłą się podpiera,
Niech tylko nikt jej mu nie zabiera.
Czwarty bałwanek śnieżynkę ma na głowie,
Czy jest mu zimno? Raczej nam nie powie.
Piąty guziki ma od koszuli,
Może elegancika ktoś dziś przytuli?
Szósty bałwanek za zimą przepada,
Ale zawsze szaliczek zakłada.
Siódmy niczego nie potrzebuje,
Bo on się zimą najlepiej czuje.
Dzieci omawiają treść wiersza w oparciu o uzupełnione przez siebie ilustracje, odpowiadając na pytania nauczyciela.

6.Którego bałwanka mam na myśli?- zabawa dydaktyczna
Nauczyciel opisuje cechy charakterystyczne bałwanków. Dzieci odpowiadają stosując liczebniki porządkowe.

7.Gimnastyka bałwanków – zabawa ruchowa do piosenki
Dzieci stoją w kręgu, wykonują ruchy zgodne ze słowami piosenki.
Tańczyły bałwanki, machały miotłami
Tańczyły bałwanki, kiwały głowami.
Skakały wysoko, tak jak pajacyki,
Zgubiły w tym tańcu wszystkie swe guziki.
Kłaniamy się, kłaniamy guzików szukamy.
Pływamy, pływamy guzików szukamy.
Biegamy, biegamy guzików szukamy.
Na palcach stąpamy guzików szukamy.
Wspinamy się, wspinamy guzików szukamy.
Kucamy, kucamy guzików szukamy.

8.Guziki – utrwalenie poznanych liczb
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel rozdaje każdemu planszę przedstawiającą guziki z cyframi od 1 do 7 oraz plastikowy kubeczek. Dzieci słuchają i liczą uderzenia w bębenek, następnie ustawiają kubeczek na właściwej liczbie.

9.Puzzle matematyczne
Nauczyciel rozdaje dzieciom puzzle matematyczne. Dzieci mają za zadanie ułożyć je, następnie przykleić na kartce, zachowując właściwą kolejność i pokolorować powstały obrazek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.