SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
W GRUPIE DZIECI 3,4 – LETNICH
Temat: Dzień Myszki Miki
Prowadząca: Renata Doniec
Cel ogólny:
Stworzenie warunków, w których dziecko będzie mogło rozwijać się zgodnie ze swoimi możliwościami i zdolnościami, z nastawieniem na rozbudzenie ciekawości poznawczej
Cele szczegółowe:
- nauka pojęć wewnątrz i na zewnątrz
- doskonalenie pojęć matematycznych
- kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat
- integracja grupy
- rozwijanie percepcji wzrokowej, słuchowej
- rozwijanie mowy
- rozwijanie aktywności twórczej
- rozwijanie dużej motoryki
- ćwiczenie języka
-rozwijanie kreatywności zdolności kojarzenia
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: książka z serii Klub przyjaciół Myszki Miki pt. "Baw się i ucz
z Mikim- wewnątrz i na zewnątrz", ilustracje Myszki Miki i Jego przyjaciół, opaski dla wszystkich dzieci, pluszaki, ilustracje, wentylator, laser, pianki, śpiwór, krawaty, latarki, pudełka, figurka, parasol, płaszcz przeciwdeszczowy (peleryna) magnetofon, płyty CD, magiczny dywan....
Przebieg:
Podczas słuchania fragmentów bajki o Mikim wykonywanie poleceń.
1. Poznanie bohatera i jego przyjaciół, słuchanie fragmentu z książki o Mikim- wdrażanie do uważnego słuchania, poszerzanie czynnego słownika dziecka.
2. Zabawa ruchowo- naśladowcza "Zakładamy kalosze, płaszcz", wdrażanie do dokładnego wykonywania poleceń.
3. Ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia językowe- wdrażanie do dokładnego wykonywania poleceń, usprawnianie aparatu oddechowego, zwiększanie pojemności płuc.
4. Zabawa "Co to za dźwięk"- rozpoznawanie dźwięków, naśladowanie sowy- doskonalenie percepcji słuchowej, kształtowanie zdolności skupienia uwagi.
5. Zabawy matematyczne: "Ile mamy krawatów"- doskonalenie liczenia, utrwalanie kolorów; "Gdzie jest Myszka Miki"- określanie przestrzeni -(indywidualizacja dzieci 3,4-letnich)
6. Zabawa dydaktyczna "Biwak"- poznawanie sprzętu, który jest niezbędny podczas biwakowania, poszerzanie czynnego słownika dziecka,
7. "Żaba, ślimak, świerszcz"- zabawa ruchowa z elementem skoku, ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, utrwalanie prawidłowej wymowy samogłosek i spółgłosek w zestawach głosek.
8. Zabawa pt. "Gwiazdy" , wykorzystanie magicznego dywanu oraz lasera.
9. Słodka niespodzianka od Myszki Miki, wdrażanie do używania zwrotów grzecznościowych, ćwiczenie języka.
10 . Podsumowanie zajęć i podziękowanie za wspólną zabawę. Dzieci, którym podobały się zajęcia podchodzą z serduszkiem do tablicy z emotką uśmiechniętą a pozostałe dzieci, którym zajęcia się nie podobały do emotki smutnej- rozpoznawanie i nazywanie własnych emocji. Zachęcanie dzieci do wypożyczania książek i poznawania innych przygód Myszki Miki.