Scenariusz lekcji
Temat: Czy jesteśmy dobrym zespołem klasowym?
I. Cele lekcji
1) Cele
• Poznanie potrzeb i oczekiwań uczniów w stosunku do zespołu klasowego.
• Nawiązanie bliższego kontaktu wychowawcy z uczniami.
• Kształtowanie potrzeby przynależności do klasy.
• Kształtowanie umiejętności wyrażania opinii na dany temat.
• Uświadamianie uczniom ponoszenia odpowiedzialności za swoje postępowanie.
• Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.
2) Umiejętności
• Uczeń potrafi wyrażać swoje opinie.
• Uczeń odczuwa potrzebę przynależności do danej klasy.
• Uczeń rozumie, że jego czyny i słowa wywołują skutki.
• Uczeń umie współpracować w grupie.
II. Metody pracy
• Rozmowa kontrolowana, uzewnętrznianie swoich przeżyć, doświadczeń i uczuć w formie rysunku, rutyna „MOST”, Rutyna „Pomyśl – znajdź parę-podziel się”, burza mózgów.
III. Środki dydaktyczne
• flamastry, kredki, ołówki, długopisy, kartki papieru, karteczki samoprzylepne, magnesy do
przypinania.
IV. Przebieg lekcji
1) Faza przygotowawcza
• Powitanie klasy oraz sprawdzenie listy uczniów.
• Organizacyjne sprawy klasowe (według potrzeb): usprawiedliwienia, nieobecności, informacje klasowe.
• Nauczyciel wiesza na tablicy duży plakat z napisem: ”Jak się czujesz w naszej
klasie?” oraz rozdaje uczniom karteczki samoprzylepne. Każdy uczeń otrzymuje
dwie karteczki.
• Nauczyciel zadaje uczniom pytanie:
„Jaką atmosferę w klasie może obrazować: słońce, chmura, błyskawica?” Uczniowie w czasie „burzy mózgów” udzielają odpowiedzi. Nauczyciel rysuje na tablicy symbole słońca, chmury i błyskawicy i pod symbolami zapisuje wypowiedzi uczniów.
Np.: słońce — radość, przyjemność, coś miłego, ciepło
chmury — smutek, szarość, beznadziejność, nuda
błyskawica — strach, niepokój, niebezpieczeństwo
Nauczyciel prosi uczniów o narysowanie symbolu, który według danego ucznia przedstawia/utożsamia atmosferę w klasie na małych karteczkach i umiejscowienie karteczek na plakacie „Jak się czujesz w naszej klasie?”.
2) Faza realizacyjna
• Nauczyciel prosi jednego z uczniów o przeliczenie liczby karteczek ze: słońcem, chmurą i błyskawicą. Wynik należy zapisać na tablicy, a uczniowie powinni na podstawie wyników ustalić, jaka atmosfera panuje generalnie w ich klasie.
• Rutyna „Most” (3 słowa, 2 pytania, 1 metafora/porównanie) – „T: Zgrany zespół klasowy”;
3 słowa: podziel na mocne i słabe strony (plusy i minusy); Uzmysłowić uczniom, jak wiele pozytywnych cech posiadają jako każdy z osobna i klasa jako wspólnota osób.
2 pytania: przeczytaj głośno pytania, zaznacz, że w trakcie dalszej pracy będziemy próbować znaleźć odpowiedzi na postawione pytania.
• Co oznacza być zgranym zespołem klasowym? Film: https://www.youtube.com/watch?v=IZcxEPWHo1Q
• Czy jesteśmy zgranym zespołem klasowym? – dzieci zastanawiają się indywidualnie nad odpowiedzią, następnie wykonują rutynę:
• Rutyna „Pomyśl – znajdź parę-podziel się” – uczniowie mogą zapisać swoje myśli na kartce lub poukładać wnioski w głowie. Następnie podchodzą do jak największej liczby osób dzielą się ze sobą swoimi spostrzeżeniami w tym temacie. Po kilku minutach nauczyciel ponownie zadaje pytanie: Czy jesteśmy zgranym zespołem klasowym?
Dzieci podnoszą ręce w odpowiedzi na pytania (tak lub nie). Następnie na prośbę nauczyciela uczniowie przesiadają się na dwie strony klasy – praca w zespołach – argumenty za/przeciw stwierdzeniu.
I grupa - Co sprawia, że jesteśmy zgranym zespołem klasowym? Zobaczcie jakie mamy plusy:)
II grupa – Dlaczego nie jesteśmy zgranym zespołem klasowym?/Nad czym należy popracować, aby być zgranym zespołem klasowym?
Liderzy grup przedstawiają efekty pracy – wspólne omówienie efektów pracy grupowej, w nawiązaniu do rutyny „MOST”, jeśli będzie ku temu przestrzeń;
• Po przedstawieniu wniosków obydwu grup, jeśli ktoś zmienił zdanie w kwestii klasy, może przesiąść się na inną stronę sali.
3) Faza podsumowująca
• Zwrócenie uwagi, że nie jest łatwo przestrzegać wszystkich zasad, ale najważniejsza jest chęć do zmiany i współpraca, wsparcie grupy. Dlatego tak ważne jest aby mimo trudności trzymać się razem. Wszyscy jesteśmy grupą i wszyscy jesteśmy tak samo ważni. Dlatego podsumowując chcę Ci powiedzieć coś ważnego: Zuziu, Kubo, Krystianie, Karolino....i wszyscy, którzy tu siedzicie –dzieci odsłaniają kartki na stolikach:
„Dobrze, że jesteś”.
Klasa jest jak pudełko puzzli. Jeśli zabraknie, któregoś z elementu układanka nie będzie kompletna. Wszyscy budujemy klasę razem i każdy z osobna, ale tylko przy współpracy możemy osiągnąć upragniony cel, bo 1 puzzel nie uczyni obrazu, potrzebne są pozostałe elementy.