X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 52955
Przesłano:

Pozycja boczna bezpieczna - nauka i doskonalenie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej

Scenariusz lekcji otwartej
Temat lekcji: Pozycja boczna bezpieczna – nauka i doskonalenie umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej.
Klasa: 3a
Czas trwania: 45 minut
Miejsce: mała sala gimnastyczna
Cele lekcji:
Ogólne:
• Uczniowie poznają oraz doskonalą zasady udzielania pierwszej pomocy, w tym umiejętności ułożenia osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej.
Szczegółowe:
• Uczniowie rozumieją, czym jest pozycja boczna bezpieczna i w jakich sytuacjach się ją stosuje.
• Uczniowie powtarzają schemat postępowania z osobą nieprzytomną, ale oddychającą.
• Uczniowie wykonują ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej bezpiecznej.
• Uczniowie rozwijają współpracę w grupie.
Metody: pogadanka, pokaz z objaśnieniem, metoda ćwiczeń praktycznych, mini-drama, gry i zabawy dydaktyczne: ćwiczenie PRAWDA/FAŁSZ, narzędzie TOC – „Gałąź logiczna”;
Środki dydaktyczne:
-plansza ze schematem postępowania z poszkodowanym nieprzytomnym, ale oddychającym oraz ilustracjami przedstawiającymi kroki wykonywania pozycji bocznej bezpiecznej;
-historie obrazkowe – pomoc do realizacji rutyny (1 pakiet na grupę);
-rozrysowane gałęzie logiczne na szarym papierze – po jednej dla każdej grupy;
-instrukcja przedstawiająca sposób realizacji narzędzia TOC;
-broszury informacyjne na temat poszczególnych kroków układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej (jedna na grupę);
-materace;
-apteczka;
-symulacje nagłych zdarzeń opisane na kartkach dla uczniów do pracy grupowej;
-lista czynności (1 arkusz na grupę);
-pisaki;
-projektor, komputer, tablica, pytania opracowane na potrzeby realizacji gier dydaktycznych;
Formy: praca w grupach, praca indywidualna;

Przebieg lekcji:
Część wstępna (5 min.):
1. Wprowadzenie
• Powitanie uczniów i przedstawienie tematu oraz celów lekcji;
• Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji;
-Narzędzie TOC „Gałąź logiczna” – obrazująca schemat postępowania ratowniczego z osobą nieprzytomną, ale oddychającą. Uczniowie podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymuje arkusz z rozrysowaną gałęzią. Wykorzystując narzędzie uczniowie starają się ułożyć schemat postępowania ratowniczego za pomocą podpisanych ilustracji w odpowiedniej kolejności.
Każda grupa ma osobny zestaw ćwiczebny. Początkowo zespoły rozwiązują zadanie samodzielnie. Następnie nauczyciel pomaga w sprawdzeniu efektów pracy, przedstawiając poprawny schemat.
Część główna (35 minut)
1. Krótkie omówienie, kiedy stosujemy pozycję boczną bezpieczną: Gdy osoba jest nieprzytomna, ale oddycha i nie ma urazów. Demonstracja - nauczyciel pokazuje na ochotniku (np. asystencie lub wybranym uczniu), jak ułożyć osobę w pozycji bocznej bezpiecznej, krok po kroku. Podczas demonstracji nauczyciel wskazuje na plansze z ilustracjami.
2. Ćwiczenia w grupach:
Uczniowie podzieleni są na grupy 3–4-osobowe. Każda grupa ma za zadanie ułożyć swojego „poszkodowanego” (jednego z uczniów) w pozycji bocznej bezpiecznej.
Nauczyciel przechodzi między grupami, obserwuje i koryguje błędy.
3. Mini-drama:
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki z opisaną symulacją. Uczniowie łączą wiedzę i umiejętności z poprzednich zajęć, z tymi poznanymi na dzisiejszej lekcji demonstrując schemat postępowania ratowniczego z osobą nieprzytomną, ale oddychającą. Ćwiczenie kończy się udzieleniem niezbędnej pomocy – ułożeniem poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Uczniowie w grupie odgrywają scenkę: Jedna osoba jest „poszkodowanym”, druga udziela pomocy, trzecia jest osobą z tłumu wybraną do pomocy – dzwoni pod numer 112. Przy grupie czteroosobowej można wprowadzić funkcję dyspozytora numeru alarmowego. Uczniowie mają od 2-3 min, żeby przygotować się do odegrania roli. Następnie każda z grup prezentuje swój przypadek, a reszta uczniów obserwuje oraz zaznacza na karcie zadań (jeden arkusz na grupę), które z punktów schematu zostały zrealizowane, a które nie. Po każdej prezentacji jest chwila na omówienie spostrzeżeń.
Podczas prezentacji grupy są podzielone w pary. Jedna z nich prezentuje scenkę, druga zaznacza na karcie czynności, które zadania zostały wykonane, a które wymagają poprawy. Następnie grupy zamieniają się rolami. Na potrzeby tej lekcji zastosowano podział 3:3 (połowa grupy przedstawia scenkę, druga połowa sprawdza poprawność wykonania zadania, jednocześnie ucząc się właściwej kolejności schematu postępowania ratowniczego). Nauczyciel krąży wśród uczniów i obserwuje poczynania zespołów. W sytuacji dysponowania większą ilością czasu można zaprosić uczniów do prezentacji symulacji kolejno każdej grupy z osobna. W takiej sytuacji ważne jest jednak, aby grup nie było zbyt dużo (4-5 max.), ponieważ większa liczba zespołów, a co za tym idzie również prezentacji, może wpływać na obniżenie zdolności percepcyjnych uczniów, znużenie oraz utrudniać poprawną ewaluację działań zespołowych.
4. Na zakończenie lekcji, uwzględniając sugestie grupy oceniającej ćwiczenia praktyczne każda z grup odpowiada na dwa pytania (ćwiczenie wykonywane przy dyspozycji czasowej):
1. Podczas pracy grupowej nauczyliśmy się......................
2. Chcielibyśmy jeszcze popracować nad...................
Jest to forma podsumowania oraz ewaluacji pracy zespołowej.
Część końcowa:
1. Podsumowanie (5 minut)
Krótkie podsumowanie:
-PRAWDA/FAŁSZ – nauczyciel wyświetla pytania na tablicy multimedialnej
(https://wordwall.net/pl/resource/83304864/ćwiczenie-prawda-fałsz), odczytuje je lub pozwala odczytać po jednym pytaniu każdej z grup (rozlosowanych uprzednio z puli pytań). Uczniowie indywidualnie odpowiadają na pytanie, czy usłyszane zdanie jest prawdziwe czy fałszywe. W zależności od odpowiedzi zakłada się różne postawy uczniów, np.
- Prawda – pozycja stojąca; fałsz – pozycja siadu skrzyżnego;
-Prawda – uczniowie przechodzą na prawą stroną sali; fałsz – uczniowie ustawiają się z lewej strony sali;
Pochwała dla uczniów za zaangażowanie i aktywny udział.
2. Zakończenie:
- Podziękowanie za udział i przypomnienie, że umiejętności pierwszej pomocy mogą uratować komuś życie.
-Uporządkowanie sali
Uwagi organizacyjne:
Zwróć uwagę, aby ćwiczenia były bezpieczne i dostosowane do wieku uczniów.
Stwórz przyjazną atmosferę, aby uczniowie nie bali się popełniać błędów podczas nauki.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.