Numer: 52950
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polska - moja ojczyzna

Scenariusz zajęć w grupie 5 latków Data 14.11.2024r.

Temat dnia: Polska – moja ojczyzna

Podstawa programowa: I 9, II2, III1, III2, III6, III8,, IV2, IV4, IV5, IV9, IV10,

Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i opisywania poszczególnych symboli narodowych,
• Doskonalenie i utrwalenie wiadomości na temat własnego kraju,
• Zapoznanie z mapą Polski oraz wybranymi herbami polskich miast.

Cele operacyjne:
dziecko:
• Rozpoznaje i prawidłowo nazywa symbole narodowe,
• Tłumaczy co oznaczają kolory, z których składa się polska flaga,
• Opisuje godło swojego kraju,
• Zaznacza na konturach mapy Polski: rzekę Wisłę, Morze Bałtyckie, Tatry oraz miasta: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Ozorków.
• Składa obrazek z 6-ciu elementów,
• Rozpoznaje herby 5 miast,
• Łączy ilustrację z odpowiednim wyrazem globalnym,
• Rozróżnia zdania prawdziwe od fałszywych.
• Tworzy pracę plastyczną – kodowanie według kodu cyfr i figur geometrycznych,
• Zgodnie współpracuje w grupie.

Metody pracy:
• Słowna,
• Twórcza,
• Zadaniowa,
• Samodzielnych doświadczeń.

Formy pracy:
• Indywidualna,
• Grupowa,
• Zbiorowa.

Środki dydaktyczne: film edukacyjny pt.: „Polskie symbole narodowe” (tablica multimedialna), 3 ilustracje: flaga, godło i hymn (tekst + narysowane nuty), karteczki z napisem: „ Prawda-Fałsz”, konturowa mapa Polski z zaznaczonymi czterema punktami i rzeką Wisłą; ilustracje przedstawiające herb 5 miast: Warszawa, Łódź, Kraków, Ozorków, Gniezno, karty pracy („Polska” - kodowanie), tamburyn, kredki, płyta CD „Przeboje Rybki Mini Mini”.

Przebieg zajęć:.

1. Zabawa ruchowa „Witamy się...”
Dzieci biegają swobodnie po sali przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę w muzyce witają się poszczególnymi częściami ciała (ręce, stopy, kolana, łokcie itp.).

2. Oglądanie filmu edukacyjnego na tablicy multimedialnej „Polskie symbole narodowe”.
o Rozpoznawanie i nazywanie symboli narodowych,
o Odczytywanie wyrazów „Hymn”, „Flaga”, „Godło”,
o Wypowiadanie się całym zdaniem na pytania dotyczące obejrzanego filmu.

3. Zabawa dydaktyczna „Mapa Polski”.
o Zaznaczenie na konturach mapy Polski: rzeki Wisły, Morza Bałtyckiego, Tatr oraz miast: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Ozorków.

4. Zabawa ruchowa „Dobieramy się....”
Dzieci swobodnie biegają przy akompaniamencie tamburyna, na przerwę
w muzyce tworzą zbiory 2, 3, 4 – ro osobowe.

5. Praca w grupach „Herb”
Nauczycielka dzieli dzieci na 5 grup, każda grupa dostaje pocięte w linii prostej puzzle przedstawiające herb poszczególnych polskich miast (Ozorków, Łódź, Warszawa, Kraków, Gniezno).
o Składanie obrazka z 6-ciu części,,
o Rozpoznawanie herbu danego miasta,
o Łączenie ilustracji z odpowiednim wyrazem globalnym,
o Zgodna praca w grupie.

6. Zabawa dydaktyczna „Prawda - fałsz” – załącznik nr 1.
o Rozróżnianie zdań prawdziwych od fałszywych.
o Odczytywanie wyrazów: „Prawda”, „Fałsz”.

7. Praca plastyczna „Polska”
o Kolorowanie mapy Polski wg kodu barw (cyfry + figury geometryczne).

8. Ewaluacja zajęć
o Omówienie prac,
o Wspólna zabawa przy piosence „Boogie Woogie”.

ZAŁĄCZNIK NR 1

o Stolicą Polski jest Warszawa.
o Flaga Polski jest czerwono - biało - czerwona.
o Podczas słuchania hymnu stoimy na baczność z zachowaniem należytej powagi.
o Godłem Polski jest biały łabędź na czerwonym tle.
o Państwo w którym mieszkamy nazywa się Polska.
o Największa rzeka w Polsce to Warta.
o Najwyższe góry w Polsce to Tatry.
o Mieszkamy w Polsce, więc posługujemy się językiem polskim.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.