SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO – DYDAKTYCZNYCH
Wiek dzieci: 5lat
Nauczyciel: Ewa Bubula
Data: 25.10.2022r.
Temat zajęć: Jesienne obrazy
Cel ogólny: kształtowanie twórczej postawy
Cele szczegółowe – dziecko:
- uważnie słucha muzyki
- potrafi poruszać się do słyszanej muzyki
- wciela się w rolę
- zna nazwy pór roku i kolejność ich występowania
- potrafi wymienić, co najmniej dwie charakterystyczne cechy wybranej pory roku
- rozpoznaje i nazywa wybrane symbole pór roku
- uważnie obserwuje przeprowadzany eksperyment
- próbuje odgadnąć, jaki napar został mu podany do powąchania
- zapoznaje się z nietypową „farbą”
- maluje wg własnego pomysłu jesienny obrazek
Przebieg zajęć
1. Zabawa taneczna przy muzyce „Taniec liści”
N. włącza spokojny utwór muzyczny. Prosi dz., żeby wyobraziły sobie, że są listkami, które unoszą się delikatnie na wietrze. Dz. poruszają się po sali adekwatnie do charakteru muzyki. Gdy nagranie cichnie, liście opadają – dz. kładą się na podłogę.
2. Zabawa ruchowa z utworem muzycznym „Taniec pór roku”
N. zadaje pytanie, jakie pory roku dz. znają. Następnie wymieniają je w kolejności występowania, począwszy od wiosny.
W kolejnym etapie dz. wymieniają charakterystyczne cechy pór roku (2/3 cechy). N. układa na podłodze obrazki przedstawiające symbol danej pory roku. Dz. określają do jakiej pory obrazek pasuje.
W dalszej części N. dokonuje podziału na grupy, przyporządkowując każdej osobie porę roku (obrazek). Uczestnicy zabawy poruszają się do rytmu muzyki. Dz. reagują na komendę N. Gdy N. powie, np.: „Wiosna zasypia”, podana pora roku zastyga. Gdy klaśnie w dłonie, powraca do tańca.
3. Eksperyment „Uciekające kolory”
Dz. siedzą na dywanie i obserwują czynności wykonywane przez N., który pokazuje poszczególne produkty i je nazywa. Następnie wlewa mleko do miseczki. Barwniki rozpuszcza w wodzie w osobnych szklankach. Pokazuje też miseczkę z płynem do mycia naczyń. Do miseczki z mlekiem na samym środku dodaje po kilka kropel barwników. Na koniec wkłada patyczek namoczony wcześniej w miseczce z płynem do mycia naczyń. Kiedy N. wkłada patyczek, kolory rozpraszają się.
4. Omówienie i wykonanie ponownie doświadczenia
N. wyjaśnia, że w mleku znajduje się tłuszcz, który odpowiada za obserwowany „uciekanie kolorów”. Po włożeniu patyczka nasączonego płynem do zmywania naczyń następuje osłabienie oddziaływań pomiędzy cząsteczkami tłuszczu, do których przyłączają się cząsteczki płynu.
5. Piosenka „Kolorowe liście”
N. wraz z dz. przypomina treść piosenki. Wspólnie ją śpiewają wraz z ilustracją ruchową.
6. Praca plastyczna
N. mówi dz., że dziś namalują jesienny obrazek, ale nie farbami. Pyta dz., czy mają pomysł czym można malować.
Zagadka – „co tak pachnie” – N. przynosi świeżo zaparzone: herbatę i kawę. Informuje dz., że są one gorące
i należy bardzo ostrożnie z nimi się obchodzić. Prosi chętne dz., by powąchało jeden z naparów i spróbowało odgadnąć, co to za napój.
W kolejnej części N. wyjaśnia dz., że będą malować „farbami” z kawy i herbaty. (wcześniej przygotowuje napary, by były przestudzone).
Na koniec zaprasza dz. do przygotowanych do pracy stolików.
7. Zakończenie zajęć – wspólne sprzątanie i odłożenie prac w miejscu do wyschnięcia.