Numer: 52939
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Legenda "O Smoku Wawelskim i mądrym Szewczyku". Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć wychowawczo-dydaktycznych
Grupa 6-latki
Nauczyciel: Ewa Bubula
Temat: Legenda „O Smoku Wawelskim i mądrym Szewczyku”

Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia więzi regionalnej na bazie legend z naszej historii
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych

Cele szczegółowe – dziecko potrafi:
- uważnie słuchać
- wypowiadać się na określony temat
- reagować na umowny sygnał nauczyciela
- współdziałać w grupie
- rozwijać wyobraźnię twórczą
- konstruować
- dzielić wyrazy na sylaby, przeliczać je, wyodrębniać głoski w wygłosie i nagłosie
- dopasować podpis do ilustracji (czytanie globalne)
- wykonać pracę plastyczną
- wcielić się w rolę, odegrać scenkę
- umiejscowić miasto Kraków na mapie
- odpowiedzieć na postawione pytania
- odróżnić prawdziwe zdania od fałszywych
- rozpoznać przedstawiony na ilustracji Zamek na Wawelu
- własnymi słowami opowiedzieć treść legendy „O Smoku wawelskim i mądrym szewczyku”
- utożsamić legendę z miastem, w którym mieszka

Metody:
- obserwacja
- instrukcja
- pokaz
- stawiane zadania

Formy:
- indywidualna
- zbiorowa
- praca w zespole

Środki dydaktyczne:
- list
- napisy: smok, miecz, owca, korona, but, gród, król, zamek
- ilustracje: smok, miecz, owca, korona, but, Zamek na Wawelu, gród, widok Krakowa, król,
- tekst legendy
- mapa Polski
- przedmioty: smok, miecz, owca, korona, but
- pacynka smok
- 3 rodzaje klocków, pudełka oraz rolki po ręcznikach papierowych, nożyczki, klej, wata, itd.
- kredki
- lizaki w kolorze czerwonym i zielonym

Przebieg zajęć

CZĘŚĆ I

1. List do dzieci – wprowadzenie do tematu
N. pokazuje dz. kopertę. Dz. zgadują, co może w niej być. Następnie N. otwiera kopertę i czyta list.

2. Zadanie I - rozwiązanie zagadki słownej

3. Zadanie II - słuchanie legendy „O Smoku Wawelskim i mądrym Szewczyku” J. Adamczewskiego (ilustracje z książki)

4. Zadanie III – odpowiedzcie na kilka pytań. Rozmowa na temat usłyszanej legendy, kierowana pytaniami nauczyciela
- jak się nazywa największa rzeka w Polsce?
- jak się nazywa wzgórze, na którym stoi zamek królewski?
- jakie imię nosił król, o którym mowa w legendzie?
- jakie nieszczęście spotkało mieszkańców królestwa Kraka?
- jaki był smok?
- kto próbował pokonać smoka?
- komu się to udało?
- w jaki sposób pokonał smoka?
- jaką nagrodę otrzymał?

5. Zadanie IV – „Ukryte przedmioty”
Nauczyciel wprowadza dzieci w kolejne zadanie (odwołanie do „listu” – kolejne zadanie od przewodnika) – na sali ukryte są przedmioty i ilustracje związane z tą legendą. Poszukajcie ich proszę. Kto znajdzie rzecz/przedmiot, ten siada w kole.

6. Zadanie V Rozpoznawanie i nazywanie odszukanych przedmiotów

Smok, owca, korona, miecz, but. ilustracja przedstawiająca gród Krakowa. Wspólne zastanowienie się do kogo mogłyby należeć: korona, miecz i but. Wyjaśnienie, co przedstawia ilustracja. Pytanie do dzieci – jakie miasto powstało z grodu Kraka? Umiejscowienie go na mapie Polski. Porównanie ilustracji przedstawiającej gród
i obecny wygląd Krakowa (ilustracje).

7. Zadanie VI - zabawa ruchowa „Smok”
Jedno dziecko-smok (ma pacynkę na ręce) stoi w środku kręgu utworzonego przez pozostałe dzieci. Wszyscy powoli chodząc dookoła mówią rymowankę i na końcu dziecko-smok wybiera kto go zastąpi.

W smoczej jamie siedzi smok,
My chodzimy krok, krok, krok,
Cicho Maćku, cicho Olu
Bo się zbudzi smok w przedszkolu
Będzie bardzo zły!
- Teraz smokiem będziesz ty!

8. Zadanie VII - zabawa dydaktyczna „Słuchaj uważnie”
„List od przewodnika” – N. pokazuje dz. ilustracje przedstawiające: króla, koronę, smoka, but, zamek, gród, owieczkę, miecz. Zadaniem dzieci jest podzielenie wyrazów na sylaby, określenie ich liczby; wysłuchanie głosek w nagłosie i wygłosie, czytanie globalne wyrazów, dopasowanie napisów do ilustracji.

CZĘŚĆ II

9. Zabawa konstrukcyjna
Nauczyciel dzieli dzieci na cztery grupy. Z przygotowanych klocków jedna będzie budować
Zamek na Wawelu, druga Smoczą Jamę, trzecia z przygotowanych kartonów stworzy owieczkę, czwarta grupa z klocków skonstruuje smoka. Dodatkowo dzieci mogą korzystać z przygotowanego zestawu materiałów plastycznych.

10. Zabawa dramowa „Legenda o Smoku Wawelskim”
Odegranie krótkiej scenki z wykorzystaniem rekwizytów (w tym zbudowanych przez dzieci: zamku, smoczej jamy i owieczki). Nauczyciel przydziela dzieciom role. Następnie czyta skróconą wersję legendy, a zadaniem dzieci jest pokazać, to co słyszą – odegrać rolę.

Dawno, dawno temu był sobie piękny gród, którym rządził mądry król Krak. Ludzie żyli sobie spokojnie.

Nadleciał jednak ogromny smok. W grodzie Kraka zapanował wielki strach. Przerażeni ludzie każdego dnia przynosili mu kilka krów, byków lub owiec, bo smok był nieustannie głodny.

Król był bardzo smutny, bo wiedział, ze niedługo smok zje wszystkie zwierzęta i zacznie pożerać ludzi.

Do króla kraka przybywali najodważniejsi rycerze. Śmiałkowie próbowali rozprawić się z żarłocznym potworem, ale nie mieli szans.

W okolicach Wawelu żył młody szewczyk imieniem Skuba. Postanowił znaleźć sposób na zniszczenie smoka. Pewnego dnia stanął przed królem i rzekł:
- Pozwól królu, że pokonam smoka.

Skuba nie marnował czasu. Od razu zabrał się do roboty. Wypchał skórę owcy siarką i smołą, a następnie zaszył ją i podrzucił pod smoczą jamą.

Żarłoczny smok, gdy tylko zobaczył zwierzę, natychmiast je połknął. Jak po każdym porządnym posiłku i tym razem odbiło mu się ogniem, a wtedy w jego brzuchu buchnęły gorące płomienie. Smok szybko pobiegł do pobliskiej rzeki Wisły i zaczął zachłannie pić wodę w nadziei, że ugasi wewnętrzny pożar. Pił i pił, a jego brzuch był coraz większy i większy.... Aż wreszcie pękł.

W ten to sposób w państwie Kraka znowu zapanowała radość. A dzielny szewczyk Skuba stał się ulubieńcem mieszkańców krainy Kraka. Poślubił księżniczkę i zgodnie rządzili grodem Kraka.

CZĘŚĆ III

11. Ułożenie obrazka pociętego na części – Zamek na Wawelu

12. Labirynt „Zaprowadź Szewczyka do smoczej jamy”

13. Zabawa matematyczna w zakresie 4

Na dywanie N. układa kilka pluszaków owieczek i smoków. Zadaniem dz. jest:
- policzyć, ile jest owieczek (2), ile smoków (3), położyć kartonik z cyfrą pod każdym zbiorem
- ułożyć tyle owieczek, ile jest smoków, położyć kartonik z cyframi pod zbiorem owieczek i smoków
- dołożyć tyle owieczek i smoków, by było ich po 4 – położyć kartonik z cyfrą 4 pod każdym zbiorem

Następnie N. proponuje rozwiązanie następujących zadań; dz. posługują się maskotkami, kartonikami z cyframi oraz znakami +, -, = (N. pokazuje dz. działania tablicy, a dz. je układają przed sobą na dywaniku):

- na łące pasły się 4 owieczki, jedna odeszła od stada. Ile owieczek zostało? (4-1=3)
- 3 owieczki bawiły się na łące, dwie schowały się w zagrodzie. Ile owieczek zostało na łące? (3-2=1)
- 1 owieczka szukała swoich przyjaciół, spotkała dwa smoki. Ile zwierząt jest na łące? (1+2=3)
- do owieczki i dwóch smoków dołączyła jedna owieczka. Ile zwierząt jest teraz na łące? (1+2+1=4)
- na łące są dwa smoki i dwie owieczki. Ile zwierząt jest na łące? (2+2=4)
- owce poszły do zagrody. Ile zwierząt zostało na łące? (4-2=2)
- do smoki szukały owieczek, ale zamiast nich znalazły jeszcze dwa inne smoki. Ile smoków jest na łące? (2+2=4)
- cztery smoki skończyły się bawić i poszły do swojej jaskini. Ile zwierząt zostało na łące? (4-4=0).

14. Praca plastyczna „Skuba i Smok”

15. Quiz podsumowujący – zabawa „Prawda-Fałsz”
N. zadaje pytania, a dz. poprzez podniesienie czerwonego (fałsz) lub zielonego (prawda) lizaka, podają swoją odpowiedź. Jeśli odpowiedź brzmi nie – dz. podają prawidłową.

Czy król o którym mowa w legendzie „O Smoku Wawelskim i mądrym Szewczyku” nazywał się Kazimierz?
Czy to prawda, że smok wawelski mieszkał w smoczej jamie?
Czy to prawda, że niedaleko smoczej jamy płynęła rzeka Wisła?
Czy to prawda, że zamek położony był na wzgórzu zwanym Wawelem?
Czy to prawda, że smok był łagodny i bardzo miły?
Czy to prawda, że pożerał zwierzęta?
Czy to prawda, że król i poddani szukali sposobu, by się go pozbyć?
Czy to prawda, że smoka pokonał rycerz?
Czy to prawda, że Skuba był krawcem?
Czy to prawda, że Skuba podrzucił smokowi owcę?
Czy to prawda, że z grodu Kraka powstały Katowice?
Czy to prawda, że mieszkacie w Krakowie?

16. Zakończenie zajęć – list.

........................................

„Cześć dzieciaki,

Na początek może się przedstawię - jestem przewodnikiem turystycznym w Krakowie. Co to znaczy? Pokazuję chętnym osobom najciekawsze i najpiękniejsze miejsca tego miasta. A jest, co zwiedzać. Czy zwiedzaliście już kiedyś swoje miasto? Tak czy inaczej będziecie mieli do tego okazję. Jak zapewne wiecie Kraków jest miastem pełnym legend i podań. Czy umielibyście, któreś z nich już teraz wymienić? Jestem pewna, że znacie ich, co najmniej kilka. Przypomnicie sobie, albo poznacie je, gdy tylko zacznie się nasza wspólna przygoda. Zapraszam was w podróż śladem krakowskich legend.
Dziś przypomnicie sobie jedną z najbardziej znanych legend dotyczących Krakowa. Przygotowałam dla was kilka zadań do wykonania. Pierwsze z nich to rozwiązanie zagadki...”

Jest zielony, wielki, zły,
ma pazury, skrzydła, kły,
rycerzy nie boi się
i księżniczki chętnie je.

Zadanie II
Czy już wiecie, jaką legendę dziś poznacie? Czy już wiecie, jaką legendę dziś poznacie? Nawet jeśli już ją znacie posłuchajcie jej uważnie jeszcze raz

Zadanie III
A teraz odpowiedzcie na pytania, które dla was przygotowałam

Zadanie IV
Kolejne zadanie: na sali ukryte są przedmioty i ilustracje związane z tą legendą. Poszukajcie ich proszę. Kto znajdzie rzecz/przedmiot, ten siada w kole.

Zadanie V
Wspólne zastanówcie się do kogo mogłyby należeć: korona, miecz i but. Jak myślicie, co przedstawia ilustracja. Mam do was pytanie – jakie miasto powstało z grodu Kraka? Pokażcie gdzie na mapie Polski znajduje się Kraków. Porównajcie ilustrację przedstawiającą gród i obecny wygląd Krakowa.

Zadanie VI
Mam dla was propozycję zabawy. Jedno dziecko-smok (ma pacynkę na ręce) stoi w środku kręgu utworzonego przez pozostałe dzieci. Wszyscy powoli chodząc dookoła mówią rymowankę i na końcu dziecko-smok wybiera kto go zastąpi.

W smoczej jamie siedzi smok,
My chodzimy krok, krok, krok,
Cicho Maćku, cicho Olu
Bo się zbudzi smok w przedszkolu
Będzie bardzo zły!
- Teraz smokiem będziesz ty!

Zadanie VII
Przygotowałam dla was ilustracje i napisy. Waszym zadaniem jest podzielenie wyrazów na sylaby, określenie ich liczby; wysłuchanie głosek w nagłosie i wygłosie, czytanie globalne wyrazów, dopasowanie napisów do ilustracji.

To koniec zadań na dziś. Podobała wam się nasza wspólna przygoda? Jutro też będziemy się wspólnie bawić. Przygotowałam dla was kolejne zadania.. Do jutra!

........................................

„Cześć dzieciaki!
Do tej pory wykonaliście już kilka zadań. Poszło wam całkiem nieźle. Ale to nie koniec! Mam jeszcze kilka pomysłów, które mam nadzieję się wam spodobają. Zadanie na dziś... zbudujcie: zamek na Wawelu, smoczą jamę, skonstruujcie smoka i owieczkę. Powodzenia!”

„Mam nadzieję, że świetnie się bawiliście przy wykonaniu tego zadania. Teraz czas na kolejne zadanie. Pobawcie się w teatr i odegrajcie scenkę z wykorzystaniem zbudowanych przez was rekwizytów. Bawcie się dobrze!”

„Jak się wam podobały zadania? Które było najciekawsze? Które najtrudniejsze? Dziś już kończymy naszą przygodę. Jednak spotkamy się jeszcze jutro. Co będzie się działo? Zobaczycie. Do jutra!”.

........................................

„Cześć dzieciaki, powoli zbliżamy się do końca naszej przygody zostały nam tylko kilka zadań. Jesteście ciekawi, jakie?

Pierwsze ułóżcie obrazek z przygotowanych części. Czy wiecie, co on przedstawia?

Drugie zadanie – zaprowadźcie Szewczyka do smoczej jamy

Trzecie - rozwiążcie kilka matematycznych zadań. Gotowi?

Czwarte – narysujcie najpiękniej, jak tylko potraficie ilustrację do wybranego fragmentu legendy. Ostatnie zadanie to... dowiecie się, gdy skończycie rysować.”

„Hej, ostatnie zadanie... Sprawdzimy, jak dobrą macie pamięć. Gotowi? Do dzieła!”

„To już koniec tej przygody. Podobały wam się zadania? Które najbardziej? Które było najtrudniejsze? Czy chcecie się wybrać jeszcze na jedną wyprawę po Krakowie? W takim razie wyczekujcie kolejnych listów!”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2025 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.