SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Opracowała: Aleksandra Lašťák
Grupa wiekowa: 5 – latki i 6 – latki – grupa Kasztanki.
Termin realizacji: 12.12.2024 r.
KRĄG TEMATYCZNY: Zima, zima, zima
TEMAT ZAJĘCIA: Z zimą nuda się nie uda - „Zrób to co ja” – powitanka na płatkach śniegu. Wysłuchanie opowiadania o bałwanku według pomysłu nauczycielki – rozmowa kierowana na temat wysłuchanego tekstu. „Zimowe zabawy” – zabawa ruchowa, naśladowcza. „Liczymy guziki bałwanków!” – zabawa matematyczno-muzyczna. „Bałwankowe guziki” – Zabawa matematyczno-sprawnościowa w kole. „Hide and seek” – zabawa ruchowa. „Leć śnieżynko” - ćwiczenia oddechowe.
Cele ogólne:
- rozwijanie wyobraźni,
- tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka,
w tym wrażliwość muzyczną, - wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka, - doskonalenie reakcji na sygnały dźwiękowe
Cele operacyjne: (dziecko):
• uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych
i naśladowczych (PP I.5),
• wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz (PP I.7),
• szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników (PP II. 7),
• zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania(PP II. 8),
• szanuje emocje swoje i innych osób, (PP II.2),
• respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób (PP III.7),
• obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe (PP III.8),
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych (PP IV.1),
• wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych (...) (P IV, 2),
• odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola (PP IV. 5),
• porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku (PP IV. 7),
• czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu (PP IV.9),
• klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, (...) (P IV, 12),
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Metody: rozmowa kierowana, metoda oglądowa – ilustracje; metoda zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania, zabawy ruchowe.
Środki dydaktyczne: płatki śniegu z zadaniem na powitanie, opowiadanieo bałwanku, karty z zadaniami ruchowymi, koła z bałwankami, guziki, szczypce, woreczki, klamerki, kubeczki, dwustronne karty z bałwankami, świąteczne skarpety, litery tworzące napis „zima”, kulki z waty, słomki, instrumenty muzyczne.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Zrób to co ja” – powitanka na płatkach śniegu.
Wybrane dzieci podnoszą płatek śniegu, na którym umieszczone jest krótkie, proste zadanie na powitanie. Pozostałe dzieci naśladują (przybij żółwika, pomachaj ręką, podaj dłoń, stań na nodze itp.)
2. Wysłuchanie opowiadania o bałwanku według pomysłu nauczyciela.
3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego opowiadania:
4. „Zimowe zabawy” - zabawa ruchowa, naśladowcza.
Dzieci losują karty z zadaniem do naśladowania.
Jakie są zabawy na śniegu? W co bawić się zimą?:
• robienie aniołka;
• bitwa na śnieżki;
• toczenie kuli;
• jazda na łyżwach;
• jazda na nartach;
• jazda na sankach;
• spacerowanie;
• lepienie bałwana;
• budowa igloo;
• odśnieżanie;
• robienie śladów
• taniec w śniegu.
5. Liczymy guziki bałwanków! Zabawa matematyczno-muzyczna.
Każde dziecko otrzymuje koło z narysowanymi bałwankami. Każdy bałwanek ma inną liczbę guzików. Wybrane dziecko ( lub nauczyciel ) uderza w instrument na środku koła a zadaniem dzieci jest przypiąć klamerkę do bałwana z odpowiedną ilością guzików (uderzeń w instrument).
/Wspieranie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych/
6. Bałwankowe guziki. Zabawa matematyczno-sprawnościowa w kole.
A. Dzieci otrzymują kartę z 3 bałwankami (bez narysowanych guzików). Nauczycielka uderza w bębenek kilka razy. Tyle ile uderzeń dzieci usłyszą, tyle guzików muszą położyć za pomocą szczypiec swojemu bałwankowi.
Dodatkowo dzięki mogą układać guziki wg koloru na bałwankach.
B. Dzieci odwracają kartę z bałwankami. Na drugiej stronie są również bałwanki z określoną już cyfrą (oraz liczba kropek). Ile uderzeń w instrument usłyszą, na tego bałwanka nakładają kubek.
7. Hide and seek. Zabawa ruchowa.
Nauczyciel ukrył w Sali cztery świąteczne skarpety. W każdej jest ukryta litera. Po odnalezieniu wszystkich skarpet dzieci układają słowo ZIMA.
/Angażowanie dzieci zdolnych/
8. „Leć śnieżynko” - ćwiczenia oddechowe.
A. Dmuchanie śnieżynki (kulki z waty słomką) do środka koła.
B. Zdmuchiwanie śnieżynki (kulki z waty) z dłoni.