„Gry sportowe" - scenariusz lekcji języka niemieckiego w kl. IV szkoły podstawowej
1. Klasa: IV szkoły podstawowej
2. Temat: „W co grasz?” - nazwy gier sportowych w języku niemieckim.
3. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- wiedza dotycząca znajomości nazw niektórych gier sportowych i ich prawidłowej pisowni w odniesieniu zarówno do języka niemieckiego, jak i języka angielskiego z kl. I-III,
- wiedza praktyczna pozwalająca na ustne i pisemne reagowanie w sytuacjach życia codziennego związanych z czasem wolnym.
4. Cel lekcji:
- uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych odnoszących się do nazw gier sportowych w języku niemieckim oraz reaguje ustnie i pisemnie w sytuacjach dialogowych związanych z poszczególnymi aktywnościami przy zastosowaniu zwrotu „Ich spiele...” („Gram w ...”).
5. Cel sformułowany w języku ucznia:
- poznaję i potrafię nazwać rodzaje gier sportowych poznane na lekcji oraz potrafię powiedzieć, w co gram, używając zwrotu „Ich spiele...” („Gram w ...”).
6. „Nacobezu” – „na co będę zwracał uwagę”:
- umiejętność podawania nazw gier sportowych w języku niemieckim w formie ustnej,
- umiejętność udzielania odpowiedzi ustnej na zadane pytanie „Was spielst du?” („W co grasz?”),
- umiejętność poprawnego zapisu nazw niektórych gier sportowych oraz zdania „Ich spiele...” („Gram w...”).
7. Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów:
- metoda podająca (asymilacji wiedzy) - wykład, wyjaśnienie, pogadanka: uczenie się przez przyswajanie nowych treści,
- metoda praktyczna - pokaz, ćwiczenia.
8. Forma sprawdzenia osiągnięcia celu:
- kontrola pracy/kart pracy,
- kontrola wykonanych ćwiczeń,
- kontrola wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów jako podsumowanie lekcji,
- ocena pracy uczniów/aktywności na lekcji poprzez udzielanie poprawnych odpowiedzi i pracy w czasie zajęć.
9. Kluczowe pytania do uczniów:
- Jak powiemy np. „piłka nożna” czy „koszykówka” w języku niemieckim?,
- Odpowiedz na pytanie „W co grasz?” / „Czy grasz w piłkę nożną?”.
10. Dodatkowe ćwiczenia:
- karta pracy zawierająca ćwiczenia odnoszące się do tematu lekcji.
11. Materiały i pomoce dydaktyczne:
- wykorzystanie autentycznych materiałów źródłowych (np. ilustracje/obrazki, karty z nazwami rzeczowników wraz z rodzajnikami określonymi „der, die, das”, film w serwisie internetowym „You Tube”), w tym z użyciem narzędzi związanych z TIK (np. komputer, tablica interaktywna, platforma edukacyjna „Learning Apps”, program graficzny „Microsoft Paint”).
12. Podsumowanie pracy ucznia zróżnicowanej pod względem stopnia zdobytej wiedzy:
- ćwiczenia rozwijające aktywność poznawczą i samodzielność.
13. Przebieg lekcji:
a) przywitanie uczniów przez nauczyciela, sprawdzenie obecności, zapisanie tematu na tablicy;
b) przedstawienie celów lekcji w języku ucznia. Zapoznanie uczniów z zagadnieniem tematycznym - ilustracje/obrazki, karty z nazwami rzeczowników wraz z rodzajnikami określonymi „der, die, das”, film w serwisie internetowym „You Tube”;
c) prezentacja związana z tematem na platformie edukacyjnej „Learning Apps” - praca uczniów z tablicą multimedialną (łączenie wyrazów i zdań z ilustracjami w pary). Zadanie pytań przez nauczyciela w kierunku ucznia typu: Jak powiemy „koszykówka” po niemiecku?;
d) wykonanie przez uczniów ćwiczeń z karty pracy i udzielenie poprawnej odpowiedzi. Zadanie pytań przez nauczyciela w kierunku ucznia typu: „W co grasz?” (krótkie dialogi).
e) praca uczniów w parach przy komputerach w programie graficznym „Microsoft Paint” - uczniowie wykonują rysunek ulubionej przez nich gry sportowej, zapisując nazwę danej gry. Słownie mówią w co grają, np. „Ich spiele Basketball” („Gram w koszykówkę");
f) sprawdzenie pracy uczniów przez nauczyciela. W ramach podsumowania pracy na lekcji nauczyciel zadaje pytania uczniom w celu udzielenia przez nich poprawnej odpowiedzi (jako sprawdzenie osiągnięcia celu lekcji). Ocena aktywności uczniów.
Adrian Banyś