Scenariusz lekcji języka niemieckiego - kl. VII-VIII szkoły podstawowej
1. Klasa: VII-VIII szkoły podstawowej.
2. Temat: Nazewnictwo warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego w ramach korelacji międzyprzedmiotowej języka niemieckiego i biologii.
3. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
- wiedza dotycząca znajomości nazw niektórych warzyw, elementów środowiska naturalnego i ich prawidłowej pisowni w odniesieniu do języka niemieckiego z kl. I-VI szkoły podstawowej,
- wiedza praktyczna pozwalająca na ustne i pisemne reagowanie w sytuacjach związanych z nazewnictwem gatunków roślin zielnych i elementów środowiska naturalnego;
- wiedza utrwalająca na temat warunków niezbędnych do przeprowadzenia przez rośliny procesu fotosyntezy, czyli samożywności (zajęcia biologii).
4. Cele lekcji:
- rozwijanie czynnego słownictwa w języku niemieckim w powiązaniu ze światem przyrody ożywionej i nieożywionej;
- uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych odnoszących się do nazw warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego oraz reaguje ustnie i pisemnie w sytuacjach związanych z nazewnictwem gatunków roślin (etykietowaniem ich nazw) w języku niemieckim.
5. Cel sformułowany w języku ucznia:
- potrafię nazwać rodzaje warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego poznane na lekcji oraz potrafię napisać nazwy gatunków roślin na wykonanej etykiecie.
6. „Nacobezu” - „na co będę zwracał uwagę”:
- umiejętność podawania nazw warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego w języku niemieckim w formie ustnej,
- umiejętność udzielania odpowiedzi ustnej na zadane pytanie „Was ist das?” („Co to jest?”),
- umiejętność poprawnego zapisu nazw niektórych warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego.
7. Metody prowadzenia lekcji i aktywności uczniów:
- metoda podająca (asymilacji wiedzy) - wykład, wyjaśnienie,
- pogadanka: uczenie się przez przyswajanie nowych treści.
- metoda praktyczna - pokaz, ćwiczenia.
8. Forma sprawdzenia osiągnięcia celu:
- kontrola wykonanych ćwiczeń z wykorzystaniem TIK,
- kontrola wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów w czasie lekcji,
- kontrola pracy/kart pracy uczniów,
- ocena pracy uczniów/aktywności na lekcji poprzez udzielanie poprawnych odpowiedzi i pracy w czasie zajęć.
9. Kluczowe pytania do uczniów (przykłady):
- Jak powiemy np. „pomidor”, „mięta” czy „energia słoneczna” w języku niemieckim?
- odpowiedz na pytanie „Co to jest?” / „Co widzisz na ilustracji/obrazku?”.
10. Dodatkowe ćwiczenia:
- karta pracy zawierająca przygotowane odnośnie tematu ćwiczenia leksykalno-gramatyczne dla uczniów.
11. Materiały i pomoce dydaktyczne:
- wykorzystanie autentycznych materiałów źródłowych (np. ilustracje/obrazki, karty z nazwami rzeczowników wraz z rodzajnikami określonymi „der, die, das”), w tym z użyciem narzędzi związanych z TIK (np. komputer, tablica interaktywna, platforma edukacyjna „Learning Apps” czy aplikacja „Kahoot”).
12. Podsumowanie zajęć pod względem stopnia zdobytej wiedzy przez ucznia:
- ćwiczenia rozwijające aktywność poznawczą i samodzielność, co znacznie ułatwi uczniom utrwalenie poznanego słownictwa.
13. Przebieg lekcji:
a) przywitanie uczniów przez nauczyciela, sprawdzenie obecności, podanie tematu na tablicy;
b) przedstawienie celów lekcji w języku ucznia. Zapoznanie uczniów z zagadnieniem tematycznym - obrazki/ilustracje, karty z nazwami warzyw, ziół i elementów środowiska naturalnego w języku niemieckim (wraz z rodzajnikami określonymi „der, die, das”);
c) prezentacja związana z tematem na platformie edukacyjnej „Learning Apps” - praca uczniów z tablicą multimedialną (łączenie wyrazów i zdań z ilustracjami w pary);
d) etykietowanie przez uczniów nazw gatunków warzyw i ziół oraz elementów środowiska naturalnego, które będą przydatne do własnoręcznego sadzenia warzyw oraz przesadzania kwiatów doniczkowych na kolejnych zajęciach. Uczniowie otrzymują karty pracy przygotowane przez nauczyciela;
e) sprawdzenie pracy uczniów przez nauczyciela. Przeprowadzenie krótkiego quizu „Kahoot” o tematyce ekologiczno-przyrodniczej.
f) w ramach podsumowania pracy na lekcji nauczyciel zadaje pytania uczniom w celu udzielenia przez nich poprawnej odpowiedzi (jako sprawdzenie osiągnięcia celu lekcji). Ocena aktywności uczniów.
Adrian Banyś