SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH
Zabawy na pochmurne dni- zabawy twórcze z gazetami
Zadania:
- Ukazanie możliwości wykorzystania nietypowych pomocy do zabaw:gazety
- Kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej
Cele operacyjne:
Dziecko:- odczuwa radość ze wspólnej zabawy
- Reaguje na muzykę,orientuje się w przestrzeni i dzieli ją z innymi
- Rozwija wyobraźnię oraz ekspresję ruchową i muzyczną
- Poznaje możliwości swojego ciała.
Metody : pedagogika zabawy , C.Orffa , zabawowo-naśladowcza
Pomoce: kaseta z muzyką, gazety dla każdego dziecka, stojaki
Przebieg zajęcia
1. Nauczycielka wita dzieci , następnie informuje o przebiegu zajęcia i zadaje dzieciom pytanie: ,, Do czego służy gazeta? ''.Dzieci udzielają odpowiedzi.
2.Zabawa naśladowcza,, Czym może być gazeta ?''- np.kapeluszem, plecakiem,piłką itp. Dzieci podają
własne propozycje.
3. Zabawa,,Mali cyrkowcy''
- marsz z gazetą na głowie
- przekładanie gazety pod kolanem
- ,,karuzela'' kręcenie się na gazecie
- skoki przez ,,kałuże''
4. ,,Coraz mniejsze''- dzieci układają na podłodze gazety ,,wyspy'' , kiedy gra muzyka spacerują
pomiędzy nimi.Kiedy nauczycielka mówi,, Raz,dwa,trzy zmniejsz wysepkę i ty '' dziecko składa gazetę i dalej tańczy.
5. Wydobywanie z gazety odgłosów akustycznych ( metoda C.Orffa )
- stukanie palcami, dmuchanie na gazetę, wachlowanie, szeleszczenie itp.
- odrywanie pasków z gazety w rytmie melodii,
- wykonywanie kul z gazet poprzez zgniecenie. Pytanie ,, Czym może być ta kulka? ''
- rzut do celu( kosz)
6. Zabawa logorytmiczna ,, Murzynek i lew ''
Na początku dzieci wykonują palmy z gazety wg.
instrukcji nauczycielki. Następnie wszystkie drzewka ustawione zostają w środku koła.Nauczycielka opowiada bajkę o murzynku, który wybrał się do dżungli zobaczyć lwa.
7. Nauczycielka dziękuje wszystkim za wspólną zabawę.