SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Opracowała: Aleksandra Lašťák
Grupa wiekowa: 5 – latki i 6 – latki
KRĄG TEMATYCZNY: Zdrowie na talerzu.
TEMAT ZAJĘCIA: „Witaminowy zawrót głowy” – „Przywitajmy się wesoło” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem piosenki, „Zdrowo jemy” – zajęcia w kole, „Dbam o zdrowie – prawda czy fałsz?” – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem gry interaktywnej, „Sport to zdrowie” – zabawa ruchowa w języku angielskim przy piosence, „Zajęcia sensoryczne” – rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą dotyku, węchu i smaku, „Alfabet owocowo-warzywny” – dobieranie zdrowych produktów do napisu SPORT (wybrzmiewanie głoski w nagłosie).
Cele ogólne:
- rozbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem i rozwojem
- wdrażanie do dbania o zdrowie własne i innych
- rozwijanie potrzeby prawidłowego odżywiania się i rozróżniania produktów warunkujących zdrowie i prawidłowy rozwój
- rozwijanie wyobraźni,
- utrwalanie słownictwa w języku angielskim,
- tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość muzyczną, - wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka, - doskonalenie reakcji na sygnały dźwiękowe, - przestrzeganie zasad „Kodeksu przedszkolaka”.
Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Metody:
- słowne: rozmowa, objaśnienia, instruktaż
- oglądowe: pokaz, ilustracje, materiał żywy
- czynnościowe: zadań stawianych dzieciom do wykonania,
Środki dydaktyczne: dostęp do Internetu, tablica multimedialna, podkład muzyczny, dwa duże talerzyki (jeden ze smutna emotką, drugi z uśmiechnięta emotką), zdjęcia i ilustracje produktów zdrowych i niezdrowych, litery tworzące napis SPORT, zdjęcia owoców i warzyw z ilustracja ćwiczenia do wykonania, pudełko sensoryczne do zajęć dotykowych, prawdziwe (lub sztuczne) owoce i warzywa, opaska na oczy, stoliczek, miseczki, pokrojone owoce i warzywa, chusteczki, wykałaczki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. „Przywitajmy się wesoło” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem piosenki.
Na początek kilka ćwiczeń, bo wiemy dobrze, że ruch to zdrowie:
Link do zabawy ruchowej przy piosence:
https://www.youtube.com/watch?v=dvSAoxWiVT4
2. „Zdrowo jemy!” Zajęcia w kole. Nauczycielka prezentuje dwa talerze (jeden z uśmiechnięta emotką, drugi ze smutna emotką ), zadaniem dzieci jest rozdzielenie produktów na zdrowe i niezdrowe.
Nauczycielka wspomina jak czuje się nasze ciao gdy źle się odżywiamy.
/Angażowanie dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych./
3. „Dbam o zdrowie – prawda czy fałsz”. Zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem gry interaktywnej . Utrwalenie wiadomości.
Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Zakręć kołem i spróbuj odpowiedzieć na pytanie: https://wordwall.net/pl/resource/1900228/prawda-fa%C5%82sz-dbam-o-zdrowie
4. „Sport to zdrowie”. Zabawa ruchowa przy piosence. („Na straganie” i/lub „Owocowy blues” etc) .
Dzieci poruszają się po Sali w rytm piosenki. Podczas zatrzymania utworu nauczycielka wymawia wybrany owoc lub warzywo w języku angielskim (powtarza 3 razy). Zadaniem dzieci jest odnaleźć owoc/warzywo na Sali. Następnie nauczycielka odczytuje ćwiczenie do wykonania pod ilustracją warzywa/owocu np.:
Carrot – ilustracja marchewki – 10 x podskok
Apple – ilustracja jabłka – 3 skłony
Strawberry – ilustracja truskawki – 5 x przysiad
5. Zajęcia sensoryczne. Rozpoznawanie owoców i warzyw za pomocą dotyku, zapachu i smaku.
6. „Alfabet owocowo – warzywny”. Nauczycielka prezentuje napis SPORT na tablicy, zadaniem dzieci jest dobrać odpowiednie warzywo lub owoc na daną literę.
S – seler, sałata
P – por, papryka, pomidor
O – oliwki, ogórek
R – rukola, rabarbar
T - truskawka
/Angażowanie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi./
7. Podziękowanie.