Konspekt lekcji – opracowania własne nauczyciela w celu sprawdzenia umiejętności planowania lekcji i jej przebiegu
Opracowanie Anna Niemirska
Przedmiot/ rodzaj zajęć Język polski kl.VIb
Temat lekcji Co to znaczy być kulturalnym?
Wymagania szczegółowe z podstawy programowej Uczeń:
-określa tematykę oraz problematykę utworu;
-nazywa wrażenia, jakie wzbudza w nim czytany tekst
-przedstawia własne rozumienie utworu i je uzasadnia;
-wykorzystuje w interpretacji tekstów doświadczenia własne oraz -elementy wiedzy o kulturze;
-określa temat i główną myśl tekstu;
-odnosi treści tekstów kultury do własnego doświadczenia;
-opowiada o przeczytanym tekście;
Cele lekcji Poznanie tekstu Jana Kamyczka „Nastolatek w domu”.
Poznanie zasad savoir-vivre’u.
Zapoznanie się ze słowami kindersztuba, gafa, faux pas, etykieta, bon ton, takt, afront.
Kształcenie umiejętności zachowania się w towarzystwie i prawidłowego wypowiadania się.
Cele uczenia się w ”języku ucznia” Przeczytamy tekst Jana Kamyczka „Nastolatek w domu”.
Dowiemy się, co to jest savoir – vivre.
Poznamy nowe słowa.
Poznamy zasady zachowania się w towarzystwie.
Umiejętności uczniów konieczne w zrozumieniu treści Czytanie ze zrozumieniem.
Podstawowa wiedza dotycząca ogłady towarzyskiej.
Narzędzia TIK, które zamierzam wykorzystać na lekcji Internet
W jakim celu? Przeprowadzenie quizu z zasad savoir – vivre’u
Przebieg lekcji Aktywności uczniów prowadzące do osiągnięcia celów, czas zaplanowany na poszczególne aktywności.
1.Wstęp.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie zadania domowego - 5 min.
2. Część właściwa.
Podanie celów lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji - 5 min.
Wykonanie zadania „Zanim przeczytasz utwór...”Podanie definicji savoir-vivre’u. Rozmowa na temat zasad dobrego wychowania -5min.
Przeczytanie tekstu Jana Kamyczka „Nastolatek w domu”- 5 min.
Wykonanie zadań z podręcznika 1,3,4,8 ze str.155 - 15 min.
Przeprowadzenie quizu 5 min.
Jeśli uczniowie będą pracowali szybko, mogą wykonać dodatkowo zadanie 6 ze str. 155. Jeśli będą pracowali wolno można zrezygnować z quizu.
Sposób ewaluacji końcowej 3 Zakończenie.
Podsumowanie, wpisanie ocen za aktywność, podanie zadania domowego. 5min.
Praca domowa Zadanie 10 str. 156, dla chętnych zadanie 12 str. 156.