Scenariusz zajęć
Temat: Warsztaty Snoezelen-Tańczące motyle
Data przeprowadzenia zajęć: 25.10.2024r.
Wstęp
Światłoterapia to jedna z najpopularniejszych w naszym przedszkolu form integracji sensorycznej. Najczęściej pobudzana jest wielozmysłowość poprzez stymulowanie zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku i węchu. W całym mózgu zaczynają działać obszary związane z odbiorem i przetwarzaniem bodźców zmysłowych wzmacniając połączenia neuronalne.
Najważniejszym z bodźców w światłoterapii jest światło.
Światło w różnej postaci (np. światłowody, światła, projektory, kule świetlne, fluo latarki itp.) stymuluje zmysł wzroku w salach doświadczania świata, jak również w przedszkolu podczas pracy indywidualnej lub grupowej dzieci z dysfunkcjami. Dzięki takim zajęciom dzieci bardziej potrafią się skoncentrować na otrzymanym zadaniu. Poprzez nasze doświadczenia i praktykę widzimy duże działanie terapeutyczne oraz świetną przestrzeń relaksacyjną. Zabawa światłem jest świetną for5mą redukującą stres, rozwija kreatywność oraz rozwija umiejętności manualne a przede wszystkim wycisza.
Cele ogólne zajęć:
– stymulacja polisensoryczna światłem,
– relaksacja, obniżenie napięcia.
Cele szczegółowe:
zachęcanie dzieci do zabawy
rozwijanie motoryki małej i dużej,
integrowanie grupy,
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
kształtowanie wrażliwości zmysłowej,
umuzykalnianie
pobudzanie wyobraźni i myślenia twórczego,
pobudzanie do kreatywności
czerpanie satysfakcji z zabawy z innymi dziećmi,
rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
Metody pracy: słowne, pokazu, nauka przez doświadczenia.
Formy pracy: grupowa
Pomoce dydaktyczne: światła w różnej postaci i odsłonie, fluo, nośnik muzyki, projektor świetlny, siguma z światłami, muzyka, kula świetlna
Przebieg zajęć:
1.Nauczycielki zapraszają gości do Sali terapeutycznej
2.Przy muzyce relaksacyjnej na tle świetlnej kuli nauczyciel przedstawia ewolucję motyla
Prezentacja wiersza
Podejdźcie dzieci do mnie na chwileczkę,
opowiem wam zaraz krótką bajeczkę.
O motylku kolorowym zaraz się dowiecie,
co się zastanawiał skąd się wziął na świecie?
A teraz słuchaj uważnie drogi kolego,
Bo wszystko zaczęło się dnia pewnego,
Gdy motyla mama jajeczka na listkach składała
I nikomu się zbliżyć do nich nie pozwalała.
Z tych małych jajeczek gąsienice się powykluwały,
I listki dookoła ciągle obgryzały,
Bo głodomory z nich były niebywałe
i zawsze brzuszki lubiły mieć napęczniałe.
Gdy urosły już odrobinę, to postanowiły odpocząć chwilę.
Znalazły pod gałązką zakątek mały,
gdzie dookoła kokonem się poowijały.
I tak w tym kokonie przez tygodni kilka,
siedziała sobie poczwarka motylka.
Aż w końcu kokon popękał wszędzie,
I zaraz z niego motylek będzie.
Wyszedł powoli, nóżki rozprostował,
Zaczął nagle latać, w powietrzu „szybował”
A potem kolorowe skrzydełka wystawił do słonka
Motylków zaraz będzie cała pełna łąka.
Czy teraz już kochane dzieci wiecie,
Skąd motylki borą się na tym świecie?
Rozmowa nt wiersza :
• Co złożyła na listkach mama motyla?
• Co wykluło się z jajeczek?
• W czym odpoczywały przez kilka tygodni małe gąsienice?
• Jak nazywa się gąsienica odpoczywająca w kokonie?
• Co wydarzyło się po kilku tygodniach?
3.Fluo -nauczyciele rozdają pałeczki fluorescencyjne dzieciom
4.Wszyscy zostają zaproszeni do terapeutycznej zabawy Tańca motyli
5.Zabawy oddechowo-ruchowe
6. Zabawy z Sigumą świetlną- Jestem pięknym motylem
7.Relaksacja światłem z muzyką w tle
8.Nauczyciele rozdają flakoniki do których dzieci wklejają wybrane motyla
9. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i zaproszenie na napój pięknego motyla
Opracowały:
Anna Jabłońska-Pajor
Marta Okroj
Natalia Wożnica