SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI 4 I 5 LETNICH
Temat zajęć: „ Jeż ma swoje święto też – zapoznanie z jeżem, jego rolą w środowisku, wyglądem i trybem życia”.
Cel główny: Poznanie jeża i środowiska w którym żyje. Przybliżenie dzieciom pożytecznej roli jeży w ekosystemie.
Cele szczegółowe:
1.Rozwijanie zainteresowań światem przyrody.
2.Zorganizowanie obchodów w przedszkolu „ Dnia Jeża”.
3.Kształtowanie postawy proekologicznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1.Aktywnie uczestniczy w zabawach muzycznych i ruchowych.
2. Rozumie i wykonuje polecania.
3. Czeka na swoją kolej.
4. Wzbogaca swoją wiedzę na temat przyrody.
5. Nazywa zwierzęta żyjące w lesie.
6. Wie, jak wygląda i czym charakteryzuje się jeż.
7. Posługuje się liczebnikami głównymi.
8. Wie, jak należy dbać o przyrodę.
9. Wie, że jeże podlegają ścisłej ochronie.
10. Poznaje ciekawostki na temat życia zwierząt.
11.Wzmocnienie wydechu oraz wzmocnienie fazy wydechowej (różnicowanie faz oddechowych oraz wydłużenie fazy wydechowej), utrwalanie nawyku nabierania powietrza nosem i wydychania ustami;
12.Rozwijanie wyobraźni, twórczej aktywności oraz ekspresji plastycznej dziecka;
13.Kształtowanie umiejętności stosowania poprawnych form gramatycznych;
14.Kształtowanie umiejętności współpracy;
15.Poznawanie różnych środowisk przyrodniczych;
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
Metody pracy: słowne, rozmowa, pokaz i obserwacja, metoda zadań stawianych dziecku, metoda samodzielnych doświadczeń.
Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt mieszkających w lesie, materiał, ziemniaki, patyczki do uszu, mazaki, plastikowe oczka, nagranie z piosenką, pojemniki, liście, szyszki, kasztany, żelki dżdżownice, słoiki, igliwie, gałązki, suszone grzyby, goździki, cynamon, spinacze, tacki, podkładki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna „Wszyscy są, witam was”
Dzieci stoją w kółeczku i wspólnie z nauczycielem mówią i pokazują słowa piosenki.
Wszyscy są , witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.
2.Rozwiązanie zagadki Kto mieszka w lesie?
Utrwalenie nazw zwierząt, które można spotkać w lesie (lis, sarna, wiewiórka, dzik, jeleń) za pomocą ilustracji znajdujących się na zielonym materiale. Dz. dzielą podane słowo na głoski.
Nauczyciel opowiada dalej: W lesie mieszka jeszcze jedno zwierzątko o którym nie wspomnieliśmy. Podpowiem wam zagadką co to za zwierzątko, pokazanie ilustracji po zagadce.
Mieszka w lesie lub na łące,
pogłaskać się nie da.
Gdy się boi stawia kolce,
nocą lubi biegać. (jeż)
3.Zabawa paluszkowa „Idzie, idzie jeż ...”.
Dzieci ćwiczą paluszki podczas zabawy „Idzie, idzie jeż ...”. Naśladują ruchy dłoni nauczyciela do słów wierszyka:
Idzie, idzie jeż (po stole palcami obu rąk naśladujemy drobne ruchy chodzenia)
- ten przedziwny zwierz.
Nóżkami tup, tup, (palcami obu rąk stukamy w stół),
i pod listek – siup! (obie dłonie nakładamy na siebie, jedna pod drugą).
4.Rozmowa na temat wysłuchanego utworu. Podanie dzieciom ciekawostek na temat jeży.
Jeż odżywia się: owadami, ślimakami, ptasimi jajami, dżdżownicami; nie je jabłek. Kiedy się boi zwija się w kulkę, w ten sposób chroni swoje łapki, nos i brzuch. Jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta, ponieważ zjadają gąsienice i ślimaki, które są szkodnikami (podjadają uprawiane w ogrodach rośliny). Na poszukiwanie pożywienia jeże wyruszają w nocy. Najwięcej jedzą w sierpniu i we wrześniu, zanim zapadną w sen zimowy ( październik). To gatunek częściowo chroniony – oznacza to, że mamy obowiązek zadbać o to, by jeżom nie działa się krzywda i wspierać je w przetrwaniu.
5.Piosenka „ Idzie Jesień”.
Jedzie jesień ulicami złotym wozem z konikami.
Wiezie grzyby, winogrona, jarzębiny kiście.
Trzyma w rękach swoje skarby: wielki pędzel oraz farby,
Tam gdzie spojrzy, tam maluje kolorami liście.
Ref:
Wiatr na nogach kalosze już ma.
Na liściach jesienne melodie gra.
Drogą i polem pod parasolem, śpiewa wraz z deszczem – la, la, la.
II
Jedzie jesień poprzez lasy, a zwierzęta swe zapasy
Robią, aby w swych mieszkaniach miło przezimować.
Odlatują w kluczach ptaki, a wesołe przedszkolaki,
Pod jesienne parasole szybko chcą się schować.
Ref:
Wiatr na nogach kalosze już ma...
6. W sali wyznaczone są 4 stanowiska.
„Jak pachnie jesień?”- stymulowanie zmysłu węchu, zabawa badawcza.
Dzieci wąchają 3 słoiczki, w których znajdują się: suszone grzyby, liście, igliwie, goździki, cynamon. Próbują opisać własnymi słowami jak pachnie jesień.
Zabawa sensoryczna „Karmimy jeża” – wyciąganie dżdżownic (żelek) z pojemnika wypełnionego szyszkami, kasztanami przy użyciu drewnianych szczypców; przeliczanie wyciągniętych dżdżownic.
Ćwiczenie oddechowe „ Jeżyk i liście”
Kładziemy szablon jeża na dnie pojemnika i przykrywamy go kolorowymi listkami, by nie zmarzł podczas zimowego snu. Dzieci musza sprawdzić czy jeżyk zasnął więc dmuchają na listki.
„Kolce jeża”- zabawa matematyczna.
„Jeże dzisiaj nie w humorze, czy jakiś fajny przedszkolak im pomoże? Wszystkie kolce zgubione, czy będą szczęśliwie odnalezione?”
Dzieci otrzymują od nauczyciela sylwety jeży z ponumerowanymi cyframi 1 – 6. Nauczycielka mówi dzieciom krótką rymowankę, następnie tłumaczy dzieciom, że jeże pogubiły kolce. I aby im pomóc musimy ich poukładać zgodnie z kolejnością od 1 – 6, a następnie za pomocą spinaczy poprzypinać im kolce.
7. Praca plastyczna „ Kolczatek”.
Każde dziecko otrzymuje ½ ziemniaka, patyczki do uszu przekrojone na pół, małe samoprzylepne oczka i marker. Zadaniem dziecka jest wykonanie wspólnie z rodzicem jeża i zabranie go do domu.
8. Ewaluacja.
Nauczyciel umieszcza na tablicy zdjęcie jeża. Mówi zdania, których zakończenia dopowiadają dzieci.
Jeż ma na grzbiecie ostre... (kolce)
Porusza się, chodząc na krótkich łapkach. Ma ich... (cztery)
Gdy chce się obronić przed ludźmi, to zwija się w... (kłębek)
Gdy zbliża się zima, to jeż szuka... (schronienia)
W czasie zimy jeż... (śpi)